SOFLO Relays, Javier Colmenares Rock In Final Session Of TYR SOFLO Open


By Sharon Robb

PEMBROKE PINES, January 30, 2019—South Florida Aquatic Club swimmers swept the boys and girls relays in the final session of the TYR SOFLO Open Sunday at Academic Village Pool.

SOFLO “A” girls 200-yard freestyle relay of Mariana Pinto, Gabriela Avila, Izzy Wilson, Anastasia Lutz won in 1:50.65. SOFLO had five other girls relays finish among the Top 11.

SOFLO “A” boys 200-yard freestyle relay of Will Cunningham, Ethan McPeak, Jonathan Lozano and Javier Colmenares won in 1:56.29. SOFLO had four other boys relays finish in the Top 10.

Javier Colmenares, 12, was a double winner. He won the 100-yard breaststroke in 1:11.02 and 100-yard individual medley in 1:05.83 and anchored the winning relay. He finished with 83 points in high point

Colmenares was also fourth in the 50-yard butterfly in a best time 29.57 and fourth in the 100-yard freestyle in 58.73.

Other Top 3 SOFLO finishers were:

Mariann Catalasan, 12, second, 200-yard backstroke, 2:24.09, time drop. She finished with 39 points.

Anastasia Lutz, 12, second, 100-yard freestyle, 59.40, time drop. She finished with 50 points.

Leah Pando, 12, third, 200-yard backstroke, 2:24.89, time drop. She finished with 20 points.

Stefano Mazzi, 10, third, 50-yard butterfly, 34.07, time drop and third, 100-yard individual medley, 1:17.19. He finished with 51 points.


SUNDAY SESSION FIVE RESULTS
GIRLS

200-yard freestyle relay:
12-and-under, 1. SOFLO A 1:50.65 (Mariana Pinto, Gabriela Avila, Izzy Wilson, Anastasia Lutz), 4. SOFLO B 2:01.28, 6. SOFLO C 2:08.49, 7. SOFLO D 2:10.91. 8. SOFLO E 2:16.28, 11. SOFLO F 2;27.98.

50-yard backstroke:
10-and-under, 1. Sofia Jorge, MAC 32.47; SOFLO: 13. Isabella Perry 39.57, 14. Lydia Smutny 40.25, time drop, 17. Alexandra Strong 41.07, time drop, 18. Anjana Andapally 41.70, time drop; 11-12, 1. Nicole Creed, CSSC 29.01; SOFLO: 7. Mariann Catalasan 32.99, 11. Leah Pando 33.98, time drop, 19. Mariana Montes 35.80, time drop.

200-yard butterfly:
10-and-under, 1. Dilcia Jimenez Pena, BM 3:01.18; 11-12, 1. Sammy Schoenborn, CSSC 2:34.79.

100-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Sofia Jorge, MAC 1:24.61; SOFLO: 8. Shelby Evans 1:38.46, time drop, 9. Alessandra Gendarmi 1:40.46, 11. Gianna Martin 1:42.43, time drop, 12. Caitlyn Nguyen 1:42.64, 13. Isabella Perry 1:43.21, time drop, 16. Anjana Andapally 1:44.02, time drop, 17. Mikhel Martin 1:44.08, time drop, 18. Olivia Watson 1:46.54, time drop, 19. Sofia Gomez 1:47.59, time drop, 20. Jordan Evans 1:47.73; 11-12, 1. Mercedes Pelayes, SDST 1:14.41; SOFLO: 7. Mariann Catalasan 1:21.23, 14. Dahlia Hirsh 1:24.50, time drop, 15. Fiorella Di Salvo 1:24.64, 17. Izzy Wilson 1:26.35.

200-yard backstroke:
10-and-under, 1. Maria Perez, MWA 2:44.51; 11-12, 1. Nicole Creed, CSSC 2:19.74; SOFLO: 2. Mariann Catalasan 2;24.09, time drop, 3. Leah Pando 2:24.89, time drop, 6. Fiorella Di Salvo 2:30.38, time drop, 7. Izzy Wilson 2:30.72.

