Jordan Evans, Toma Petkov Triple Winners, Lead SOFLO Sharks At Sweetheart Sizzler


By Sharon Robb

POMPANO BEACH, February 18, 2020—South Florida Aquatic Club had several outstanding swims at the recent Pompano Beach Piranhas Sweetheart Sizzler at Pompano Beach Aquatic Center.

Jordan Evans and Toma Petkov were SOFLO Sharks’ top finishers.

Evans, 8, won the 7-8 25-yard backstroke in 19.00, 25-yard freestyle in 17.55 and 25-yard breaststroke in 24.71. Evans anchored the winning 100-yard freestyle relay in 1:15.11 with teammates Christie Lumsden, Gabriela Ekht and Devy Otero. Evans was also second in the 25-yard butterfly.

Petkov, 7, was a triple winner. He won the 7-8 25-yard backstroke in 25.77, 25-yard breaststroke in 25.66 and 25-yard freestyle in 18.95. Petkov was also third in the 25-yard butterfly in 24.19.

Other top three SOFLO Sharks finishers were:

Christie Lumsden, 7, second in the 25-yard breaststroke in 22.84; third in the 25-yard butterfly, 23.46; third in the 25-yard backstroke, 24.56; third in the 25-yard freestyle in 18.70.

Ethan Phan, 7, second, 25-yard butterfly, 23.83; second in the 25-yard breaststroke in 25.92.

Alessandro Suarez Cabrera, 8, third, 25-yard breaststroke, 27.28.

SATURDAY SIZZLER RESULTS
GIRLS

25-yard butterfly:
6-and-under, 1. Marley Spicer, PB 32.65; 7-8, 1. Nikolina Dengerud, PB 19.11; SOFLO: 2. Jordan Evans 19.18, 3. Christie Lumsden 23.46, 6. Gabriela Ekht 30.07.

25-yard backstroke:
6-and-under, 1. Marley Spicer, PB 32.40; 7-8, 1. Jordan Evans, SOFLO 19.00; SOFLO: 3. Christie Lumsden 24.56, 5. Gabriela Ekht 28.24.

25-yard breaststroke:
6-and-under, 1. Marley Spicer, PB 40.94; 7-8, 1. Nikolina Dengerud, PB 22.71; SOFLO: 2. Christie Lumsden 22.84, 3. Jordan Evans 24.71, 5. Gabriela Ekht 33.67.

25-yard freestyle:
6-and-under, 1. Marley Spicer, PB 29.25; 7-8, 1. Jordan Evans, SOFLO 17.55; SOFLO: 3. Christie Lumsden 18.70, 5. Gabriela Ekht 22.79.

100-yard freestyle relay:
8-and-under, 1. SOFLO 1:15.11 (Christie Lumsden, Gabriela Ekht, Devy Otero, Jordan Evans).

BOYS

25-yard butterfly:
7-8, 1. Lucas Balog, PB 23.53; SOFLO: 2. Ethan Phan 23.83, 3. Toma Petkov 24.19, 4. Alessandro Suarez Cabrera 25.52.

25-yard backstroke:
7-8, 1. Toma Petkov, SOFLO 25.77; SOFLO: Alessandro Suarez Cabrera 27.22, 6. Ethan Phan 31.37.

25-yard breaststroke:
7-8, 1. Toma Petkov, SOFLO 25.66; SOFLO: 2. Ethan Phan 25.92, 3. Alessandro Suarez Cabrera 27.28.

25-yard freestyle:
7-8, 1. Toma Petkov, SOFLO 18.95; SOFLO: 4. Ethan Phan 22.05, 5. Alessandro Suarez Cabrera 22.47.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Olivia Dinehart Leads SOFLO At Senior Long Course Sectional Qualifier


By Sharon Robb

February 12, 2020–Olivia Dinehart was the top finisher for South Florida Aquatic Club at the Florida Gold Coast Senior Long Course Sectional Qualifier Saturday at Plantation Aquatic Complex.

Dinehart, 15, won the 100-meter breaststroke in 1:16.26 and 200-meter breaststroke in 2:41.51. She was also third in the 400-meter individual medley in 5:19.84.

Four-time Jamaican Olympian Alia Atkinson was second in the 50-meter butterfly in 28.72 behind Lake Lytal Lightning’s Anna Herbst in 28.65 and second in the 200-meter breaststroke in 2:43.06 behind Dinehart.

