Comets Host 8-and-Under Holiday Classic On December 4

Comets Host 8-and-Under Holiday Classic On December 4

Advertisements

WRITTEN BY SHARON ROBB

November 28, 2010

The clubs’ youngest swimmers will take center stage on Saturday when the Comets host the annual 8-&-Under Holiday Classic at the Academic Village Swimming Pool in Pembroke Pines.

Coral Springs Swim Club and Comets swimmers head the Florida Gold Coast-sanctioned meet in a 25-yard x 50-meter heated outdoor pool that begins 11 a.m. Warm-up is 10 a.m.

The meet is open to all 8-&-under 2010 USA Swimming-registered swimmers from Broward Conty and outside the Florida Gold Coast.

Any athletes with disabilities will be accommodated.

There are individual and relay events for swimmers 6-and-under and 7-8 years-old.

FGC NORTH BROWARD SIZZLER NOV. 5 RESULTS

(Top 10 CSSC, SOFLO Finishers)

GIRLS

25-yard freestyle: 7-8, 1. Olivia Mason, CSSC 18.65, 3. Lydia Szakacs, SOFLO 19.31, 4. Treasure D’Souza, CSSC 20.19, 7. Cara Virgin, CSSC 21.34, 8. Saral Schimansky, SOFLO 21.40.

25-yard backstroke: 7-8, 3. Lydia Szakacs, SOFLO 23.12, 5. Treasure D’Souza, CSSC 25.03, 6. Olivia Mason, CSSC 25.91, 7. tie, Emma Gomez, SOFLO and Cara Virgin, CSSC 25.95, 10. Saral Schimansky, SOFLO 26.75.

25-yard breaststroke: 7-8, 2. Treasure D’Souza, CSSC 26.13, 3. Saral Schimansky, SOFLO 28.22, 4. Cara Virgin, CSSC 28.50, 7. Katherine Minielly, CSSC 30.19, 10. Molly Mason, CSSC 31.77.

25-yard butterfly: 7-8, 2. Lydia Szakacs, SOFLO 22.93, 3. Treasure D’Souza, CSSC 23.78, 4. Cara Virgin, CSSC 23.83, 8. Olivia Mason, CSSC 28.03.

BOYS

25-yard freestyle, 7-8, 1. Alexander Meyer, CSSC 18.46, 6. Joseph Hanks, CSSC 20.87, 7. Andres Garcia, CSSC 21.28.

25-yard backstroke: 7-8, 3. Joseph Hanks, CSSC 23.88, 5. Connor Marks, SOFLO 25.03, 6. Alexander Meyer, CSSC 25.53, 7. Andres Garcis, CSSC 26.54, 10. Nick Ismailoff, SOFLO 27.76.

25-yard breaststroke, 7-8, 2. Joshua Hanks, CSSC 26.69, 3. Andres Garcia, CSSC 27.00, 4. Alexander Meyer, CSSC 28.50, 9. Connor Marks, SOFLO 31.20.

25-yard butterfly: 7-8, 1. Alexander Meyer, CSSC 24.37, 2. Connor Marks, SOFLO 24.94, 5. Andres Garcia, CSSC 25.62, 9. Joshua Hanks, CSSC 27.90.

FGC SOUTH BROWARD SIZZLER NOV. 5 RESULTS

(Top 10 Comets, SOFLO Finishers)

GIRLS

25-yard freestyle, 6-and-under, 2. Sara Quintero, CST 22.74.

25-yard backstroke, 6-and-under, 2. Sara Quintero, CST 25.74.

25-yard breaststroke, 6-and-under, 1. Sara Quintero, CST 30.62.

25-yard butterfly, 6-and-under, 2. Sara Quintero, CST 24.12.

25-yard freestyle, 7-8, 6. Trinity Hoyos, CST 20.50, 10. Constanza Jara, CST 21.90.

25-yard backstroke, 7-8, 7. Trinity Hoyos, CST 25.06, 8. Annabell Tigue, CST 25.08.

100-yard freestyle relay, 8-and-under, 2. Comets Swim Team (Trinity Hoyos, Isabella Franco, Constanza Jara, Sara Quintero) 1:33.46.

BOYS

25-yard freestyle, 6-and-under, 1. Sebastian Lares, CST 23.20.

25-yard backstroke, 6-and-under, 1. Sebastian Lares, CST 25.86, 10. Miguel Crespo, CST 50.86.

25-yard breaststroke, 6-and-under, 4. Sebastian Lares, CST 36.17, 10. Miguel Crespo, CST 56.42.

25-yard butterfly: 5. Sebastian Lares, CST 32.81.

25-yard freestyle, 1.  Jonathan Skarie, SOFLO 14.54, 2. Rafael Rodriguez, SOFLO 15.81, 3. Leonardo Mateus, CST 17.47, 8. Daniel Saliba, CST 18.65.

25-yard backstroke, 7-8, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 18.50, 2. Jonathan Skarie, SOFLO 18.97, 4. Daniel Saliba, CST 21.42, 5. Leonardo Mateus, CST 21.78.

25-yard breaststroke, 7-8, 1. Jonathan Skarie, SOFLO 20.56, 2. Rafael Rodriguez, SOFLO 22.63, 5. Leonardo Mateus, CST 25.11, 8. Daniel Saliba, CST 26.19.

25-yard butterfly, 7-8, 1. Jonathan Skarie, SOFLO 17.37, 2. Rafael Rodriguez, SOFLO 18.68, 3. Leonardo Mateus, CST 20.11.

100-yard freestyle relay, 8-and-under, 5. Comets Swim Team (Diego Rojas-Tellez, Sebastian Lares, Daniel Saliba, Dylan Face) 1:51.54.

IF YOU GO

What: Comets 8&Under Holiday Classic

When: Saturday, Dec. 4, 11 a.m., warm-up 10 a.m.

Where: Academic Village Swimming Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Admission: $2, heat sheets $2.

For information: Call Meet Director Luis Soler or Comets Swim Office, 954-538-3721.

 http://www.swim4soflo.com

.AOLWebSuite .AOLPicturesFullSizeLink { height: 1px; width: 1px; overflow: hidden; } .AOLWebSuite a {color:blue; text-decoration: underline; cursor: pointer} .AOLWebSuite a.hsSig {cursor: default}

Seminoles Knock Off Gators, SOFLO’s Oliver Breaks School Record

Seminoles Knock Off Gators, SOFLO’s Oliver Breaks School Record


WRITTEN BY SHARON ROBB

November 26, 2010

South Florida Aquatic Club’s Tiffany Oliver, enjoying a successful first year of college swimming at Florida State, broke her first school record and helped the Seminoles knock off University of Florida in a dual meet earlier this week.

Taking advantage of the fan-friendly home atmosphere at their new outdoor Morcom Aquatic Center in Tallahassee, FSU women’s team defeated University of Florida, 187-113 as Oliver broke the school record in the 100-yard freestyle in 49.26.

The No 20-nationally ranked men’s team upset the No. 4 ranked Gators, 184-116 to make it a clean sweep for FSU.

“There was a terrific atmosphere here tonight,” FSU coach Neil Harper said. “We saw our team swim very fast. I’m thrilled with the way things turned out.”

The losses by both UF teams marked the first time in more than four years that both the men’s and women’s teams lost at the same dual meet since Nov. 21, 2006 at FSU.

It was only the second time in school history the FSU women have defeated the Gators.

“The experience was really nice and I feel really good about what we did,” Oliver said. “It was a lot of hard work. I’m ready to do more so I can show the people what I can do.”

The Seminole women (6-1, 1-0) started off strong winning the first two events of the night.

Oliver anchored the winning 200-yard medley relay (1:40.89) that also included Brittany Selts, freshman Kendall Sieron and C.J. Hendry. Charlotte Broadbent (9:52.87) and Caroline Smith (9:55.42) finished 1-2 in the 1,000-yard freestyle to maintain the momentum.

“I think once we won that relay and the kids came out and did well in the 1,000, the kids knew we had a chance,” Harper said. “If we band together we can do a really nice job here.

Hendry won the 200-yard butterfly (1:48.80) and then Oliver came up with her school-record performance to widen the gap. Oliver was second in the 50-yard freestyle in 22.84. Oliver also led off the winning 400-yard freestyle relay that won in 3:20.21.

“I don’t think we have done this since my junior year in high school,” said Hendry, a senior. “Ever since I have been here we have wanted to beat them. This is a perfect way to top off my senior year.”

SOFLO’s Ashley Hicks, also a freshman, led off FSU’s fourth-place 200-yard medley relay team. She was third in the 100-yard backstroke in 55.37 and fourth in the 200-yard backstroke in 2:01.19.

The Seminole men (4-1) were led by senior Rob Holderness who swept the breaststroke events, winning the 100 (53.99) and 200 (1:56.32). Holderness was also a member of the winning medley relay team (1:28.98) with Brad Morrison, Matt Shead and Mark Weber.