50-yard butterfly:
10-and-under, 1. Amanda De La Osa, HSC 31.07; SOFLO: 8. Sofia Lugo 36.37, time drop, 15. Isabella Perry 41.37, 16. Francesca Perry 42.14, time drop, 18. Anjana Andapally 43.47, time drop, 20. Caitlyn Nguyen 43.56; 11-12, 1. Kiera Rampersad, NMST 29.24; SOFLO: 6. Mariana Pinto 31.92, time drop, 10. Isabella Rodriguez 33.26, 12. Gabriela Avila 34.15, time drop, 13. Carleigh Schleicher 34.42, 16. Sarah Vasquez 35.84, 19. Genesis Escobar 38.87, time drop, 20. Pilar Duranti 41.66.

100-yard freestyle:
10-and-under, 1. Amanda De La Osa, HSC 1:05.00; SOFLO: 9. Sofia Lugo 1:12.53, 11. Lydia Smutny 1:15.50, time drop, 12. Mikhel Martin 1:15.75, time drop, 16. Alessandra Gendarmi 1:17.65, 18. Isabella Perry 1:18.19, 19. Alexandra Strong 1:21.02, 20. Jemma Baldwin 1:21.51, 21. Olivia Wilson 1:21.87; 11-12, 1. Nicole Creed, CSSC 57.46; SOFLO: 2. Anastasia Lutz 59.40, time drop, 6. Izzy Wilson 1:00.45, 18. Fiorella Di Salvo 1:06.09, time drop.

100-yard individual medley:
10-and-under, 1. Sofia Jorge, MAC 1:13.69; SOFLO: 11. Sofia Lugo 1:24.40, 13. Lydia Smutny 1:26.36, time drop, 18. Caitlyn Nguyen 1:30.45, time drop, 19. Francesca Perry 1:31.20, time drop, 20. Anjana Andapally 1:31.40, 22. Jemma Baldwin 1:35.10, time drop; 11-12, 1. Gabriella Deluna, MWA 1:07.09; SOFLO: 5. Anastasia Lutz 1:09.88, 8. Mariana Pinto 1:11.71, time drop, 10. Izzy Wilson 1:12.00, time drop, 13. Leah Pando 1:12.10, time drop, 17. Mariann Catalasan 1:12.79, 20. Gabriela Avila 1:16.30.

BOYS

200-yard freestyle relay:
12-and-under, 1. SOFLO A 1:56.29 (Will Cunningham, Ethan McPeak, Jonathan Lozano, Javier Colmenares), 3. SOFLO B 2:00.36, 6. SOFLO C 2:04.37, 8. SOFLO D 2:12.04, 10. SOFLO E 2:33.10

50-yard backstroke:
10-and-under, 1. Anthony Palumbo, CSSC 35.43; SOFLO: 2. Stefano Mazzi 35.52, time drop, 4. Juan Vallmitjana 37.95, time drop, 12. Matthew Jimenez 41.14, 14. Ryan Harries 41.40, time drop; 11-12, 1. Landon Kyser, HAT 27.67; SOFLO: 9. Will Cunningham 34.12, 13. Marvan Ekanayake 34.64, 16. Benjamin Kim 35.50, time drop, 17. Hashan Ekanayake 35.62.

200-yard butterfly:
10-and-under, 1. Anthony Palumbo, CSSC 35.43; SOFLO: 2. Stefano Mazzi 35.52, time drop, 4. Juan Vallmitjana 37.95, time drop, 12. Matthew Jimenez 41.14, 14. Ryan Harries 41.40, time drop, 18. Gonzalo Maldonado 43.08, time drop, 20. Emiliano Cavani 44.41; 11-12, 1. Landon Kyser, HAT 27.67; SOFLO: 9. Will Cunningham 34.12, 13. Marvan Ekanayake 34.64, 16. Benjamin Kim 35.50, time drop, 17. Hashan Ekanayake 35.62.