Juan Mora was SOFLO boys top finisher, fourth in the 50-meter butterfly in 26.60.

Other top three SOFLO finishers were:

Mallory Schleicher was third in the 200-meter butterfly in 2:33.62.

Molly Golding was third in the 100-meter breaststroke in 1:19.15.

SOFLO had 42 swimmers (22 girls and 20 boys) compete in 196 individual events and one relay event in timed finals.

In addition to SOFLO, the field featured a mix of international swimmers and Florida Gold Coast teams including Azura, Pine Crest, East Coast Aquatic, SwimFast, North Palm Beach, Metro Aquatics, Flood Aquatics, Boca Raton Swim Team, Eagle Aquatics, Jupiter Dragons, TS Aquatics and Italy.

SATURDAY SESSION ONE
WOMEN

200-meter mixed medley relay:
1. Italy 1:53.95, 6. SOFLO A 2:01.95, 7. SOFLO B 2:02.39, 8. SOFLO D 2:03.33, 10. SOFLO C 2:10.59.

200-meter freestyle:
1. Simona Quadarella, Italy 2:03.85; SOFLO: 14. Mallory Schleicher 2:14.40, 18. Olivia Dinehart 2:16.31.

400-meter individual medley:
1. Laura Sofia Melo, Azura 5:09.93; SOFLO: 3. Olivia Dinehart 5:19.84, 4. Molly Golding 5:23.15, 5. Sally Golding 5:25.81, 8. Sarah Acevedo 5:37.30, 9. Sophia Grubbs 5:39.36, 10. Sabrina Osorio 5:54.78.

200-meter butterfly:
1. Maddy Smutny, SOFLO 2:27.27; SOFLO: 3. Mallory Schleicher 2:33.62, 6. Sarah Acevedo 2:36.94.

50-meter freestyle:
1. Allyson Ponson, Azura 25.94 (OT); SOFLO: 6. Gaby Banks 27.72.

200-meter backstroke:
1. Celina Marquez, Azura 2:22.47; SOFLO: 6. Elena Dinehart 2:32.27, 13. Mariann Catalasan 2:40.16, 15. Jena Legaspi 2:41.88, 18. JennaMarie Brames 2:44.72, 19. Sofia Osorio 2:46.50.

100-meter breaststroke:
1. Olivia Dinehart, SOFLO 1:16.26; SOFLO: 3. Molly Golding 1:19.15, 4. Sophia Grubbs 1:19.43, 16. Sabrina Osorio 1:26.27, 18. Mariann Catalasan 1:27.27.

50-meter butterfly:
1. Anna Herbst, Lake Lytal Lightning 28.65; SOFLO: 2. Alia Atkinson 28.72, 6. Gaby Banks 30.51, 12. Molly Golding 31.48, best time, 15. Manuela Gonzalez 31.73.

50-meter backstroke:
1. Erika Pelaez, Eagle Aquatics 29.90; SOFLO: 7. Mallory Schleicher 33.44, time drop, 21. Mariann Catalasan 36.34.

1500-meter freestyle:
1. Mariangela Cincotti, Azura 17:59.75.

MEN

200-meter freestyle:
1. Gabriele Detti, Italy 1:50.71.

400-meter individual medley:
1. Marco de Tullio, Italy 4:33.85; SOFLO: 7. Rafael Rodriguez 4:53.69, 9. Leonardo Mateus 5:03.66, 11. Sebastian Larres 5:05.69, 12. John Paul Handal 5:08.23, 15. Javier Colmenares 5:30.77.

200-meter butterfly:
1. Yeziel Morales, Azura 2:03.77; SOFLO: 12. Alejandro Mateus 2:22.53, 13. Miguel Sierra 2:25.18.

50-meter freestyle:
1. Steven Aimable, Azura 24.05; SOFLO: 12. Michael Arias 25.75, 18. Robert Wilson 26.37.

200-meter backstroke:
1. Yeziel Morales, Azura 2:05.90; SOFLO: 13. Sebastian Lares 2:26.93, 15. Alejandro Mateus 2:26.99, 16. Yannai Michael 2:29.10, 21. Marcos Vazquez 2:40.53.