SOFLO’s Tyler Sell, a freshman, was fourth in the 1,000-yard freestyle in 9:14.13, fourth in the 500-yard freestyle in 4:29.06 and was sixth in the 200-yard freestyle in 1:42.54. Paul Murray was fourth in the 50-yard freestyle in 20.74.

“Hats off to FSU,” said Gators coach Gregg Troy, a day after being named Coach of the Year at the Golden Goggles in New York City. “They have a very good team and are in championship form. We are not as good as they are right now.”

The Gators competed without Elizabeth Beisel and Teresa Crippen because of Golden Goggles. The U.S. national team members were both nominees. The men’s team was missing Jeffrey Raymond, a Florida Gold Coast swimmer, Scott Sommer and Marco Loughran.

The Seminoles are now in the midst of a break from competition until the New Year. FSU is headed for Naples for its annual winter training trip in December and will return to competition on Jan. 8 against Georgia Tech and UNC-Wilmington at home.

Florida will compete at the Dec. 2-4 at the AT&T Short Course National Championships at Ohio State’s Bill and Mae McCorkle Aquatics Pavilion. A day after nationals, a group of Gators will head to Princeton for the Tigers’ Big Al Open, Dec. 3-5.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

.AOLWebSuite .AOLPicturesFullSizeLink { height: 1px; width: 1px; overflow: hidden; } .AOLWebSuite a {color:blue; text-decoration: underline; cursor: pointer} .AOLWebSuite a.hsSig {cursor: default}

Florida’s Lochte, Troy Honored At Golden Goggles Awards Night

Florida’s Lochte, Troy Honored At Golden Goggles Awards Night


WRITTEN BY SHARON ROBB

November 22, 2010

Olympic gold medalist Ryan Lochte of Daytona Beach was honored as Male Athlete of the Year Monday night at the USA Swimming Foundation’s star-studded Golden Goggles gala at the Marriott Marquis in New York City.

The award ceremony is USA Swimming’s version of the Academy Awards with the swimming community honoring its biggest stars of 2010.

Lochte, a former University of Florida standout who lives and trains in Gainesville, was the overwhelming favorite as the world’s No. 1 ranked swimmer in four events for 2010. It was the second consecutive year he has been honored with the award making him the best swimmer in the U.S. since the 2008 Beijing Olympics.

Lochte, sporting a new short haircut and jacket adorned with glitter-lined lapels, was poignant in his acceptance speech dedicating his award to friend Fran Crippen, who died last month during a FINA World Cup open water race.

Lochte, winner of six gold medals at this summer’s Pan Pacific Championships, also won honors for Male Race of the Year with his dominant performance in the 200-meter individual medley at Pan Pacs in Irvine, Calif. 

“I honestly think it was the shoes that did everything,” joked Lochte, referring to his one-of-a-kind green sparkly high top shoes he wore on the pool deck at Pan Pacs. “I want to give a shout out to my family who has always been there supporting me, the coaching staff at UF and my sponsor Speedo, everyone who stuck with me the whole time.”

Lochte’s coach, University of Florida and Gator Swim Club coach Gregg Troy was honored with the Doc Councilman Coach of the Year Award. Troy led the University of Florida women’s team to the NCAA title and was head coach of the U.S. men’s team at Pan Pacs. He coached both Lochte and Teresa Crippen to individual medals at Pan Pacs.

Breaststroker Rebecca Soni walked off with the most Golden Goggles awards with three for Female Athlete of the Year for the second year, Female Race of the Year for her 200-meter breaststroke performance at Pan Pacs and Relay Performance of the Year as part of the 4×100 relay’s gold medal performance at Pan Pacs. Other relay members honored were Jessica Hardy, Dana Vollmer and Natalie Coughlin.

“I don’t know what to say, this is such an amazing honor,” Soni said. “It has been such a great summer of swimming. Swimming is such an amazing sport and I am so proud to be a part of it.”

Kate Ziegler won the Perseverance Award for her remarkable comeback and strong showing in 2010 that included a gold and silver medal at Pan Pacs in the 800- and 1500-meter freestyle events respectively in her first international competition since the 2008 Olympics.

“Thank you for helping me find my love in the sport again,” said Ziegler as she praised her coach Jon Urbancek and her family. “I am swimming well, enjoying the sport and loving every moment of it.”

Teenager Missy Franklin won the Breakout Performer of the Year award. The 15-year-old was the youngest member of the U.S. Pan Pacific team and had five top-eight swims at U.S. Nationals. “This is amazing,” said the lanky swimmer.

With his family in attendance, Crippen was remembered during the nearly three-hour show with a special memorial film clip of his life, followed by a moment of silence.

The U.S. Pan Pacific team was introduced before the awards ceremony. The U.S. team took home 51 medals–27 gold, 17 silver and seven bronze.

The 2011 Golden Goggles event will be held in California on Nov. 20. The awards were selected by a nine-person panel and fan voting.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

FSU Wins Men’s Title, Women Second Behind SOFLO’s Sell, Oliver At Georgia Tech Invitational

FSU Wins Men’s Title, Women Second Behind SOFLO’s Sell, Oliver At Georgia Tech Invitational


WRITTEN BY SHARON ROBB

November 22, 2010

SOFLO’s Tyler Sell earned a Top 4 finish to help Florida State win the men’s team title for the second consecutive year at the Georgia Tech Invitational over the weekend in Atlanta.

Sell, a freshman, finished fourth in the 1,650-yard freestyle in 15:35.32 and won the “B” final in the 500-yard freestyle in 4:28.77.

FSU, the nation’s No. 20 ranked men’s team. totaled 1,398 points. The women’s team finished second with 1,045.50 points.

“We did really well and responded well to a little rest,” FSU coach Neil Harper said. “There was great competition. I’m really pleased with the way our team got up to race.

“Our experienced kids did what we are used to them doing, they took the lead, but the freshmen stepped up as well. You never know if the freshmen would be confident but every day we came to the pool to race and compete.”

Freshman Paul Murray was fifth in the 100-yard freestyle (45.14) and was a member of the second place 400-yard freestyle relay with an NCAA provisional time of 2:57.63.

Freshman Tiffany Oliver was the highest FSU women’s finisher with a  second-place NCAA provisional time of 49.54 in the 100-yard freestyle, was second in the 200-yard freestyle in 1:48.64, and third in the 50-yard freestyle in 22.71. Oliver also swam the 100-yard backstroke in 59.22.

Oliver was also a member of the 400-yard medley relay team (3:43.92), 800-yard freestyle relay (7:20.45) and anchored the 200-yard medley relay team (1:42.89).

“I think everyone looks really good for this time of the season and Tiffany is one of those who responded so well to a little rest,” Harper said. “It makes me feel confident that the work we are doing and everything about our program.”

The women clinched second with a second-place finish and school record in the 400-yard freestyle relay in an NCAA provisional time of 3:19.67. Oliver swam lead-off leg.

Freshman Ashley Hicks was a member of FSU’s “B” 400-yard medley relay team (3:45.63), 200-yard medley relay (1:44.31), anchored the 400-yard freestyle relay (3:25.56) and 200-yard freestyle relay (1:35.75). Hicks also finished the 100-yard backstroke in 55.78, 200-yard backstroke in 2:00.12, 50-yard freestyle in 24.18 and 100-yard freestyle in 52.36.

“I’m excited they competed well as a team,” Harper said. “We had participants in every final and we got on a little bit of a roll.”

The Seminoles will host Florida on Tuesday under the lights at the Morcom Aquatic Center before holiday break.

The No. 4-ranked Gators finished second behind the FSU men with 1,221 points and third in the women’s race with 939.

University of Miami was fourth among women with 519 points. The Hurricanes broke seven school records and swam nine NCAA provisional qualifying times. SOFLO’s Dana Hatic was second in the “B” finals of the 100-yard breaststroke in a season-best 1:04.44. She also finished the 200-yard individual medley in 2:09.25.

Texas A&M won the women’s title with 1,735.50 points, nearly 700 points ahead of FSU.

Kuczynski Earns Six NCAA “B” Cut Times

With SOFLO’s Caroline Kuczynski swimming individual and relay events, Arizona State’s women’s team finished strong on the final day of the Arena Invitational at UC San Diego. The Sun Devils placed third with 693.5 points. Stanford won the team title with 1,641 points.

Kuczynski was a member of ASU’s “A” winning 200-yard medley relay that broke the meet record in 1:38.93, also an NCAA “B” cut.

Kuczynski was a member of ASU’s “A” relay that finished third in the 400-yard freestyle relay with an NCAA B-cut time of 3:22.52. She was a member of the runner-up 800-yard freestyle relay in 7:14.28, also an NCAA “B” cut time and third place 400-yard medley relay team that placed third in 3:36.89, an NCAA “B” cut.