100-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Oliver Cannings, AJSC 1:21.96; SOFLO: 8. Juan Vallmitjana 1:34.95, time drop, 10. Adam Stewart 1:35.54, time drop, 11. Ryan Harries 1:35.57, time drop, 18. Martin Petkov 1:49.55; 11-12, 1. Javier Colmenares, SOFLO 1:11.02; SOFLO: 7. Derek Hau 1:25.05, 9. Benjamin Kim 1:25.14, time drop, 11. Will Cunningham 1:25.76, 14. Ethan McPeak 1:26.41, 15. Jonathan Lozano 1:27.96, time drop, 19. Matt McVeigh 1:33.21, time drop.

200-yard backstroke:
10-and-under, 1. Oliver Cannings, AJSC 2:58.41; 11-12, 1. Landon Kyser, HAT 2:04.49; SOFLO: 4. Ethan McPeak 2:27.06, 5. Hashan Ekanayake 2:32.32, time drop, 7. Marvan Ekanayake 2:35.83, time drop, 8. Alessio Mazzi 2:41.51, time drop.

50-yard butterfly:
10-and-under, 1. Kenneth Gonzalez, MAC 33.42; SOFLO: 3. Stefano Mazzi 34.07, time drop, 9. Juan Vallmitjana 37.97, 13. Emiliano Cavani 41.17, time drop, 18. Adam Stewart 44.70, 19. Gonzalo Maldonado 45.30, time drop; 11-12, 1. Landon Kyser, HAT 26.76; SOFLO: 4. Javier Colmenares 29.57, time drop, 10. Luca Hincapie 31.24, 16. Derek Hau 33.53, time drop, 17. Hashan Ekanayake 33.68, time drop, 18. Marvan Ekanayake 33.90, 19. Benjamin Kim 34.84, time drop.

100-yard freestyle:
10-and-under, 1. Kenneth Gonzalez, MAC 1:04.16; SOFLO: 4. Stefano Mazzi 1:06.64, time drop, 7. Juan Vallmitjana 1:11.48, 19. Matthew Jimenez 1:17.12; 11-12, 1. Landon Kyser, HAT 53.49; SOFLO: 4. Javier Colmenares 58.73, 12. Ethan McPeek 1:03.55, time drop, 14. Hashan Ekanayake 1:03.83, 16. Alessio Mazzi 1:05.29, time drop, 18. Luca Hincapie 1:05.53, time drop.

100-yard individual medley:
10-and-under, 1. Mark Shutov, NMST 1:14.75; SOFLO: 3. Stefano Mazzi 1:17.19, 12. Matthew Jimenez 1:27.38, time drop, 13. Ryan Harries 1:27.52, time drop, 21. Gonzalo Maldonado 1:31.90, time drop; 11-12, 1. Javier Colmenares, SOFLO 1:05.83; SOFLO: 11. Luca Hincapie 1:12.84, time drop, 12. Ethan McPeek 1:14.01, time drop, 13. Will Cunningham 1:14.07, 14. Jonathan Lozano 1:14.28, time drop, 19. Benjamin Kim 1:16.43, time drop.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Come Up Big On Final Day Of TYR SOFLO Open


By Sharon Robb

PEMBROKE PINES, January 29, 2019–South Florida Aquatic Club swimmers came up big on the third and final day of the TYR SOFLO Open Sunday at Academic Village Pool.

During Session Four, Mary Smutny, 18, won four more events. She won the 200-yard freestyle in 1:55.91, 200-yard butterfly in 2:08.37, 200-yard backstroke in 2:21.34 and 100-yard freestyle in 53.57. She had nine firsts, two thirds and one sixth place. She finished with 98 points in high point.

Other winners for SOFLO were:

Mallory Schleicher, 15, won the 100-yard breaststroke in 1:14.41. She was also third in the 50-yard butterfly in a best time 28.76 and third in the 100-yard freestyle, also in a best time 55.35. She finished with 71 points.

Gaby Banks, 16, won the 50-yard butterfly in 27.55. She finished with 27 points.

Philopatier Ibrahim, 16, won the 200-yard freestyle in 1:46.37 and was third in the 200-yard butterfly in 2:00.58 and was third in a best time 49.65. He finished with 54 points.

