Big Night For SOFLO Swimmers: Rojas Wins Gold, Rodriguez Takes Silver At Inaugural USA Swimming Futures Championships


By Sharon Robb

August 1, 2015—It was a big night for South Florida Aquatic Club swimmers Marc Rojas and Jessica Rodriguez Saturday at the inaugural USA Swimming Futures Championships.

Rojas, 21, a Florida State senior-to-be and South Florida Aquatic Club swimmer, topped a talented men’s field to win the 200-meter breaststroke in a lifetime-best 2:18.97.

Rojas shaved 4.09 seconds off his previous best and broke 2:20 minutes for the first time.

Rojas swam the third fastest time in morning prelims in 2:23.06 to better his best time and then poured it on in the final to improve his time for a total drop of 6.94 seconds.

SOFLO’s Jessica Rodriguez, 16, took the silver medal in the 200-meter breaststroke in a lifetime-best 2:36.88, dropping 0.68. She was top morning seed in 2:37.56. Her previous best time was 2:41.79. Rodriguez was the only other Florida swimmer to finish in the Top 3.

SOFLO’s Marcella Marinheiro, 20, was fifth in the 100-meter backstroke in 1:05.37. The Florida Gulf Coast swimmer was fourth seed after morning prelims in a best time 1:05.13, bettering her previous time of 1:06.79.

Florida Gulf Coast-bound and younger sister Melissa Marinheiro, 18, was eighth in the 400-meter freestyle in 4:26.83 after going 4:23.99, the seventh fastest time in morning prelims.

Among the 79-team field, South Florida Aquatic Club is the top Florida team in the combined team standings with 174 points for fourth place. The battle for first is between Boilermaker Aquatics with 317 and Columbia Swim Club with 314. SOFLO women’s team is second with 130 points and men’s team is 15th with 44 points.

Ninety-eight swimmers competed in the girls’ 50-meter freestyle prelims.

The Futures Championships are a trio of meets in Greensboro, N.C., Mt. Hood, Ore. and West Lafayette, Ind.

The meets are designed to bridge the gap between Sectionals and Junior Nationals enabling swimmers not qualified for Junior Nationals to compete in their own meet.

The meet concludes on Sunday with prelims at 9 a.m. and finals at 6 p.m.

Results are posted on Meet Mobile under FUTURES West Lafayette 2015.

SATURDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Boilermaker Aquatics 317, 2. Columbia 314, 3. Indiana University Swim Team 236.5, 4. South Florida Aquatic Club 174, 5. Rockwood 172, 6. Huntsville 162.5, 7. University of Kentucky Swim Team 160.5, 8. Stingrays 152, 9. Dynamo Swim Club 147.5, 10. Memphis Thunder 144, 11. Highlander 134, 16. Southwest Stars Swim Club (STAR) 78, 19. Swim Fort Lauderdale 62, 27. Area Tallahassee 44, 37. Miami Swimming 33, 39. Gulliver Swim Club 32.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. Columbia Swim Club 166, 2. South Florida Aquatic Club 130, 3. University of Kentucky 126, 4. Kansas City Blazers 113, 5. Huntsville 109, 8. STAR 78, 12. Swim Fort Lauderdale 62, 15. Highlander 48, 25. Miami Swimming 33.

MEN TEAM TOTALS: 1. Boilermaker Aquatics 228, 2. Indiana University Swim Team 159.5, 3. Columbia Swim Club 148, 4. Dynamo 121.5, 5. Memphis Thunder 116, 8. Highlander 86, 15. South Florida Aquatic Club 44, 23. ATAC 26.

GIRLS

200-meter butterfly: 1. Kyla Valls, Miami Swimming 2:14.80, 2. Elaine Zhou, MPSC 2:17.82, 3. Kayla Churman, UKY 2:18.28; FLORIDA: 7. Allison Kopas, Swim Fort Lauderdale 2:20.77, 11. Caroline Cooper, Highlander 2:20.06, 13. Emily Cordovi, Gulliver 2:20.45, 24. Amanda Tipton, Swim Fort Lauderdale 2:23.12/2:24.10, 25. Alicia Mancilla, Gulliver 2:24.31, 34. Alexa Kalandiak, Miami Swimming 2:26.58, 43. Chloe Hampson, Highlander 2:30.15.