100-meter breaststroke:
1. Raphael Windmuller, Azura 1:05.64; SOFLO: 7. Juan Pablo Pineda 1:10.09, 9. Juan Mora 1:11.11, 10. Manuel Melendez 1:13.38, time drop, 12. Rafael Rodriguez 1:14.45, 15. John Paul Handal 1:16.57, 16. Michael Arias 1:16.87, 21. Alex Golding 1:19.16, 22. Javier Colmenares 1:19.52, 24. Leonardo Mateus 1:19.90.

50-meter butterfly:
1. Abbas Qali, Azura 25.59; SOFLO: 4. Juan Mora 26.60, 9. Rafael Rodriguez 27.36.

50-meter backstroke:
1. Lance Lesage, Pine Crest 27.73; SOFLO: 6. Juan Colmenares 30.12, 12. Manuel Melendez 31.90, 20. Marcos Vazquez 33.25, 22. Alex Golding 33.38.

1500-meter freestyle:
1. Gregorio Paltrinieri, Italy 15:04.13.

SATURDAY SESSION II
WOMEN

Mixed 200-meter freestyle relay:
1. Italy 1:40.89, 5. SOFLO A 1:49.24, 6. SOFLO D 1:51.69, 8. SOFLO B 1:52.05, 9. SOFLO C 1:53.59.

200-meter individual medley:
1. Andrea Santander, PC 2:22.18, 6. Olivia Dinehart 2:29.16, 9. Molly Golding 2:33.69, 13. Sally Golding 2:36.50.

100-meter freestyle:
1. Erika Pelaez, EA 56.03; SOFLO: 10. Gaby Banks 1:01.38, 13. Mallory Schleicher 1:02.09.

100-meter butterfly:
1. Anna Herbst, Lake Lytal 1:03.94; SOFLO: 11. Maddie Smutny 1:09.28, 14. Olivia Dinehart 1:10.10 and Paige Lane 1:10.10, 17. Gaby Banks 1:10.46.

400-meter freestyle:
1. Simona Quadrella, Italy 4:11.59; SOFLO: 5. Mallory Schleicher 4:31.39, 7. Maddie Smutny 4:41.24, 10. Elena Dinehart 4:46.29, 12. Sara Quintero 4:53.72, 14. Michelle Marinheiro 5:00.34.

200-meter breaststroke:
1. Olivia Dinehart, SOFLO 2:41.51; SOFLO: 2. Alia Atkinson 2:43.06, 5. Molly Golding 2:52.21, 10. Sabrina Osorio 2:59.87, 11. Sophia Grubbs 3:00.94, 12. Mariann Catalasan 3:04.50.

100-meter backstroke:
1. Erika Pelaez, EA 1:02.65; SOFLO: 7. Elena Dinehart 1:09.98.

50-meter breaststroke:
1. Lucy Miller, SAS 35.45.

MEN

200-meter individual medley:
1. Yeziel Morales, Azura 2:10.14; SOFLO: 14. Juan Colmenares 2:23.85 and John Paul Handal 2:23.85, 17. Alejandro Mateus 2:24.21, 18. Sebastian Lares 2:24.89, 20. Alex Golding 2:28.37, 25. Javier Colmenares 2:33.05.

100-meter freestyle:
1. Mattia Zuin, Italy 51.71; SOFLO: 7. Juan Mora 56.08, 8. Michael Arias 56.18, 11. Robert Wilson 56.36, 17. Rafael Rodriguez 56.87.

100-meter butterfly:
1. Abbas Qali, Azura 56.17; SOFLO: 9. Miguel Sierra 1:00.14, 14. Juan Colmenares 1:03.55, 17. Michael Arias 1:04.11, 18. Sebastian Lares 1:04.46, 20. Alejandro Mateus 1:04.60, 24. Yannai Michael 1:06.96.

400-meter freestyle:
1. Gabriele Detti, Italy 3:52.71; SOFLO: 14. John Paul Handal 4:22.99, 15. Rafael Rodriguez 4:25.15, 19. Miguel Sierra 4:30.69, 20. Leonardo Mateus 4:32.65, 22. Alex Golding 4:36.44, 23. Robert Wilson 4:36.49.

200-meter breaststroke:
1. Raphael Windmuller, Azura 2:22.42; SOFLO: 6. Juan Mora 2:36.58, 8. Manuel Melendez 2:46.32, 12. Javier Colmenares 2:52.25, 13. John Paul Handal 2:54.71.