Kuczynski, a sophomore, won the consolation round of the 200-yard butterfly with an NCAA “B” cut time of 1:59.79 and consolation round of the 100-yard butterfly in 53.11, also an NCAA “B” cut.

In a meet against USC which the Sun Devils dropped 172-121, Kuczynski was second in the 100-yard butterfly in 55.16, second in the 200-yard individual medley (2:07.54), third in the 200-yard butterfly (2:02.61) and swam ASU’s runner-up 400-yard medley relay (3:45.30).

O’Shaughnessy, Seton Hall Third In Patriot Invitational

SOFLO’s Ryan O’Shaughnessy picked up points in four individual evens to help Seton Hall’s men’s team finish fourth among nine teams at the three-day Patriot Invitational at George Mason University. O’Shaughnessy was eighth in the 200-yard individual medley, 10th in the 200-yard breaststroke and 14th in the 100-yard breaststroke and 400-yard individual medley. In a meet against St. Peter’s University, O’Shaughnessy was second in the 200-yard breaststroke (2:12.20), fourth in the 100-yard breaststroke (1:00.22) and member of the third-place in the 400-yard medley relay (3:38.80).

SOFLO’s Bandy Competes At Purdue Invitational

Kevin Bandy of Louisville was tenth in the 200-yard butterfly in 1:54.10, bettering his prelim time of 1:55.12 during the Purdue Invitational. He was 17th in the 1,650-yard freestyle in 16:02.95, 48th in the 200-yard freestyle in 1:47.43 and 29th in the 500-yard freestyle in 4:36.66, bettering his prelim time of 4:38.26. The men’s team finished third after three days of competition Sunday in West Lafayette with 653.5 points. Purdue won with 968.5 points.

Phelan Top 10 Finisher In Tri-Meet

Indiana freshman Brittney Phelan finished ninth in the 100-yard breaststroke in 1:07.31 in a tri-meet with Big 10 opponents Penn State and No. 9-ranked Virginia in Charlottesville, Va.

SOFLO’s Mantay, Marx Swim In Hilltopper Invitational

Krista Mantay anchored and Courtney Marx swam third leg on Western Kentucky’s fourth-place 800-yard freestyle relay that finished fourth in 7:53.27 during the three-day Hilltopper Invitational at Bowling Green, Ky. Marx was third in the 100-yard butterfly in 57.88 and fifth in the 200-yard individual medley (2:09.06). She was also a member of WKU’s fifth-place 400-yard medley relay (3:59.29). Mantay was 11th in the 500-yard freestyle in 5:16.68 after swimming 5:11.53 in prelims. She was 15th in the 400-yard individual medley in 4:49.52. WKU broke seven pool records.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com.

http://www.swim4soflo.com

.AOLWebSuite .AOLPicturesFullSizeLink { height: 1px; width: 1px; overflow: hidden; } .AOLWebSuite a {color:blue; text-decoration: underline; cursor: pointer} .AOLWebSuite a.hsSig {cursor: default}

AQUATIC NOTEBOOK: Issue 22

Golden Goggles Honors Swimmers Monday Night In New York, Swim Network Will Webcast Live


Golden Goggles Honors Swimmers Monday Night In New York, Swim Network Will Webcast Live

WRITTEN BY SHARON ROBB

November 21, 2010

Ryan Lochte, Natalie Coughlin and Michael Phelps will headline Monday night’s Golden Goggles Awards, swimming’s equivalent to the Academy Awards, that honors USA Swimming’s top performances in 2010.

Lochte, Coughlin and Phelps earned a leading four nominations each for awards.

The awards, hosted by the USA Swimming Foundation, will be given out at the Marriott Marquis in New York during a ceremony hosted by Natalie Morales of the Today Show.

Lochte, Phelps and sprinter Nathan Adrian are nominated for Male Athlete of the Year. Lochte is the overwhelming favorite to win his second consecutive Male Athlete of the Year Award.

Coughlin along with Rebecca Soni, Dana Vollmer and Elizabeth Beisel are nominated for Female Athlete of the Year.

Phelps, Lochte and Coughlin each earned two individual nominations and two relay honors.

The nominees for the Perseverance Award given to a swimmer who came back from injury, adversity of retirement, are Amanda Beard, Tyler Clary, Jessica Hardy and Kate Ziegler.

Other awards include Coach of the Year, Race of the Year, Relay of the Year and Breakout Performance of the Year.

Fans voted for the winners through online balloting. The show will be webcast live at 7:15 p.m. on Swim Network.

Polyakov Finishes Fifth In Final Asian Games Race, Returns Home For U.S. Nationals

In one of the closest men’s 200-meter breaststroke races at the 16th Asian Games in Guangzhou, China, SOFLO’s Vlad Polyakov of Kazakhstan finished fifth in his third and final event on Thursday night.

The two-time Olympian finished in 2:12.38. His splits were 30.27, 33.75, 33.80 and 34.56.

Four of the top five finishers clocked in the 2:12 range.

Japan’s Naoya Tomita won in 2:10.36. China’s Rui Peng Xue tied for second with Kyowong Choi of Korea in 2:12.25 and China’s Zhi Xie was fourth in 2:12.37.

Polyakov finished second in his heat earlier in the day in 2:15.49. Polaykov ended up with a silver medal in the 100-meter breaststroke (1:01.03, fastest time in a textile suit) and fourth place in the 50-meter breaststroke (28.15).

Polyakov is expected to return home on Tuesday in preparation for his next meet, the Dec. 2-4 Short Course Nationals in Columbus, Ohio.

Rachel Bootsma Breaks National High School Record

During the Class 2A Swimming State Championships at the University of Minnesota Aquatic Center in Minneapolis, Eden Prairie junior Rachel Bootsma turned in a sparking night of swims.

She broke her own meet record in the 100-yard butterfly in her first race in 52.73, just .32 seconds shy of the national record, and then came back to set a national record in the 100-yard backstroke in 51.53.

She was also a member of the winning medley relay team in her third record of the night. “I knew I could go faster but I didn’t know I could go that fast,” Bootsma said.

Coach Nicole’s Husband Is Starter For Tennessee Titans

Former Mullins Park head coach Nicole Bronson is now the wife of a starting quarterback in the NFL.

The Florida Atlantic University graduate moved to Tennessee when her husband Rusty Smith, also an FAU grad, was drafted. Because of injuries to the Titans other QBs, Smith saw action in Sunday’s 19-16 overtime loss to the Washington Redskins. It was his NFL debut.

Smith replaced an injured Vince Young (right thumb) late in the third quarter. Young may need season-ending surgery. QB Kerry Collins has a strained left calf. Smith has already been named Tennessee’s starter. Smith finished with three of nine completions for 62 yards and one interception.

Crippen Completes New York Marathon

Olympic swimmer Maddy Crippen of Conshohocken, Pa. finished the New York City Marathon in honor of her brother Fran, a world-class open water swimmer who died tragically last month in an open water swim. Crippen finished in 4:06:19. Fran Crippen had run the New York event the past two years and convinced his sister to run for a charity this year….Marathon swimmer Penny Palfrey of Australia was attempting to become the first person to ever swim the 72-mile channel between the Hawaiian islands of Oahu and Kauai. For the second time, the 48-year-old mother and grandmother’s attempt was cut short by an attack of Portuguese man-o-war. About 90 minutes into the race she started encountering the stings and was forced to exit the water at the 7:39 mark. She had covered around 16 miles in the Pacific Ocean. “It was man-o-war jellyfish soup out there,” Palfrey said. “There was no end, it was one after the next. I have a whole new meaning to float like a butterfly, stings like a bee.” She did not wear a wetsuit to ward off the stings because her swim world record would not have been recognized in the official record book.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 http://www.swim4soflo.com

.AOLWebSuite .AOLPicturesFullSizeLink { height: 1px; width: 1px; overflow: hidden; } .AOLWebSuite a {color:blue; text-decoration: underline; cursor: pointer} .AOLWebSuite a.hsSig {cursor: default}

SOFLO Wins Combined Team Title At Speedo Winter Championships

SOFLO Wins Combined Team Title At Speedo Winter Championships


SOFLO Wins Combined Team Title At Speedo Winter Championships
WRITTEN BY SHARON ROBB

November 21, 2010

The South Florida Aquatic Club continued to make Florida Gold Coast history.

The newly-formed club topped a field of more than 1,200 swimmers to win its first Speedo Winter Championships Sunday night at the Plantation Central Park Aquatic Complex.

SOFLO won the combined team title with 1,662 points to edge two-time defending champion Fort Lauderdale Aquatics with 1,507. Davie Nadadores was third with 1,273.50.

SOFLO was second among girls’ teams (972.50) and third among boys’ teams (689.50).

SOFLO, just seven months old, is the youngest club ever to win the Winter Championships. The trophy will join the 14-and-under Junior Olympics Long Course Championship and Senior Championships trophies SOFLO walked off with this past summer.

SOFLO’s depth and talent, particularly with the 14-and-under swimmers, was never more evident during the three-day meet.