50-meter freestyle: 1. Kaitlyn Schorr, STAR 26.38, 2. Anna Miller, RSCA 26.64, 3. Kobie Melton, HAS 26.66; FLORIDA: 30. tie Catherine Cooper, Unattached 27.56, Dorothy Morgan, Miami Swimming 27.56, 38. Sofia Bernard, STAR 27.68, 38. Kathleen Golding, SOFLO 27.68, 40. Paige Hamilton, Highlander 27.69, 42. Abigail Burke, Highlander 27.71, 45. Andie Myers, Highlanders 27.75, 53. Chloe Grimme, FE 27.87, 58. Kelly Harrington, Boca Raton Swim Team 27.94, 63. Kyla Valls, Miami Swimming 28.06, 89. Eleanor Politt, LA 28.90.

200-meter breaststroke: 1. Haley Downey, P66 2:34.84, 2. Jessica Rodriguez, SOFLO 2:36.88, 3. Emma Hruby, IFLY 2:37.03; FLORIDA: 9. Pakawadee Sopapong, Tampa Bay 2:41.00, 11. Elizabeth Zubero, Swim Fort Lauderdale 2:41.51, 20. Caitlin Ahern, Swim Fort Lauderdale 2:43.62, 25. Samantha Schieffelin, STAR 2:45.32, 27. Allison Kopas, Swim Fort Lauderdale 2:45.72, 38. Kathleen Golding, SOFLO 2:47.70, 39. Anna Valls, Miami Swimming 2:48.09, 43. Lauren Peavy, ATAC 2:48.83, 46. Coleen Driscoll, Tampa Bay 2:50.39.

100-meter backstroke: 1. Sophia Sorenson, ACAC 1:04.43, 2. Kobie Melton, HSA 1:04.84, 3. Shelby Carrol, IUST 1:05.50; FLORIDA: 5. Marcella Marinheiro, SOFLO 1:05.37, 15. Amanda Tipton, Swim Fort Lauderdale 1:05.67/1:05.88, 26. Kelley Heron, SOFLO 1:06.39, 35. Dorothy Morgan, Miami Swimming 1:07.22, 39. Abigail Burker, Highlander 1:07.47, 40. Spencer Lucas, Highlander 1:07.54, 55. Kaitlyn Schorr, STAR 1:08.34, 58. Megan Schimansky, Coral Springs 1:08.38, 59. Kara Wilkins, Unattached 1:08.39, 68. Emily Cordovi, Gulliver 1:09.51, 82. Eleanor Politt, LA 1:12.23.

400-meter freestyle: 1. Christine Blomquist, KCB 4:19.78, 2. Emily Meckstroth, STAR 4:21.35, 3. Gabrielle Stecker, Unattached 4:22.40; FLORIDA: 8. Melissa Marinheiro, SOFLO 4:26.83, 13. Stephanie Holmes, ATAC 4:26.54, 20. Abigail Burke, Highlander 4:29.81, 23. Alicia Mancilla, Gulliver 4:31.31/4:31.92, 35. Namilla Sanchez, Gulliver 4:35.10, 37. Alixandra Roy, Highlander 4:36.12, 38. Spencer Lucas, Highlander 4:38.03.

BOYS

200-meter butterfly: 1. Elijah Patrick, NAC 2:04.09, 2. Mitchell Strahlman, HWSA 2:05.18, 3. Jacob Smith, LAK 2:05.33; FLORIDA: 4. Julien Pinon, SOFLO 2:05.56, 5. Nicholas Nord, Gulliver 2:06.67, 16. David Perez, Highlander 2:09.96, 17. Carlos Comenares, Miami Swimming 2:06.58, 23. CJ Kopecki, SOFLO 2:10.89, 10. prelims, Joshua Monacelli, Highlander 2:07.83, 32. Matthew Nardozzi, Highlander 2:13.31, 35. Sean Arrington, Unattached 2:17.14.

50-meter freestyle: 1. Justin White, Y2K 23.36, 2. Ben Carter, STAR 23.77, 3. Nathaniel Thomas, BA 23.80; FLORIDA: 11. Corbin Cooper, Highlander 24.17, 29. Alexander Reid, Miami Swimming 24.64, 39. Ryan Capote, SOFLO 24.79, 42. Calvin Lillo, Highlander 24.94.