100-meter backstroke:
1. Yeziel Morales, Azura 58.32; SOFLO: 5. Miguel Sierra 1:05.79, 12. Alejandro Mateus 1:07.76.

50-meter breaststroke:
1. Raphael Windmuller, Azura 29.46.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com.

Alan Bertea Top SOFLO Finisher In Coral Springs Open Invitational


By Sharon Robb

CORAL SPRINGS, February 10, 2020—South Florida Aquatic Club swimmers got in some good racing and had some nice time drops Saturday at the Coral Springs Open Invitational at Coral Springs Aquatic Center’s Michael Lohberg Pool of Champions.

Alan Bertea, 15, was SOFLO’s top finisher placing fourth in the 200-yard breaststroke in 2:23.77. Dario Martin, 15, of Olympus Swimming Club won the event in 2:09.82.

Other top SOFLO finishers were:

Izzy Wilson, 13, seventh in the 200-yard butterfly in a best time 2:25.05 and ninth in the 200-yard individual medley in 2:25.28, also a best time.

Elise Dinehart, 11, was tenth in the 200-yard breaststroke in a best time 2:50.96.

Adrian Hernandez, 14, was 11th in both the 100-yard backstroke in a best time 1:01.29 and 50-yard breaststroke in a best time 31.99.

Austin Nelson, 14, was 11th in the 200-yard butterfly in a best time 2:17.59.

On Saturday only, SOFLO Sharks had 41 boys and 34 girls racing in 275 individual events.

The long course meters meet was timed finals.

SATURDAY RESULTS
GIRLS

200-yard individual medley:
1. Lilia Blanco, PB 2:15.61; SOFLO: 9. Izzy Wilson 2:25.28, time drop, 13. Lucy Smutny 2:26.44, 35. Sarah Vasquez 2:34.01, 38. Pilar Duranti 2:36.09, 47. Genesis Escobar 2:40.39.

100-yard backstroke:
1. Jaclyn Nelson, PB 1:03.00; SOFLO: 13. Lucy Smutny 1:06.62, 28. Mariana Pinto 1:10.17, 29. Fiorella Di Salvo 1:10.88, 38. Pilar Duranti 1:12.89, 46. Sofia Lugo 1:13.83, time drop.

50-yard butterfly:
1. Riley McCormick, CSSC 27.58; SOFLO: 22. Lucy Smutny 31.05, 26. Izzy Wilson 31.41, time drop, 42. Genesis Escobar 32.85, 46. Sofia Lugo 33.15, 48. Sarah Vasquez 33.40, time drop, 49. Lydia Smutny 33.51, time drop, 50. Olivia Ware 33.59, time drop.

50-yard breaststroke:
1. Rachel Yordi, EA 31.55; SOFLO: 19. Fiorella DiSalvo 37.43, 26. Elise Dinehart 38.03, 48. Mariana Pinto 40.77, 49. Genesis Escobar 41.03, time drop, 53. Gianna Martin 41.71, time drop.

100-yard freestyle:
1. Olivia Mason, CSSC 56.02; SOFLO: 17. Izzy Wilson 59.46, 19. Lucy Smutny 59.56, 47. Genesis Escobar 1:03.32, 55. Pilar Duranti 1:04.42.

200-yard butterfly:
1. Lilia Blanco, PB 2:15.10; SOFLO: 7. Izzy Wilson 2:25.05, time drop, 13. Mariana Pinto 2:32.13, 16. Olivia Ware 2:44.60, time drop.

200-yard breaststroke:
1. Lilia Blanco, PB 2:35.54; SOFLO: 10. Elise Dinehart 2:50.96, time drop, 15. Sarah Vazquez 2:55.96, time drop, 18. Shelby Evans 3:01.50, time drop, 27. Gianna Martin 3:21.20, 30. Olivia Wilson 3:26.07, 31. Jordan Evans 3:26.55.

BOYS

200-yard individual medley:
1. Dario Martin, OSC 1:57.61; SOFLO: 8. Adrian Hernandez 2:10.26, time drop, 18. Austin Nelson 2:16.71, time drop, 21. Alan Bertea 2:18.21, 22. Luca Hincapie 2:18.43, time drop, 31. Ethan McPeek 2:22.74, 32. Hashan Ekanayake 2:23.56, time drop, 33. Felix Gonzalez 2:25.32, 35. Nicholas Pelaez 2:26.13, time drop, 36. Matthew Kim 2:26.39, 38. Jaden Amores 2:27.13, time drop, 49. Marvan Ekanayake 2:33.86.