“Our 14-and-unders pretty much carried the team,” said SOFLO head age group coach Bruno Darzi.

“We didn’t expect to win this meet because we have a few senior kids preparing for nationals and other kids who didn’t swim. We didn’t come with everybody so this is a nice surprise for them. It was great to see. It gets us excited about the future.”   

So many young swimmers stepped up for SOFLO.

One example was 11-year-old Tristan Celestin, who started swimming just two years ago and has diligently been working hard with Coach Dave Cowmeadow. The hard work paid off. On Sunday, Celestin won the 11-12 50-yard breaststroke in a best time of 30.99 after going 31.06 in prelims.  

Celestin also anchored the winning boys’ 11-12 200-yard freestyle relay with Cristian Rossi, Juan Lucas and Alfredo Mesa Jr. that won in 1:44.69.  Its’ “B” relay of Ryan Capote, Alexander Viloria, Carlos Rodriguez and Gustavo Valery was fifth in 1:50.25.

There were also familiar faces among top finishers.

Tyla Martin, who competes internationally for Trinidad and Tobago, won the 13-14 200-yard individual medley in 2:10.09 and was third in the 100-yard freestyle in 53.85. Martin was also a member of the winning 800-yard freestyle relay along with Mia Fiorenzi, Kristina Brennan and Emma Lincoln that won in 8:02.40.

Allison Kopas, one of three swimming sisters, won the 200-yard butterfly in 2:25.23, finished third in the 11-12 200-yard individual medley in 2:20.12 and fourth in the 50-yard backstroke in 30.88.

Catharine Cooper, who started in Swim America, won the 10-and-under 100-yard freestyle in 59.58 and was second in the 10-and-under 50-yard backstroke in 34.27.

Lindsey McKnight, preparing for nationals, swam several off events including the 15-16 50-yard backstroke in which she finished second in 27.45. Charlotte Hartung was also second in the open 50-yard backstroke in 27.44

Samantha Stinemire was third in the 11-12 50-yard backstroke in 29.86 and Maria Lopez was third in the 13-14 200-yard butterfly in 2:09.72.

SOFLO’s 11-12 girls’ 200-yard freestyle relay team of Samantha Stinemire, Audrey Mason, Sophia Bucaro and Allison Kopas was second in 1:50.94.

Blake Kelley won the 13-14 1,650-yard freestyle in 17:29.44 to highlight SOFLO’s boys’ performances.

Other top SOFLO boy finishers were Alex Rodriguez, second in the open 200-yard individual medley in 1:53.88. Gustavo Valery was second in the 11-12 50-yard backstroke in 30.14. Carlos Rodriguez was second in the 11-12 200-yard butterfly in 2:29.30 and Blake Kelley was second in the 13-14 200-yard butterfly in 2:05.85. Jorge Depassier was third in the 10-and-under 100-yard freestyle in 1:01.16.

SOFLO’s top high point finishers were:

GIRLS: 10-and-under, 5. Catharine Cooper 49 points, 12. Bianca Monti 20, 17. Sarah Bucaro 7.50, 22. Delanie Perez 5, 26. Jennifer Rodriguez 3; 11-12, 5. Allison Kopas 56.50, 14. Samantha Stinemire 22, 17. Jessica Rodriguez 20, 17. Audrey Mason 20, 25. Danielle Ginzburg 11, 30. Sophia Bucaro 7, 38. Monica Rodriguez 3, 42. Kelley Heron 1; 13-14, 6. Tyla Martin 44.50, 11. Emily Kopas 29, 21. Maria Lopez 15, 21. Steph Campo 14, 27. Jillian Alexander 9, 33. Kristina Brennan 7.50, 36. Emma Lincoln 6.50, 39. Kelly Kealty 4, 40. Mia Fiorenzi 3; 15-16, 4. Lindsey McKnight 48, 24. Emily Greenwood 13, 42. Kristina Nork 3, 45. Amber Hunter 2, 50. Belinda De La Torre 1; Open, 9. Jessie Alcaide, 37, 11. Alia Atkinson 33, 13. Charlotte Hartung 28, 16. Linea Cutter 23, 19. Julie Stupp 22, 20. Nicole Schein 20, 27. Arlene Semeco 11, 27. Katie Brennan 11, 30. Elle Weberg 9, 34. Emma Lincoln 5, 38. Brittany Williford 2.

BOYS: 10-and-under, 5. Kevin Porto 52 points, 6. Jorge Depassier 48, 19. Samuel Quintero 7, 26. Andres Lares 2; 11-12, 7. Tristan Celestin 41.50, 10. Juan Lucas 31, 13. Carlos Rodriguez 25, 21. Cristian Rossi, 15, 21. Gustavo Valery, 15, 26. Alfredo Mesa Jr., 12, 39. Alexander Viloria 3; 13-14, 11. Dylan Sell 29, 20. Blake Kelley 18; 15-16, 16. Brandon Goldman, 19, 18. Marc Rojas 17, 35. Xavier Brown, 5; Open, 12. Alex Rodriguez 24, 16. Valerio Rasi 23, 22. Doug Ramos 16, 25. Leo Andara 14, 35. Brian Arnaud 6, 39. Gianpaolo Barelli 5, 42. Marc Rojas 4.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com This e-mail address is being protected from spambots, you need JavaScript enabled to view it .

DAY THREE RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS

1.South Florida Aquatic Club 1,662, 2. Fort Lauderdale Aquatics 1,507, 3. Davie Nadadores 1,273.50, 4. Metro Aquatic Club of Miami 1,115, 5. Pine Crest Swimming 1,065, 6. Stingray Swimming Aruba 562, 7. Rockway Swimming Team 530.50, 8. Lake Lytal Lightning 508.50, 9. AK Sharks 508, 10. Jupiter Dragons Swim Team 436.50.

GIRLS TEAM TOTALS

1.Fort Lauderdale Aquatics 1,127.50, 2. South Florida Aquatic Club 972.50, 3. Pine Crest Swimming 702.50, 4. Davie Nadadores 492, 5. AK Sharks 296, 6. Metro Aquatic Club of Miami 287.50, 7. Stingray Swimming Aruba 285, 8. Jupiter Dragons 283, 9. Lake Lytal Lightning 255, 10. Miami Dade County Aquatic Club 237.

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard individual medley: 10-and-under, 1. Gaia Fella, FLA 2:31.83,  SOFLO: 8. Bianca Monti 2:45.69, 14. Sarah Bucaro 2:49.31, 23. Delanie Perez 2:54.96, 33. Jennifer Rodriguez 3:00.76, 11-12, 1. Rose Smiddy, AK Sharks 2:13.61, SOFLO: 3. Allison Kopas 2:20.12, 12. Jessica Rodriguez 2:29.86, 15. Audrey Mason 2:31.32, 22. Kelley Heron 2:33.44, 24. Monica Rodriguez 2:34.07, 13-14, 1. Tyla Martin 2:10.09, SOFLO: 24. Andrea Melendez 2:24.99, 15-16, 1. Lauren Driscoll, FLA 2:06.07, Open, 1. Patricia Casella, DANA 2:11.58.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Sophia Perez, Miami-Dade 33.60,  SOFLO: 2. Catharine Cooper 34.27, 4. Bianca Monti 34.98, 7. Sarah Bucaro 35.89, 23. Delaney Biro 39.59, 27. Hannah Virgin 40.79, 30. Amanda Kopas 44.22, 11-12, 1. Isabela Reyes-Capo 29.75, SOFLO: 3. Samantha Stinemire 29.86, 4. Allison Kopas 30.88, 7. Danielle Ginzburg 31.46, 8. Monica Rodriguez 32.27, 18. Maya Hirian 33.82, 36. Isabella Pittinger 36.93, 13-14, 1. Clara Smiddy, AK Sharks 26.43, SOFLO: 8. Tyla Martin 29.53, 14. Leonie Davies 30.63, 35. Nicole Cordona 32.43, 15-16, 1. Chelsea Britt, FLA 26.52, SOFLO: 2. Lindsey McKnight 27.45, 5. Emily Greenwood 28.32, 10. Amber Hunter 31.76, 27. Natasha Payamps 31.82, 31. Victoria Sage 32.25, Open, 1. Gisella Cianci, DANA 26.53, SOFLO: 2. Charlotte Hartung 27.44, 5. Jessie Alcaide 29.04 (prelims only), 6. Linea Cutter 30.21.