200-meter breaststroke: 1. Marc Rojas, SOFLO 2:18.97, 2. Liam Bell, DYNA 2:19.09, 3. Sam Lida, GTAC 2:20.05; FLORIDA: 9. Joshua Monacelli, Highlander 2:23.90, 27. Jose Pascal, Coral Springs Swim Club 2:28.33, 36. Rafaele Chambasian, ATAC 2:29.91, 42. Jonathan Oliva, Gulliver 2:30.81, 49. Alexander Reid, Miami Swimming 2:31.43.

100-meter backstroke: 1. Ethan King, MTAC 56.42, 2. Tucson Dunn, SCAT 57.09, 3. James Beckman, MSC 57.25; FLORIDA: 24. Derek Peeples, LAS 1:00.45/1:00.94, 26. Calvin Lillo, Highlander 1:00.96, 34. Carlos Colmenares, Miami Swimming 1:01.60, 47. Corbin Cooper, Highlander 1:02.79, 48. Matthew Nardozzi, Highlander 1:02.89.

400-meter freestyle: 1. Michael Dugan, RAYS 3:59.71, 2. Luke Trimmer, BA 4:01.42, 3. Nathan Hopkins, BA 4:01.99; FLORIDA: 13. Hayden Curley, Highlander 4:06.68, 14. Christopher Holmes, ATAC 4:06.64/4:06.97, 16. Brandon Chason, ATAC 4:13.47, 18. John Yambor-Maul, ATAC 4:06.61/4:10.63, 31. Andrew Dupont, Highlander 4:13.79, 32. Nicholas Nord, Gulliver 4:14.00, 35. CJ Kopecki, SOFLO 4:16.25, 41. Ervin Marin, SOFLO 4:19.81.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Golding Wins Gold, Rojas Takes Bronze At Inaugural USA Swimming Futures Championships


By Sharon Robb

July 31, 2015—Kathleen Golding of South Florida Aquatic Club won her first major title at a national meet Friday at the inaugural USA Swimming Futures Championships.

Golding, 14, won the 400-meter individual medley in a lifetime-best 4:55.80, bettering her previous best of 4:57.67, a 1.87-second drop and coming within tenths of the Olympic Trials cut.

Golding, the only individual champion from the state of Florida, enabled SOFLO women’s team to remain in third place with 88 points after two days.

Also during second day action at Purdue’s Boilermaker Aquatic Center in West Lafayette, Ind., SOFLO teammate and Florida State senior Marc Rojas, 21, was third in the 100-meter breaststroke in a best time 1:04.86. His previous best was 1:06.56.

The Futures Championships are a trio of meets in Greensboro, N.C., Mt. Hood, Ore. and West Lafayette, Ind.

The meets are designed to bridge the gap between Sectionals and Junior Nationals enabling swimmers not qualified for Junior Nationals to compete in their own meet.

The meet continues today with prelims at 9 a.m. and finals at 6 p.m. The results are posted on Meet Mobile under FUTURES West Lafayette 2015.

FRIDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Columbia 215, 2. Boilermaker Aquatics 196, 3. Indiana 156.5, 4. Dynamo 129.5, 5. South Florida Aquatic Club 127, 7. Highlanders 108, 16. Southwest Stars 58, 20. Swim Fort Lauderdale 43, 22. ATAC 36, 36. Gulliver 14, 40. Miami Swimming 13.

WOMEN TEAM TOTALS: 1. Columbia 118, 2. Kansas City 93, 3. SOFLO 88, 4. Kentrucky 73, 5. Boilermaker 67.

MEN TEAM TOTALS: 1. Boilermaker 129, 2. Indiana 120.5, 3. Dynamo 103.5, 4. Columbia 97, 5. Memphis Thunder 78, 6. Highlander 66, 12. SOFLO 39, 17. ATAC 22

GIRLS

200-meter freestyle: 1. Kristen Wilson, UKY 2:03.53, 2. Gabrielle Stecker, Unattached 2:03.93, 3. Olivia Treski, NSC 2:03.94; FLORIDA: 11./15. Kaitlyn Schorr, STAR 2:06.32/2:07.10, 17. Abigail Burke, HIGH 2:06.36, 23. Namilla Sanchez, Gulliver 2:08.33/2:09.09, 25. Melissa Marinheiro, SOFLO 2:08.75, 26. Kyla Valls, Miami Swimming 2:08.84, 31. Stephanie Holmes, ATAC 2:09.37, 55. Marcella Marinheiro, SOFLO 2:12.63, 56. Sofia Beranrd, STAR 2:12.69.