100-yard backstroke:
1. Finn Winkler, EA 53.65; SOFLO: 11. Adrian Hernandez 1:01.29, time drop, 15. Kevin Moya 1:02.33, 19. Matthew Kim 1:04.50, 20. Ethan McPeek 1:04.54, 21. Jaden Amores 1:04.98, time drop, 29. Alejandro Mora 1:08.77, time drop, 30. Benjamin Kim 1:09.50, time drop, 32. Felix Gonzalez 1:09.69, 37. Nicholas Pelaez 1:11.43, 38. Ignacio Fernandez 1:11.80, time drop, 45. Giovanni Otrello 1:14.50, time drop, 48. Matt McVeigh 1:15.16.

50-yard butterfly:
1. Daniel Ramirez, WA 22.30; SOFLO: 27. Kevin Moya 27.27, 31. Alan Bertea 27.90, time drop, 33. Luca Hincapie 27.98, time drop, 36. Hashan Ekanayake 28.37, time drop, 41. Nicholas Pelaez 29.54, time drop, 42. Ethan McPeek 29.59, time drop, 43. Giovanni Otrello 29.60, 44. Marvan Ekanayake 29.95, 44. Austin Nelson 29.95, time drop.

50-yard breaststroke:
1. ario Mar 27,74; SOFLO: 11. Adrian Hernandez 31.99, time drop, 26. Matthew Kim 35.34, 27. Felipe Rodriguez 35.39, 30. Benjamin Kim 36.79, time drop, 33. Ryan Harries 37.09, 34. Abraham Penaloza 37.39, 40. Matt McVeigh 39.37.

100-yard freestyle:
1. Daniel Ramirez, WA 45.62; SOFLO: 20. Adrian Hernandez 53.36, time drop, 30. Hashan Ekanayake 55.63, time drop, 35. Austin Nelson 56.30, 38. Kevin Moya 56.55, 39. Alan Bertea 56.68, 40. Luca Hincapie 56.74, time drop, 46. Giovanni Otrello 58.01, time drop, 49. Felix Gonzalez 58.25, time drop.

200-yard butterfly:
1. Nikita Efimov, OSC 2:01.22; SOFLO: 11. Austin Nelson 2:17.59, time drop, 16. Nicholas Pelaez 2:21.91, time drop, 18. Jaden Amores 2:25.59, time drop, 19. Ethan McPeek 2:30.87, 22. Juan Vallmitjana 2:34.10, time drop, 23. Marvan Ekanayake 2:36.32.

200-yard breaststroke:
1. Dario Martin, OSC 2:09.82; SOFLO: 4. Alan Bertea 2:23.77, 13. Giorgio Rusconi 2:38.07, time drop, 26. Felipe Rodriguez 2:50.96, time drop, 27. Ryan Harries 2:52.07, time drop, 34. Juan Vallmitjana 2:57.11, 36. Alex Viazmetinov 3:01.79, 38. Matt McVeigh 3:03.74.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Italy Sweeps Top Five; Lares, Acevedo Top SOFLO Finishers Friday At Senior Long Course Sectional Qualifier


By Sharon Robb

February 7, 2020–Two-time Italian Olympian and current world champion Gabriele Detti opened the Florida Gold Coast Senior Long Course Sectional Qualifier Friday with a win at Plantation Aquatic Complex.

Detti, 25, world champion in the 800-meter freestyle, won the event in 7:55.49, slower than his 7:45 seed time.

Italian swimmers swept the top five places. Olympic champion Gregorio Paltrinieri, 25, was second in 8:02.14.

SOFLO’s top finishers were Sebastian Lares, 15, and Sarah Acevedo, 16. Lares was 13th in 9:07.43, bettering his previous time of 9:25.19, dropping 17.76 seconds. Acevedo was 26th in 9:51.87.

Lares and Acevedo are among 42 swimmers (22 girls and 20 boys) competing in 196 individual events and one relay event in timed finals.

Two sessions are scheduled for Saturday at 8:45 for the 400-meter individual medley, 10 a.m. for the 1,500-meter freestyle and 3:45 p.m. for the 400-meter freestyle, all timed finals.