Sebastian Lares, 14, won the 200-yard butterfly in 2:06.41. He was also third in the 200-yard freestyle in a best time 1:50.18. He finished with 50 points.

Rafael Rodriguez, 17, won the 200-yard butterfly in 1:55.60 and 200-yard backstroke in 1:58.77, and was second in the 100-yard freestyle in 49.12. He finished with 67 points.

Juan Mora, 14, won the 100-yard breaststroke in 1:03.85 and 50-yard butterfly in 24.78. He finished with 50 points.

Juan Pablo Pineda, 16, won the 100-yard breaststroke in 1:01.22. He finished with 39 points.

Nathaniel Garrick, 14, won the 200-yard backstroke in a best time 2:11.44 with an impressive time drop of 5.30 and was eighth in the 100-yard freestyle in a best time 54.16 and huge time drop of 7.98. He finished with three best times in four events and finished with 17 points in high point.

In the 200-yard freestyle relay, SOFLO’s “A” team of Mary Smutny, Gaby Banks, Paige Lane and Kathleen Golding won the 13-and-over title in 1:39.91.

Other Top three SOFLO finishers were:

Paige Lane, 16, second, 200-yard freestyle, 2:03.77; second in the 100-yard freestyle in 54.61. She finished with 25 points.

Elena Dinehart, 14, second, 50-yard backstroke, 30.53. She finished with 29.5 points.

Olivia Dinehart, 14, second, 200-yard backstroke, 2:21.41. She finished with 70 points.

Kathleen Golding, 18, second, 200-yard butterfly, 2:08.87; second, 200-yard backstroke 2:14.82. She finished with 56 points.

Yanni Michael, 14, second, 100-yard breaststroke, 1:06.62. He finished with 50 points.

Jena Legaspi, 14, third, 50-yard backstroke, 30.69. She finished with 17 points.

Molly Golding, 15, third, 200-yard butterfly, 2:14.28. She finished with 46 points.

Juan Colmenares, 15, third, 50-yard backstroke, 27.43, time drop. She finished with 19 points.

Logan Gonzalez, 14, third, 100-yard breaststroke, 1:06.92, time drop. He finished with 22 points.

Javier Roman, 15, third, 100-yard breaststroke, 1:04.37. He finished with 29 points.

Zackary Harris, 14, third, 200-yard backstroke 2:15.47. He finished with 28 points.

Robert Wilson, 16, third, 50-yard butterfly, 25.30. He finished with 16 points.

SUNDAY SESSION FOUR RESULTS
GIRLS

200-yard freestyle relay:
13-and-over, 1. SOFLO A 1:39.91 (Mary Smutny, Gaby Banks, Paige Lane, Kathleen Golding), 4. SOFLO B 1:46.94, 5. SOFLO C 1:48.17, 6. SOFLO D 1:52.48, 7. SOFLO E 1:52.98, 8. SOFLO F 1:53.56.

200-yard freestyle:
13-14, 1. Mariana Cote, MWA 1:59.52; SOFLO: 4. Sally Golding 2:05.58, time drop, 5. Maddie Smutny 2:07.21, 7. Alexis Christensen 2:09.77, 11. Kaitlyn Barrios 2:14.45; 15-and-over, 1. Mary Smutny, SOFLO 1:55.91; SOFLO: 2. Paige Lane 2:03.77, 8. Lucy Smutny 2:06.60, 13. Gaby Banks 2:21.27.

50-yard backstroke:
13-14, 1. Nicol Bellardi, MWA 29.03; SOFLO: 2. Elena Dinehart 30.53, 3. Jena Legaspi 30.69, 4. Olivia Dinehart 31.57, 6. Sofia Osorio 32.40, 8. Alexis Christensen 32.47, time drop, 12. Victoria Torres 33.55, time drop, 13. Reagan Lowe 33.57; 15-and-over, 1. Claudia Acosta, Hialeah 29.18; SOFLO: 4. Mallory Schleicher 30.33, time drop, 7. Sara Quintero 31.93, 8. Jenna Marie Brames 32.73, 10. Jacqueline Lugo 33.06, 11. Michelle Marinheiro 33.21.