100-meter breaststroke: 1. Ema Rajic, HEAT 1:12.15, 2. Haley Downey, P66 1:12.47, 3. Charlotte Spalding, IA 1:12.83; FLORIDA: 4. Caitlin Ahern, Swim Fort Lauderdale 1:13.15, 9. Jessica Rodriguez, SOFLO 1:13.05, 11. Anna Valls, Miami Swimming 1:13.56, 15. Elizabeth Zubero, Swim Fort Lauderdale 1:15.11, 29. Pakawadee Sopapong, TBAY 1:16.72, 36. Samantha Schieffelin, STAR 1:17.09, 37. Allison Kopas, Swim Fort Lauderdale 1:17.29, 59. Chloe Grimme, FE 1:26.25.

100-meter butterfly: 1. Alexa Harris, L4A 1:01.00, 2. Tristen Ulett, DYNA 1:01.44, 3. Breanna Robinson, PRO 1:01.45; FLORIDA: 14. Dorothy Morgan, Miami Swimming 1:03.37, 20. Caroline Cooper, HIGH 1:03.79, 30. Elizabeth Zubero, Swim Fort Lauderdale 1:04.51, 35. Kyla Valls, Miami Swimming 1:04.76, 36. Kaitlyn Schorr, STAR 1:04.79, 42. Paige Hamilton, HIGH 1:05.25, 44. Andie Myers, HIGH 1:05.31, 46. Alexa Kalandiak, Miami Swimming 1:05.39, 49. Abigail Burke, HIGH 1:05.49, 51. Emily Cordovi, Gulliver 1:05.58, 55. Chloe Hampson, HIGH 1:05.86, 68. Kara Wilkins, Unattached 1:06.66, 70. Kelly Harrington, Boca Raton Swim Team 1:06.91.

400-meter individual medley: 1. Kathleen Golding, South Florida Aquatic Club 4:55.80, 2. Emma Gourdie, MPSC 4:56.70, 3. Kathryn Painter, UKY 4:56.82; FLORIDA: 5. Amanda Tipton, Swim Fort Lauderdale 5:01.28, 11. Allison Kopas, Swim Fort Lauderdale 5:05.68, 17. Alixandra Roy, Highlander 5:04.85, 18. Spencer Lucas, HIGH 5:05.93, 24. Lauren Peavy, ATAC 5:09.58/5:12.48, 38. Colleen Driscoll, TBAY 5:13.31, 44.Pakawadee Sopapong, TBAY 5:17.67.

400-meter freestyle relay: 1. Huntsville 3:54.32, 2. Boilermaker Aquatics 3:55.30, 3. Nashville Aquatic Club 3:55.96, 4. Southwest Stars 3:56.11 (Kaitlyn Schorr, Maryangela Rodriguez, Samantha Schieffelin, Sofia Bernard), 10. Highlander 3:58.50 (Andie Myers, Abigail Burke, Paige Hamilton, Caroline Cooper), 12. South Florida Aquatic Club 3:59.50 (Kelley Heron, Melissa Marinheiro, Marcella Marinheiro, Kathleen Golding), 14. Swim Fort Lauderdale 4:04.19 (Amanda Tipton, Elizabeth Zubero, Allison Kopas, Caitlin Ahern), 15. Miami Swimming 4:04.46 (Dorothy Morgan, Kyla Valls, Anna Valls, Alexa Kalandiak).

BOYS

200-meter freestyle: 1. Luke Trimmer, BA 1:52.85, 2. Michael Dugan, RAYS 1:53.20, 3. Joshua Walsh, MTAC 1:53.73; FLORIDA: 4. Julien Pinon, SOFLO 1:53.90, 21. John Yambor-Maul, ATAC 1:57.74, 30. Andrew Dupont, HIGH 1:58.71, 43. Ryan Capote, SOFLO 2:00.25.