50-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Gaia Fella, FLA 35.48, SOFLO: 16. Delanie Perez 42.36, 17. Jennifer Rodriguez 42.40, 21. Maya Ginzburg 42.80, 11-12, 1. Fatimah Westbrook, FLA 32.60, SOFLO: 7. Audrey Mason, 35.28, 17. Kelley Heron 36.35, 28. Jessica Rodriguez 37.67, 39. Nat Valderrama 38.99, 13-14, 1. Annie Valls, Miami Swimming 30.28, SOFLO: 5. Jillian Alexander 33.07, 7. Kelly Kealty 33.68, 8. Mia Fiorenzi 34.00, 28. Andrea Melendez 36.29, 34. Leys Caraballo 36.85, 15-16, 1. Evita Leter, Metro Aquatics 31.22, Open, 1. Patricia Casellas, DANA 29.90, SOFLO: 4. Nicole Schein 34.90.

200-yard butterfly: 11-12, 1. Allison Kopas, SOFLO 2:25.23, 13-14, 1. Clara Smiddy, AK Sharks 2:05.89, SOFLO: 3. Maria Lopez 2:09.72, 6. Kristina Brennan 2:16.90, 19. Leonie Davies 2:31.60, 15-16, 1. Chelsea Britt, FLA 2:02.30, SOFLO: 10. Amber Hunter 2:20.32, 20. Victoria Sage 2:24.41, Open, 1. Alexandra Paz, Metro Aquatics 2:10.46, SOFLO: 6. Katie Brennan 2:15.51.

100-yard freestyle: 10-and-under, 1. Catharine Cooper, SOFLO 59.58,  SOFLO: 12. Sarah Bucaro 1:06.68, 14. Bianca Monti 1:06.95, 33. Jennifer Rodriguez 1:12.12, 41. Delaney Biro 1:13.41, 48. Maya Ginzburg 1:13.98, 50. Delanie Perez 1:14.27, 60. Amanda Kopas 1:19.82, 11-12, 1. Isabela Reyes-Capo, FLA 56.18, SOFLO: 5. Samantha Stinemire 58.80, 20. Sophia Bucaro 1:01.32, 29. Jessica Rodriguez 1:02.20, 33. Audrey Mason 1:02.38, 37. Kelley Heron 1:02.62, 39. Monica Rodriguez 1:02.79, 44. Danielle Ginzburg 1:02.99, 56. Cristina Villegas 1:04.21, 70. Alani Carrasco 1:05.12, 71. Nat Valderrama 1:05.36, 74. Natasha Testa 1:05.51, 75. Lilli Calero 1:05.67, 87. Stephanie Mlujeak 1:06.61, 13-14, 1. Clara Smiddy, AK Sharks 52.06, SOFLO: 3. Tyla Martin 53.85, 8. Emma Lincoln 55.01, 14. Mia Fiorenzi 55.57, 15. Kristina Brennan 55.83, 19. Maria Lopez 56.69, 38. Andrea Melendez 58.11, 58. Kelly Kealty 59.77,59. Nicole Cordoba 59.88, 60. Carly Swanson 1:00.15, 73. Jenna Diaz 1:01.87, 15-16, 1. Chelsea Britt, FLA 52.62, SOFLO: 28. Natasha Payamps 57.33, 36. Amber Hunter 58.06, 44. Victoria Sage 59.03, Open, 1. Jessie Alcaide 50.74, SOFLO: 4. Linea Cutter 54.01.

1,650-yard freestyle: 11-12, 1. Jenna Pisani, Lake Lytal 19:07.74, SOFLO: 10. Lilliana Calero 21:01.22, 11. Alani Carrasco 21:07.42, 13-14, 1. Jamie Gurley, FLA 17:53.41, 15-16, 1. Macarena Marcos, FLA 17:56.15, Open, 1. Amanda Montesino, Rockway 17:47.68.

200-yard freestyle relay:  11-12, 1. FLA (Adrienne Aponte, Kelly Harrington, Fatimah Westbrook, Isabela Reyes-Capo) 1:48.51, SOFLO: 2. “A” (Samantha Stinemire, Audrey Mason, Sophia Bucaro, Allison Kopas) 1:50.94, 8. “B” (Danielle Ginzburg, Monica Rodriguez, Jessica Rodriguez, Kelley Heron) 1:56.19.

800-yard freestyle relay: 13-14, 1. SOFLO “A” (Mia Fiorenzi, Kristina Brennan, Tyla Martin, Emma Lincoln) 8:02.40, SOFLO: 14. “B” (Leonie Davies, Andrea Melendez, Steph Campo) 10:12.35, Open: 1. FLA “A” (Rebecca Aiello, Damaris Iriondo, Lauren Driscoll, Chelsea Britt) 7:46.80, Open, 1. FLA (Rebecca Aiello, Damaris Iriondo, Lauren Driscoll, Chelsea Britt) 7:46.80.

BOYS TEAM TOTALS

1.Metro Aquatics Club of Miami 827.50, 2. Davie Nadadores 781.50, 3. South Florida Aquatic Club 689.50, 4. Rockway Swimming Team 401.50, 5. FLA 379.50, 6. Pine Crest Swimming 362.50, 7. Westchester Aquatic Club 295.50, 8. Stingray Swimming Aruba 277, 9. Lake Lytal Lightning 253.50, 10. AK Sharks 212.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard individual medley: 10-and-under, 1. Alberto Gomez 2:21.35, SOFLO: 5. Kevin Porto 2:32.12, 7. Jorge Depassier 2:36.43, 11. Samuel Quintero 2:43.17, 17. Andres Lares 2:49.49, 38. Rafael Rodriguez 3:04.59, 11-12, 1. Takahir Kaneko, Westchester AC 2:15.92, SOFLO: 8. Juan Lucas 2:27.49, 20. Carlos Rodriguez 2:30.41, 23. Gustavo Valery 2:32.00, 24. Ricardo Roche 2:32.04, 27. Alexander Viloria 2:32.74, 32. Nicholas Perera 2:38.25, 36. Alex Monti 2:40.23, 45. Matthew Menocal 2:46.28, 13-14, 1. Jody Groters, Stingray Aruba 2:02.26, SOFLO: 10. Dylan Sell 2:14.25, 15-16, 1. Yousef Alaskari 1:52.90, SOFLO: 8. Marc Rojas 2:02.50, 28. Ivan Parada 2:10.41, Open, 1. Danielle Tirabassi, DANA 1:52.43, SOFLO: 2. Alex Rodriguez 1:53.88.

50-yard backstroke: 10-and-under, 1. Alberto Gomez, Miami-Dade 30.28, SOFLO: 5. Kevin Porto 33.72, 8. Jorge Depassier 34.65, 10. Samuel Quintero 35.35, 21. Andres Lares 37.46, 37. Rafael Rodriguez 40.72, 11-12, 1. Nicolas Medina, Broward Aquatics 28.30, SOFLO: 2. Gustavo Valery 30.14, 4. Juan Lucas 30.90, 16. Alfredo Mesa Jr. 32.69, 20. Arie Van Der Vlist 33.12, 23. Cristian Rossi 33.62, 25. Ryan Capote 33.77, 30. Federico Maeso 35.23, 13-14, 1. Dionisio Carey, BSC 26.08,  15-16, 1. Nicholas Coard, FLA 24.89, SOFLO: 4. Brandon Goldman 25.77, 17. Ivan Parada 27.37, 32. Xavier Brown 28.81, Open: 1. Oliver Elliot, DANA 23.56, SOFLO: 12. Doug Ramos 26.62.

50-yard breaststroke: 10-and-under, 1. Kyle Tatton, St. Andrew’s 36.49,  SOFLO: 15. Jonathan Skarie 42.90, 11-12, 1. Tristan Celestin, SOFLO 30.99, SOFLO: 21. Alex Monti 36.37, 25. Cristian Rossi 37.17, 13-14, 1. Dustin Tynes, Lightning 28.22, SOFLO: 10. Dylan Sell 33.30, 20. Diego Rodriguez 32.28, 22. Joshua Cutter 32.72, 34. Jonathan Brown 34.51, 15-16, 1. Ryan Rosenbaum, FLA 26.89, 4. Marc Rojas 28.28, 20. Brandon Goldman 30.68, 36. Roger Capote 33.12, Open, 1. Genaro Prono, DANA 26.88, SOFLO: 4. Doug Ramos, 28.54 (prelims only), 6. Brian Arnaud 30.04.

200-yard butterfly: 11-12, 1. Nicolas Medina, Broward Aquatics 2:05.60, SOFLO: 2. Carlos Rodriguez 2:29.30, 13-14, 1. Evin Zekthi, MAC 2:04.49, SOFLO: 2. Blake Kelley 2:05.85, 15-16, 1. Yousef Alaskari, DANA 1:51.23, SOFLO: 10. Mauricio Hidalgo 2:01.86 (prelims only), 15. Javier Menchaca 2:05.49, Open: 1. Daniele Tirabassi, DANA 1:50.13.