In addition to SOFLO, the field features a mix of international swimmers and Florida Gold Coast teams including Azura, Pine Crest, East Coast Aquatic, SwimFast, North Palm Beach, Metro Aquatics, Flood Aquatics, Boca Raton Swim Team, Eagle Aquatics, Jupiter Dragons, TS Aquatics and Italy.

FRIDAY RESULTS
800-meter freestyle

1. Gabriele Detti, Italy 7:55.49, 2. Gregorio Paltrinieri, Italy 8:02.14, 3. Domenico Acerenza, Italy 8:04.93, 4. Marco De Tullio, Italy 8:07.77, 5. Nicola Roberto, Italy 8:17.76, 6. Yeziel Morales, Azura 8:18.25, 7. Joaquin Vargas, Unattached 8:21.16, 8. Simona Quadarella, Italy 8:27.07, 9. Gabriel Araya, Azura 8:28.17, 10. Matheo Mateos, Azura 8:39.68.

SOFLO: 13. Sebastian Lares 9:07.43, time drop, 15. Robert Wilson 9:12.70, 18. Yannai Michael 9:23.90, time drop, 19. Leonardo Mateus 9:28.06, 26. Sarah Acevedo 9:51.87.

IF YOU GO

What: FGC Senior Long Course Sectional Qualifier

When: Saturday

Schedule: Saturday, Session II, 8:45 a.m. and 10 a.m., Session III, 3:45 p.m.

Where: Plantation Aquatic Complex, 9151 NW Second Street, Plantation

Of note: Admission is $5 per person, per session. All sessions passes are available. Heat sheets will be posted online and Meet Mobile. For more information, call 954-452-2526.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com.

SOFLO Swimmers Compete This Weekend In Coral Springs Open Invitational


By Sharon Robb

CORAL SPRINGS, February 6, 2020—South Florida Aquatic Club will have 75 swimmers competing in this weekend’s Coral Springs Open Invitational at Coral Springs Aquatic Center’s Michael Lohberg Pool of Champions.

The long course meters meet will be timed finals.

SOFLO Sharks will have 41 boys and 34 girls racing in 275 individual events over three days.

Among SOFLO swimmers competing are: Sarah Bedoya, Kaitlyn Consuegra, Fiorella Di Salvo, Elise Dinehart, Hashan Ekanayake, Marvan Ekanayake, Shelby Evans, Jordan Evans, Ryan Harries, Mariana Pinto, Lucas Porven and Juan Vallmitjana.

In addition to SOFLO, some of the Florida Gold Coast teams in the field are Blue Marlins, City of Miami Parks, East Coast, Heritage Aquatics, Hialeah, Midtown Weston, Eagle Aquatics, Westminster Academy, TS Aquatics. Sunrise Swimming and host Coral Springs Swim Club.

The 500-meter freestyle and 400-meter individual medley events will open the meet on Friday.

IF YOU GO

What: Coral Springs Open Invitational.

When: Friday, 5:30 p.m., Saturday-Sunday, 9 a.m. timed finals.

Where: Coral Springs Aquatic Center, Michael Lohberg Pool of Champions, 12441 Royal Palm Blvd., Coral Springs.

How To Get There: If taking 1-95, take Copans Road exit and go west approx. 10 miles. Copans turns into Royal Palm Blvd., after crossing 441. The Aquatic Complex will be on the right hand side ½ mile after crossing Coral Ridge Drive. If taking Sawgrass Expressway, exit on Sample Road East.Continue East on Sample to first light, Coral Ridge Drive. Turn Right onto Coral Ridge, continue South to Royal Palm Blvd. Turn right onto Royal Palm. The Aquatic Complex will be on the right hand side (1/2 Mile).

Of note: Admission is $5 per session. Heat sheets are free and may be found at http://www.swimcssc.com. Concession stand will be available. For questions or more information call 954-340-5032.

SOFLO Swimmers Among Field For Senior Long Course Sectional Qualifier In Plantation


By Sharon Robb

February 6, 2020–South Florida Aquatic Club swimmers will compete Friday and Saturday in the Florida Gold Coast Senior Long Course Sectional Qualifier at Plantation Aquatic Complex.

SOFLO has 42 swimmers (22 girls and 20 boys) competing in 196 individual events and one relay event in timed finals.