100-meter breaststroke: 1. Liam Bell, DYNA 1:03.84, 2. Andrew Jensen, IA 1:04.52, 3. Marc Rojas, SOFLO 1:04.86; FLORIDA: 17. Joshua Monacelli, HIGH 1:05.99, 41. Alexander Reid, Miami Swimming 1:08.56, 43. Jose Pascual, Coral Springs 1:08.76, 57. Jonathan Oliva, Gulliver 1:10.02, 62. Rafaele Chambasian, ATAZ 1:11.22.

100-meter butterfly: 1. Jacob Smith, LAK 55.71, 2. Michael Dugan, RAYS 55.74, 3. Nicholas Wonder, IUST 56.02; FLORIDA: 20. Derek Peeples, LAS 57.56, 21. Alexander Reid, Miami Swimming 57.61, 24. Derek Peeples, LAS 57.94, 25. Corbin Cooper, HIGH 58.01, 33. Joshua Monacelli, HIGH 58.47, 34. Carlos Colmenares, Miami Swimming 58.54, 42. Sean Arrington, Unattached 59.55, 45. David Perez, HIGH 59.79.

400-meter individual medley: 1. Hudson Bursch, STAR 4:31.31, 2. Dane Florea, CSC 4:32.96, 3. Grayson Smith, IUST 4:33.16; FLORIDA: 16. Nicholas Nord, Gulliver 4:41.77/4:44.34, 18. Calvin Lillo, Highlands 4:40.69, 19. Ervin Marin, SOFLO 4:44.88/4:42.74, 21. Calvin Lillo, HIGH 4:44.94, 24. Matthew Nardozzi, HIGH 4:47.02, 27. CJ Kopecki, SOFLO 4:48.90.

400-meter freestyle relay: 1. Boilermaker Aquatics 3:28.68, 2. Memphis Thunder 3:32.97, 3. Indiana University 3:33.33, 7. Highlander 3:35.98 (Corbin Cooper, Joshua Monacelli, Andrew Dupont, David Perez), 13. SOFLO 3:37.80 (Ryan Capote, CJ Kopecki, Ervin Marin, Marc Rojas).

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

South Florida Aquatic Club Second After Day One Of Inaugural USA Swimming Futures Championships


By Sharon Robb

July 30, 2015—South Florida Aquatic Club, in the midst of an outstanding year, is among early leaders at the the inaugural USA Swimming Futures Championships.

After opening day action at Purdue’s Boilermaker Aquatic Center in West Lafayette, Ind., SOFLO is second in the combined team standings with 75 points and third among women’s teams with 49 points.

Kathleen Golding, 14, of SOFLO, one of the youngest swimmers in the meet, was sixth in the 800-meter freestyle in a best time 9:06.15, dropping 1.69 seconds.

Golding was also a member of SOFLO’s fourth place 800-meter freestyle relay team in 8:35.70 with teammates Kelley Heron and Florida Gulf Coast swimmers and sisters Marcella and Melissa Marinheiro.

SOFLO boys was sixth in the 800-meter freestyle relay in 7:51.04 with Julien Pinon, CJ Kopecki, Ervin Marin and Ryan Capote. Pinon led off with a best time 1:53.43 for 200.

“Our kids did well on the national stage,” said SOFLO head coach Chris Anderson, now headed to the XVI FINA World Championships to coach five swimmers from Jamaica, Colombia and U.S.

The Futures Championships are a trio of meets in Greensboro, N.C., Mt. Hood, Ore. and West Lafayette, Ind.

The meets are designed to bridge the gap between Sectionals and Junior Nationals enabling swimmers not qualified for Junior Nationals to compete in their own meet.

The meet continues today with prelims at 9 a.m. and finals at 6 p.m. The results are posted on Meet Mobile under FUTURES West Lafayette 2015.

THURSDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Columbia Swim Club 91, 2. South Florida Aquatic Club 75, 3. Highlander 68, 4. Rockwood Swim Club 56, 5. Kansas City Blazers 54, 6. Dynamo Swim Club 46, 7. Boilermaker Aquatics 40, 8. tie, Area Tallahassee Aquatic Club, Stingrays 36, 10. Indiana University Swim Team 30.