100-yard freestyle: 10-and-under, 1. Alberto Gomez, Miami-Dade 58.10, SOFLO: 3. Jorge Depassier 1:01.16, 6. Kevin Porto 1:02.09, 12. Andres Lares 1:07.72, 14. Samuel Quintero 1:08.01, 28. Matthew Liang 1:10.94, 55. Jonathan Skarie 1:15.48, 58. Rafael Rodriguez 1:15.90, 11-12, 1. Alex Cronin, Jupiter Dragons 55.94, SOFLO: 4. Cristian Rossi 56.49, 12. Tristan Celestin 57.95, 13. Alfredo Mesa Jr. 58.57, 14. Juan Lucas 58.83, 34. Arie Van Der Vlist 1:01.91, 35. Carl Rodriguez 1:01.94, 37. Gustavo Valery 1:02.17, 39. Alexander Viloria 1:02.48, 47. Ryan Capote 1:03.06, 49. Federico Maeso 1:03.23, 59. Ricardo Roche 1:04.49, 65. Alex Monti 1:05.47, 69. Matthew Menocal 1:05.86, 13-14, 1. Jordy Groters, Stingray Aruba 49.24, SOFLO: 11. Blake Kelley 53.06, 12. Dylan Sell 53.06, 38. Joshua Cutter 56.09, 44. Jonathan Brown 56.87, 59. Teddy Sandoval 57.85, 15-16, 1. Jemal LeGrand, Stingray Aruba 46.91, SOFLO: 14. Ivan Parada 50.26, 34. Xavier Brown 51.29, 40. Mauricio Hidalgo 51.82, 66. Darryl Perez 53.14, 85. Roger Capote 56.07, Open, 1. Daniele Tirabassi, DANA 45.53, SOFLO: 7. Alex Rodriguez 48.61, 11. Valerio Rasi 48.48, 37. Brian Arnaud 51.79.

1,650-yard freestyle: 11-12, 1. Nicolas Medina, Broward Aquatics 17:21.04,  SOFLO: 5. Alexander Viloria 19:24.71, 6. Alfredo Mesa Jr. 19:27.28, 8. Ricardo Roche 19:35.94, 13-14, 1. Blake Kelley, SOFLO 17:29.44, SOFLO: 10. Edward Kon 19:02.87, 15-16, 1. Sam Smiddy, AK Sharks 15:53.10, SOFLO: 10. Roger Capote 17:47.97, Open, 1. Carlos Omana, MAC 15:43.18.

200-yard freestyle relay: 11-12, 1. SOFLO “A” (Cristian Rossi, Juan Lucas, Alfredo Mesa Jr., Tristan Celestin) 1:44.69, SOFLO: 5. “B” (Ryan Capote, Alexander Viloria, Carlos Rodriguez, Gustavo Valery) 1:50.25.

800-yard freestyle relay: 13-14, 1. Metro Aquatics (Evin Zekthi, Tobias Faucher, Manuel Lopez, Wayne Denswil) 7:44.09, SOFLO: 6. “A” (Blake Kelley, Joshua Cutter, Jonathan Brown, Dylan Sell) 8:13.31, 12. “B” (Diego Rodriguez, Edward Kon, William Perry III, Teddy Sandoval) 8:27.41; Open, 1. MAC (Matthew Long, Julian Ballestas, Andy Vazquez, Carlos Omana) 6:52.04, SOFLO: 9. “A” (Marc Rojas, Ivan Parada, Mauricio Hidalgo, Xavier Brown) 7:32.56.

 http://www.swim4soflo.com

South Florida Aquatic Club Leads Winter Championships After Day Two, Relays Shine


WRITTEN BY SHARON ROBB

November 20, 2010

Heading into the third and final day of the Speedo Florida Gold Coast Winter Championships at Plantation Central Park Aquatic Complex, SOFLO leads the combined and girls team points race.

Buoyed by relays and depth, SOFLO leads the combined team scores with 1,220.50 points and is the only team to crack 1,000 points after two days of competition. Two-time defending champion Fort Lauderdale Aquatics is second with 964.

SOFLO edges FLA in the girls team standings, 731-706 and defending boys champion Davie Nadadores leads the boys team standings with 578. Metro Aquatics is second with 553.50 and SOFLO is third with 489.50.

The girls relays turned in some outstanding performances.

SOFLO’s Emily Greenwood, Alia Atkinson, Jessie Alcaide and Lindsey McKnight won the open 200-yard medley relay event in 1:46.61. SOFLO placed second in 10-and-unders with Sarah Bucaro, Delanie Perez, Bianca Monti and Catharine Cooper in 2:16.57.  SOFLO was also second in the 13-14 with Tyla Martin, Jillian Alexander, Maria Lopez, Mia Fiorenzi in 1:56.07.

SOFLO was third in the 11-12 200-yard medley relay with Samantha Stinemire, Audrey Mason, Allison Kopas and Sophia Bucaro in 2:02.59.

In the 200-yard freestyle relay, SOFLO’s 10-and-under relay was second with Sarah Bucaro, Maya Ginzburg, Bianca Monti and Catharine Cooper in 1:59.35.

SOFLO won the open 400-yard medley relay with Greenwood, Atkinson, McKnight and Alcaide in 3:50.62.

SOFLO was second in the 11-12 400-yard medley relay with Samantha Stinemire, Audrey Mason, Allison Kopas and Sophia Bucaro in 4:28.43 and was also second in the 13-14 relay with Steph Campo, Mia Fiorenzi, Maria Lopez and Emma Lincoln in 4:07.53.

Julie Stupp, Emily Kopas, Alcaide and Atkinson were also individual winners.

Stupp won the open 400-yard individual medley in 4:28.83.

Kopas won the 13-14 200-yard breaststroke in 2:18.55 and was second in the 400 IM in 4:31.05. Allison Kopas was second in the 11-12 400 IM in 5:03.82.

Alcaide won the open 50-yard butterfly in 25.47.

Atkinson, a two-time Olympian for Jamaica, won the 200-yard breaststroke in 2:15.53.

In the 200-yard freestyle, Catharine Cooper was second in the 10-and-under event in 2:12.53 and Tyla Martin was third in the 13-14 200 freestyle in 1:55.80.

Lindsey McKnight was second in the 15-16 50-yard butterfly in 26.15 and Charlotte Hartung was second in the open 100-yard backstroke in 58.53.

SOFLO’s younger swimmers dominated the boys relays.

The 11-12 200-yard medley relay of Gustavo Valery, Tristian Celestin, Alfredo Mesa Jr. and Cristian Rossi won in 1:57.36 and 11-12 400-yard medley relay of Juan Lucas, Celestin, Carlos Rodriguez and Rossi won in 4:18.59.

SOFLO’s 10-and-under 200-yard freestyle relay of Kevin Porto, Andrea Lares, Samuel Quintero and Jorge Depassier finished second in 1:58.85. Depassier was also third in the 50-yard butterfly in 31.63.

Italian Valerio Rasi was second in the open 100-yard backstroke in 52.89.

The meet concludes on Sunday with prelims at 8:30 a.m. and finals at 5 p.m.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com.

DAY TWO RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS

1.South Florida Aquatic Club 1,220.50, 2. Fort Lauderdale Aquatics 964, 3. Davie Nadadores 913, 4. Metro Aquatic Club of Miami 774, 5. Pine Crest Swimming 765.50, 6. Lake Lytal Lightning 382, 7. AK Sharks 378, 8. Stingray Aruba 378, 9. Rockway 362, 10. Jupiter Dragons 324.50.

GIRLS TEAM TOTALS

1.South Florida Aquatic Club 731, 2. Fort Lauderdale Aquatics 706, 3. Pine Crest Swimming 501.50, 4. Davie Nadadores 335, 5. AK Sharks 227, 6. Metro Aquatics 220.50, 7. Jupiter Dragons Swim Team 211, 8. Stingray Aruba 193, 9. Lake Lytal Lightning 179, 10. Miami Dade County Aquatic Club 169.

GIRLS INDIVIDUALS

200-yard medley relay: 10-and-under, 1. Fort Lauderdale Aquatics (Julianna Russell, Manuela Dangond, Adriana Rodriguez) 2:13.23, SOFLO: 2. “A” (Sarah Bucaro, Delanie Perez, Bianca Monti, Catharine Cooper) 2:16.57; 11-12, 1. FLA 2:01.84, SOFLO: 3. “A” (Samantha Stinemire, Audrey Mason, Allison Kopas, Sophia Bucaro) 2:02.59, 6. SOFLO “B” (Danielle Ginzburg, Kelley Heron, Jessica Rodriguez, Monica Rodriguez) 2:09.40; 13-14, 1. Pine Crest (Miriyam Ghali, Lindsey Swartz, Hannah Veale, Caroline Nava) 1:52.15, SOFLO: 2. “A” (Tyla Martin, Jillian Alexander, Maria Lopez, Mia Fiorenzi) 1:56.07, 6. “B” (Steph Campo, Kelly Kealty, Emma Lincoln, Kylie Herman) 1:58.80; Open: 1. SOFLO “A” (Emily Greenwood, Alia Atkinson, Jessie Alcaide, Lindsey McKnight) 1:46.61, SOFLO: 13. “B” (Amber Hunter, Carly Swanson, Linea Cutter, Victoria Sage) 2:05.44.