Among SOFLO swimmers are Paige Lane, Mallory Schleicher, Philopatier Ibrahim, Miguel Sierra, Sebastian Lares, Gaby Banks, Alex Golding, Molly Golding, John Paul Handal, Robert Wilson, Rafael Rodriguez and Nicolas Rossi.

SOFLO teammates Maddie Smutny and Sarah Acevedo are seeded one-two in the 200-meter butterfly.

Four-time Jamaican Olympian Alia Atkinson is seeded first in the 100-meter breaststroke in 1:05.59. SOFLO teammate Olivia Dinehart is seeded second in 1:13.03.

Atkinson is also seeded first in the 50-meter butterfly in 26.65 and 200-meter breaststroke in 2:23.45.

Italian swimmers dominate the top seeds including Olympic champion Gregorio Paltrinieri. He is seeded first in the 1500-meter freestyle in 14:34 and 800-meter freestyle in 7:39.

The meet begins 4:15 p.m. on Friday with the 800-meter freestyle in Session I. Two sessions are scheduled for Saturday at 8:45 for the 400-meter individual medley, 10 a.m. for the 1,500-meter freestyle and 3:45 p.m. for the 400-meter freestyle, all timed finals.

In addition to SOFLO, the field features a mix of international swimmers and Florida Gold Coast teams including Azura, Pine Crest, East Coast Aquatic, SwimFast, North Palm Beach, Metro Aquatics, Flood Aquatics, Boca Raton Swim Team, Eagle Aquatics, Jupiter Dragons, TS Aquatics and Italy.

IF YOU GO

What: FGC Senior Long Course Sectional Qualifier

When: Friday-Saturday

Schedule: Friday, Session I, 4:15 p.m.; Saturday, Session II, 8:45 a.m. and 10 a.m., Session III, 3:45 p.m.

Where: Plantation Aquatic Complex, 9151 NW Second Street, Plantation

Of note: Admission is $5 per person, per session. All sessions passes are available. Heat sheets will be posted online and Meet Mobile. For more information, call 954-452-2526.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com.

Bono, Schleicher Top SOFLO Finishers At BRST Mile By Moonlight


By Sharon Robb

BOCA RATON, February 2, 2020—Dominic Bono and Mallory Schleicher were top South Florida Aquatic Club finishers at the Boca Raton Swim Team Mile by Moonlight Friday at Boca Raton High School Aquatics Center.

Bono, 16, was fouth overall in 16 minutes, 23.66 seconds to lead SOFLO boys among a mixed field of 152 swimmers. Rafael Rodriguez, 18, was fifth overall in 16:35.41.

Schleicher, 16, was top SOFLO girls’ finisher and 17th overall in 17:22.86. Olivia Dinehart, 15, was 18th overall in 17:26.16

SOFLO had 24 swimmers entered, up from 11 last year, competing in the 1,650-yard freestyle solely on opening night.

Boca Raton Aquatics and Boca Raton Swim Team hosted the event.

FRIDAY RESULTS
GIRLS

1,650-yard freestyle:
1. Mallory Schleicher, SOFLO 17:22.86, 2. Olivia Dinehart, SOFLO 17:26.16, 3. Nicole Aldrich, NPB 17:39.79, 4. Lilia Blanco, PB 17:45.69, 5. Maddie Smutney, SOFLO 17:46.04, time drop; 6. Elena Dinehart 17:46.31, time drop, 7. Ella Martinez, SAS 17:54.60, 8. Adrianna Barone, SAS 18:03.63, 9. Sarah Acevedo, SOFLO 18:05.24, 10. Riley MacVane, NPB 18:10.44; SOFLO: 15. Michelle Marinheiro 18:24.54.

BOYS

1,650-yard freestyle:
1. Hector Paz, MAC 15:45.92, 2 Nestor Montero, MAC 15:56.87, 3. Carlos Nava, MAC 16:06.15; 6. Marcelo Mansur, MAC 16:37.94, 7. Santiago Espinoza, SAS 16:50.37, 9. Yender Rojas, MAC 16:54.02, 10. Giuliano Brunetti, PB 17:04.55; SOFLO: 4. Dominic Bono 16:23.66, 5. Rafael Rodriguez 16:35.41, 8. Sebastian Lares 16:51.11, time drop, 11. John Paul Handal 17:06.23, 14. Yannai Michael 17:19.99, time drop, 15. Leonardo Mateus 17:21.30, 19. Alejandro Mateus 17:27.85, time drop,

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com