WOMEN’S TEAM TOTALS: 1. Columbia Swim Club 57, 2. Kansas City Blazers 54, 3. South Florida Aquatic Club 49, 4. Rockwood Swim Club 34, 5. Riptide 29, 6. Highlander Aquatic Club 28, 7. Southwest Stars Swim Club 26, 8. Michiana Stars Swimming 20, 9. Stingrays 16, 10. Area Tallahassee Aquatic Club 14.

MEN’S TEAM TOTALS: 1. Boilermaker Aquatics, Highlander Aquatics 40, 3. Dynamo 37, 4. Columbia 34, 5. Indiana University 30, 6. Memphis Thunder Aquatic Club 28, 7. South Florida Aquatic Club 26, 8. tie, Rockwood Swim Club, Area Tallahassee Aquatic Club, Spartan Swim Club 22.

WOMEN

800-meter freestyle relay: 1. Columbia 8:31.51, 2. Rockwood 8:31.81, 3. Kansas City Blazers 8:32.92; FLORIDA: 4. South Florida Aquatic Club 8:35.70 (Kelley Heron, Kathleen Golding, Marcella Marinheiro, Melissa Marinheiro).

800-meter freestyle: 1. Emily Meckstroth, STAR 8:51.02, 2. Elizabeth Walker, CSC 8:53.88, 3. Caitlyn McHugh, RAYS 8:58.87; FLORIDA: 6. Kathleen Golding, SOFLO 9:06.15, 11. Melissa Marinheiro, SOFLO 9:11.19.

MEN

800-meter freestyle relay: 1. Boilermaker Aquatics 7:41.20, 2. Columbia 7:45.20, 3. Dynamo 7:47.98; FLORIDA: 6. South Florida Aquatic Club 7:51.04 (Julien Pinon, CJ Kopecki, Ervin Marin, Ryan Capote).

1500-meter freestyle: 1. Jackson Gunning, RAYS 15:59.41, 2. James Koval, Unattached 16:12.11, 3. Hayden Curley, Highlander 16:12.11.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

South Florida Aquatic Club Well-Represented At Inaugural USA Swimming Futures Championships


By Sharon Robb

July 29, 2015—South Florida Aquatic Club swimmers will make history when they compete in one of three inaugural USA Swimming Futures Championships.

The Futures Championships are a trio of meets in Greensboro, N.C., Mt. Hood, Ore. and West Lafayette, Ind.

SOFLO along with several Florida Gold Coast and Florida Swimming swimmers will compete against other swimmers from the mid-region of the United States in the four-day meet that begins on Thursday.

The meets are designed to bridge the gap between Sectionals and Junior Nationals enabling swimmers not qualified for Junior Nationals to compete in their own meet.

While the meets are intended for swimmers ready to make the jump to Junior National level, the meets are technically an open age meet not limited to 18-and-unders.

SOFLO swimmers will compete at Purdue’s Boilermaker Aquatic Center in West Lafayette. The meet in Indiana is larger and more competitive than the other two meets.

South Florida Aquatic Club has nine swimmers competing in the meet. “This is really a great opportunity for these swimmers to rise to the occasion,” SOFLO CEO and head coach Chris Anderson said.

Florida State senior Marc Rojas leads the SOFLO contingent.

Rojas will be joined by French junior national age group champion Julien Pinon, Ryan Capote, Kathleen Golding, Kelley Heron, CJ Kopecki, Ervin Marin, sisters Marcella and Melissa Marinheiro of Florida Gulf Coast and Jessica Rodriguez.

SOFLO has also entered six boys and girls relays.

Pinon, 16, is seeded third in the 200-meter freestyle.

Melissa Marinheiro, 18, is seeded fourth in the 800-meter freestyle, the opening event of the meet. Teammate Kathleen Golding, 14, one of the youngest swimmers in the meet, is seeded eighth.

Golding is seeded second in the 400 IM and fourth in the 200 IM. Melissa Marinheiro is also seeded fourth in the 400 freestyle and fourth in the 1500 freestyle.

Thursday’s opening day events are the 800-meter freestyle, 1500-meter freestyle and 800-meter freestyle relay, all timed finals.

The remainder of the meet will be prelims at 9 a.m. and finals at 6 p.m.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com