200-yard freestyle: 10-and-under, 1. Alicia Mancilla, Miami-Dade 2:10.00,  SOFLO: 2. Catharine Cooper 2:12.53, 11. Sarah Bucaro 2:25.27, 14. Bianca Monti 2:28.37, 23. Delanie Perez 2:31.86, 30. Jennifer Rodriguez 2:35.01, 38. Maya Ginzburg 2:43.12, 11-12, 1. Rose Smiddy, AK Sharks 2:00.27, SOFLO: 6. Sophia Bucaro 2:09.54, 11. Samantha Stinemire 2:10.56, 32. Stephanie Mlujeak 2:15.33, 34. Kelley Heron 2:15.63, 35. Audrey Mason 2:15.86, 43. Monica Rodriguez 2:16.86, 45. Alani Carrasco 2:17.48, 47. Lillian Calero 2:17.90 68. Natalie Valderrama 2:22.79, 13-14, 1. Clara Smiddy, AK Sharks 1:51.35, SOFLO: 3. Tyla Martin 1:55.80, 13. Mia Fiorenzi 2:02.57, 26. Andre Melendez 2:05.12, 28. Leonie Davies 2:05.64, 42. Kelly Kealty 2:09.45, 48. Jenna Diaz 2:01.08, 61. Carly Swanson 2:13.78; Open: 1. Gisella Cianci 1:52.41, SOFLO: 5. Katie Brennan 1:58.37, 12. Linea Cutter 2:03.88, 17. Natalie Montana 2:05.86, 19. Brittany Williford 2:08.75.

50-yard butterfly: 10-and-under, 1. Alicia Mancilla, Miami-Dade 30.49, SOFLO:  7. Bianca Monti, 34.05, 12. Sarah Bucaro 34.19, 20. Catharine Cooper 34.90, 27. Hannah Virgin 37.26, 42. Delanie Perez 40.15, 11-12, 1. Isabela Reyes-Capo, FLA 27.69, SOFLO: 7. Allison Kopas 30.13, 25. Samantha Stinemire 32.08, 29. Monica Rodriguez 32.43, 13-14, 1. Megan Moroney, St. Andrew’s Swimming 26.36, SOFLO: 4. Maria Lopez 27.05, 9. tie, Kristina Brennan and Emma Lincoln, 28.02, 15. Mia Fiorenzi 28.29, 35. Andrea Melendez 30.00, 48. Jillian Alexander 30.51, 60. Carly Swanson 31.29, 64. Jenna Deal 31.65, 71. Jenna Diaz 31.91; 15-16, 1. Chelsea Britt, FLA 25.36, SOFLO: 2. Lindsey McKnight 26.15,  24. Amber Hunter 28.95, 29. Jenna Moodie 29.13, 34. Natasha Payamps 29.35, 38. Victoria Sage 29.70, 54. Belinda De La Torre 31.18, 57. Brianna Giordanella 32.16, 59. Kimber Marquez 32.34; Open, 1. Jessie Alcaide, SOFLO 25.47, SOFLO: 9. Linea Cutter 27.97, 11. Natalie Montana 28.71, 17. Katie Brennan 29.73.

200-yard breaststroke: 11-12, 1. Alexa Rivera, Lake Lytal 2:32.70, SOFLO: 2. Audrey Mason 2:38.37, 9. Jessica Rodriguez 2:49.01, 13. Kelley Heron 2:51.39, 13-14, 1. Emily Kopas 2:18.55, SOFLO: 8. Jillian Alexander 2:36.12, 15-16, 1. Kaelah Chaney, Pine Crest Swimming 2:25.94, SOFLO: 8. Kristina Nork 2:36.31, Open, 1. Alia Atkinson, SOFLO 2:15.53, SOFLO: 3. Nicole Schein 2:36.08.

100-yard backstroke: 10-and-under, 1. Sophia Perez, Miami Dade 1:13.15, SOFLO: 11. Sarah Bucaro 1:19.11, 13. Catharine Cooper 1:19.57, 23. Bianca Monti 1:22.93, 11-12, 1. Isabela Reyes-Capo, FLA 1:04.54,  SOFLO: 3. Sarah Stinemire 1:06.42, 6. Danielle Ginzburg 1:08.15, 10. Allison Kopas 1:11.17, 11. Jessica Rodriguez 1:10.22, 13. Sophia Bucaro 1:10.69, 14. Kelley Heron 1:11.82, 16. Monica Rodriguez 1:12.28, 38. Maya Hirian 1:16.08, 13-14, 1. Zoie Balthazar, Davie Nadadores 1:01.30, SOFLO: 5. Steph Campo 1:02.48, 9. Emma Lincoln 1:04.63, 10. Kristina Brennan 1:05.10, 12. Maria Lopez 1:04.77, 14. Leonie Davies 1:05.37, 41. Andre Melendez 1:10.25, 15-16, SOFLO: 15. Amber Hunter 1:04.83, 28. Natasha Payamps 1:08.90, 33. Kristina Nork 1:10.05, 35. Victoria Sage 1:10.17, Open: 1. Jessica Nederlanden, Pine Crest 58.36, SOFLO: 2. Charlotte Hartung 58.53, 6. Linea Cutter 1:04.11. 

400-yard individual medley: 11-12, 1. Rose Smiddy, AK Sharks 4:47.60, SOFLO: 2. Allison Kopas 5:03.82, 4. Jessica Rodriguez 5:08.87, 13-14, 1. Clara Smiddy, AK Sharks 4:24.99, SOFLO: 2. Emily Kopas 4:31.05, 11. Kristina Brennan 4:51.05, 18. Leonie Davies 5:00.53, 32. Carly Swanson 5:21.33, 15-16, 1. Lauren Driscoll, FLA 4:21.87, SOFLO: 20. Belinda De La Torre 5:11.85, 21. Victoria Sage 5:12.20, 22. Kimberly Marquez 5:27.40; Open, 1. Julie Stupp, SOFLO 4:28.83.

200-yard freestyle relay: 10-and-under, 1. FLA (Adriana Rodriguez, Manuela Dangond, Julianna Russell, Gaia Fella) 1:57.03, SOFLO: 2. “A” (Sarah Bucaro, Maya Ginzburg, Bianca Monti, Catharine Cooper) 1:59.35, 7. “B” (Delanie Perez, Hannah Virgin, Amanda Kopas, Jennifer Rodriguez) 2:14.15.

400-yard medley relay: 11-12, 1. JDST (Caroline Schirmer, Jisella Bordieri, Sydney Groth, Shayne Sipowski) 4:24.07, SOFLO: 2. “A” (Samantha Stinemire, Audrey Mason, Allison Kopas, Sophia Bucaro) 4:28.43, 5. “B” (Danielle Ginzburg, Kelley Heron, Monica Rodriguez, Jessica Rodrigues) 4:44.34, 13-14, 1. Pine Crest (Caroline Nava, Lindsey Swartz, Miriyam Ghali, Hannah Veale) 4:04.91, SOFLO: 2. “A” (Steph Campo, Mia Fiorenzi, Maria Lopez, Emma Lincoln) 4:07.53, 4. “B” (Leonie Davies, Jillian Alexander, Kristina Brennan, Andrea Melendez) 4:19.65; Open, 1. SOFLO “A” (Emily Greenwood, Alia Atkinson, Lindsey McKnight, Jessie Alcaide) 3:50.62, SOFLO: 11. “B” (Victoria Sage, Kristina Nork, Amber Hunter, Linea Cutter) 4:23.61.

BOYS TEAM TOTALS

1.Davie Nadadores 578, 2. Metro Aquatic Club of Miami 553.50, 3. South Florida Aquatic Club 489.50, 4. Rockway Swimming 281, 5. Pine Crest Swimming 264, 6. Fort Lauderdale Aquatics 258, 7. Westchester Aquatic Club 213.50, 8. Lake Lytal Lightning 203, 9. Stingray Aruba 176, 10. AK Sharks 151.

BOYS INDIVIDUAL RESULTS

200-yard medley relay: 10-and-under, 1. Westchester (Stephen Gray, Hiroki Kaneko, Ryan Lee, Brendan Lee) 2:15.23, 2. SOFLO “A” (Samuel Quintero, Jonathan Skarie, Jorge Depassier, Kevin Porto) 2:16.95, 8. SOFLO “B” (Rafael Rodriguez, Matthew Liang, Andres Lares, Gus Cohn) 2:28.24; 11-12, 1. SOFLO “A” (Gustavo Valery, Tristan Celestin, Alfredo Mesa Jr., Cristian Rossi) 1:57.36, 4. SOFLO “B” (Juan Lucas, Alex Monti, Carlos Rodriguez, Ryan Capote) 2:04.97; 13-14, 1. Rockway (David Bischoff, Jose Gonzalez, Juan Perez Costa, Boleck Depawlikowski) 1:46.01, 8. SOFLO “A” (Diego Rodriguez, Dylan Sell, Jonathan Brown, Blake Kelley) 1:57.60; Open: 1. Davie Nadadores (Oliver Elliot, Genaro Prono, Ismael Ortiz, Daniele Tirabassi) 1:33.08, SOFLO: 6. “A” (Brandon Goldman, Alex Rodriguez, Xavier Brown, Keegan Boisson-Yates) 1:39.27, 20. “B” (Brian Arnaud, Marc Rojas, Mauricio Hidalgo, Darryl Perez) 1:50.28.

200-yard freestyle: 10-and-under, 1. Alberto Gomez, Miami-Dade 2:06.10, SOFLO: 4. Jorge Depassier 2:10.81, 5. Kevin Porto 2:11.09, 13. Samuel Quintero 2:24.51, 16. Andres Lares 2:26.87, 19. Gus Cohn 2:28.59, 37. Jonathan Skarie, 2:36.41, 46. Rafael Rodriguez 2:42.91, 11-12, 1. Nicolas Medina, Broward Aquatics 1:51.89, SOFLO: 10. Alfredo Mesa Jr. 2:08.41, 13. Cristian Rossi 2:08.23, 14. Juan Lucas 2:08.88, 16. Alexander Viloria 2:09.74, 18. Ricardo Roche 2:10.38, 24. Van Der Vlist 2:11.90, 30. Gustavo Valery 2:13.64, 40. Federico Maeso 2:16.51, 41. Ryan Capote 2:16.73, 48. Nicholas Perera 2:18.09, 50. Alex Monti 2:18.61, 56. Rodrigo Rodriguez 2:19.50, 65. Matthew Menocal 2:22.38, 13-14, 1. Wayne Denswil, Metro Aquatics 1:49.21, SOFLO: 5. Dylan Sell 1:52.17, 12. Blake Kelley 1:57.54, 37. Joshua Cutter 2:05.03, 49. Jonathan Brown 2:08.37, 15-16, 1. Yousef Alaskari 1:42.28,  SOFLO: 20. Ivan Parada 1:49.40, 26. Mauricio Hidalgo 1:50.16, 27. Robert O’Gorman 1:50.17, 33. Keegan Boisson-Yates 1:51.67, 50. Darryl Perez 1:56.37, 55. Kyle Desrosiers 1:58.11, Open, 1. Daniele Tirabassi, Davie Nadadores 1:38.96, SOFLO: 6. Gianpaolo Barelli 1:44.63, 23. Nawaf Al-Wazzan 1:49.82.

50-yard butterfly: 10-and-under, 1. Alberto Gomez, Miami-Dade 29.64, SOFLO: 3. Jorge Depassier 31.63, 5. Kevin Porto 32.56, 11. Samuel Quintero 33.39,  22. Andres Lares 35.07, 37. Jonathan Skarie 37.45, 50. Gus Cohn 39.61, 54. Rafael Rodriguez 41.96, 11-12, 1. Nicolas Medina, Broward Aquatics 27.35, SOFLO: 4. Tristan Celestin 28.80, 13. Cristian Rossi 30.44, 15. Carlos Rodriguez 30.60, 23. Alfredo Mesa Jr. 31.33, 29. Juan Lucas 31.84, 35. Nicholas Perera 32.59, 13-14, 1. Jordy Groters, Stingray Aruba 24.69, SOFLO: 10. Blake Kelley 26.84, 31. Jonathan Brown 28.42, 43. Teddy Sandoval 29.74, 15-16, 1. Yousef Alaskari, Davie Nadadores 23.82, SOFLO: 6. Xavier Brown 24.76, 12. Brandon Goldman 24.97, 23. Mauricio Hidalgo 25.28, 28. Keegan Boisson-Yates 25.62,35. Ivan Parada 25.85, 43. Javier Menchaca 26.19, 53. Darryl Perez 26.47, Open, 1. Daniele Tirabassi, Davie Nadadores 22.49.

200-yard breaststroke: 11-12, 1. Julio Horrego, Hialeah Storm 2:29.26, SOFLO: 5. Tristan Celestin 2:40.99, 21. Alex Monti 2:54.49, 13-14, 1. Jordy Groters, Stingray Aruba 2:12.68, SOFLO: 11. Dylan Sell 2:29.99, 18. Joshua Cutter 2:43.17, 15-16, 1. Mack Martinock, Martin County 2:06.97, SOFLO: 7. Brandon Goldman 2:16.35, Open: 1. Leo Martins, Davie Nadadores 2:04.60, SOFLO: 3. Doug Ramos 2:06.76, 5. Leo Andara 2:08.72, 7. Marc Rojas 2:17.44, 10. Brian Arnaud 2:25.30.

100-yard backstroke: 10-and-under, 1. Alberto Gomez, Miami-Dade 1:05.80, SOFLO: 6. Kevin Porto 1:12.71, 11. Samuel Quintero 1:15.53, 17. Jorge Depassier 1:19.19, 18. Andres Lares 1:19.41, 21. Rafael Rodriguez 1:2.55, 24. Gus Cohn 1:22.21, 11-12, 1. Nicolas Medina, Broward Aquatics 1:02.03, SOFLO: 3. Juan Lucas 1:06.04, 5. Gustavo Valery 1:06.59, 15. Alfredo Mesa Jr. 1:09.48, 20. Federico Maeso 1:11.47, 22. Ricardo Roche 1:12.04, 24. Carlos Rodriguez 1:12.63, 31. Alexander Viloria 1:13.70, 32. Van Der Vlist, 1:13.96, 34. Ryan Capote 1:14.59, 13-14, 1. Boleck Depawlikowski, Rockway 57.57, 15-16, 1. Nicolas Coard, FLA 53.75, SOFLO: 13. Ivan Parada 58.48, Open: 1. Oliver Elliot, Davie Nadadores 51.60, SOFLO: 2. Valerio Rasi 52.89.

400-yard individual medley: 11-12, 1. Takahir Kaneko, Westchester 4:48.34, SOFLO: 7. Carl Rodriguez 5:08.72, 17. Ricardo Roche 5:20.70, 13-14, 1. Jordy Groters, Stingray Aruba 4:18.00, SOFLO: 7. Dylan Sell 4:39.19,  15-16, 1. Sam Smiddy, AK Sharks 4:00.57, SOFLO: 8. Brandon Goldman 4:15.20, 16. Marc Rojas 4:28.35, Open, 1. Juan Sequera, Rockway 4:00.79.

200-yard freestyle relay: 10-and-under, 1. Westchester AC (Stephen Gray, Yugo Tsukikawa, Hiroki Kaneko, Ryan Lee) 1:55.93, SOFLO: 2. “A” (Kevin Porto, Andrea Lares, Samuel Quintero, Jorge Depassier) 1:58.85, 9. “B” (Rafael Rodriguez, Matthew Liang, Jonathan Skarie, Gus Cohn) 2:10.04.

400-yard medley relay: 11-12, 1. SOFLO “A” (Juan Lucas, Tristan Celestin, Carlos Rodriguez, Cristian Rossi) 4:18.59, SOFLO: 6. “B” (Gustavo Valery, Alex Monti, Alfredo Mesa Jr., Ryan Capote) 4:38.39, 13-14, 1. Metro Aquatics  3:50.03, SOFLO: 8. “A” (Diego Rodriguez, Dylan Sell, Blake Kelley, Teddy Sandoval) 4:15.52, Open, 1. Davie Nadadores 3:23.51, SOFLO: 5. “A” (Leo Andara, Alex Rodriguez, Mauricio Hidalgo, Keegan Boisson-Yates) 3:34.93, 14. “B” (Nawaf Al-Wazzan, Marc Rojas, Xavier Brown, Roger Capote) 3:58.63.

IF YOU GO

What: Speedo Florida Gold Coast Winter Championships.

When: Friday-Sunday.

Time schedule: Friday, Session 1, 13-and-over, 8:30 a.m.; Session 2, 12-and-under, 9 a.m.; Session 3, 5 p.m., estimated finish 8:45 p.m.; Saturday, Session 4, 13-and-over, Session 5, 12-and-under, 9 a.m., Session 6, 4 p.m., estimated finish 8:45 p.m.; Session 7, 13-and-over, 8:30 a.m., Session 8, 13-and-over, 9 a.m., Session 9, 5 p.m., estimated finish 6:25 p.m.

Where: Plantation Central Park Aquatic Complex, 9141 NW 2nd St.

Admission: Adults $3, heat sheets $2. Call 954-452-2526.

 

 

 http://swim4soflo.com

 

.AOLWebSuite .AOLPicturesFullSizeLink { height: 1px; width: 1px; overflow: hidden; } .AOLWebSuite a {color:blue; text-decoration: underline; cursor: pointer} .AOLWebSuite a.hsSig {cursor: default}