200-yard butterfly:
13-14, 1. Mariana Cote, MWA 2:13.98; SOFLO: 4. Maddie Smutny 2:19.41, 5. Olivia Dinehart 2:26.58, 7. Hartley Pitters-Hinds 3:01.96; 15-and-over, 1. Mary Smutny, SOFLO 2:08.37; SOFLO: 2. Kathleen Golding 2:08.87, 3. Molly Golding 2:14.28, 6. Lucy Smutny 2:29.58.

100-yard breaststroke:
13-14, 1. Michelle Fernandez, HSC 1:09.98; SOFLO: 5. Sally Golding 1:11.05, 8. Kaitlyn Barrios 1:19.27, 10. Elena Dinehart 1:21.62; 15-and-over, 1. Mallory Schleicher, SOFLO 1:14.41; SOFLO: 6. Sara Quintero 1:16.16, 9. Alana Deo 1:20.42, 11. Jenna Marie Brames 1:21.12, time drop, 12. Daniela Barreto 1:22.56, time drop, 14. Jacqueline Lugo 1:22.89.

200-yard backstroke:
13-14, 1. Nicole Bellardi, MWA 2:11.93; SOFLO: 2. Olivia Dinehart 2:21.41, 4. Kaitlyn Barrios 2:32.15, 5. Kaitlyn Consuegra 2:41.25, 6. Gabriella Lissa 2:45.14; 15-and-over, 1. Mary Smutny, SOFLO 2:21.34; SOFLO: 2. Kathleen Golding 2:14.82, 4. Sarah Acevedo 2:22.65, time drop, 7. Lucy Smutny 2:25.14.

50-yard butterfly:
13-14, 1. Sophia Diaz, MAC 27.69; SOFLO: 5. Maddie Smutny 29.65, 6. Elena Dinehart 29.79, 10. Ava Kuznik 31.16, time drop, 14. Jena Legaspi 31.66, 15. Sofia Osorio 31.92; 15-and-over, 1. Gaby Banks, SOFLO 27.55; SOFLO: 3. Mallory Schleicher 28.76, time drop, 6. Jacqueline Lugo 29.25, 9. Sarah Acevedo 30.12, 11. Michelle Marinheiro 30.48, 12. Jenna Marie Brames 30.65.

100-yard freestyle:
13-14, 1. Mariana Cole, MWA 55.69; SOFLO: 5. Olivia Dinehart 57.25, 8. Maddie Smutny 58.73, 9. Elena Dinehart 59.10, 10. Alexis Christensen 59.21, 12. Sally Golding 59.98, 13. Ava Kuznik 1:00.08, 14. Kaitlyn Barrios 1:00.77; 15-and-over, 1. Mary Smutny, SOFLO 53.57; SOFLO: 2. Paige Lane 54.61, 3. Mallory Schleicher 55.35, time drop, 6. Molly Golding 58.05, 7. Sara Quintero 58.73, 9. Sarah Acevedo 59.04, 10. Michelle Marinheiro 59.45.

BOYS

200-yard freestyle relay:
13-and-over, 1. Hialeah 1:30.21; 2. SOFLO A 1:31.03, 3. SOFLO B 1:35.18, 5. SOFLO C 1:39.73.

200-yard freestyle:
13-14, 1. Matthew Tarafa, HSC 1:48.57; SOFLO: 3. Sebastian Lares 1:50.18, time drop, 8. Nathaniel Garrick 1:58.02, time drop, 10. Zackary Harris 1:59.17, 11. Alex Golding 1:59.18; 15-and-over, 1. Philopatier Ibrahim, SOFLO 1:46.37; SOFLO: 5. Juan Pablo Pineda 1:53.66, 12. Robert Wilson 1:57.65.

50-yard backstroke:
13-14, 1. Matthew Tarafa, HSC 27.15; SOFLO: 5. Samuel Bullen 30.23, 6. Aldo Zepeda 30.45, 7. Christopher Hau 30.46, 10. Christian Tijero 31.27, 12. Austin Nelson 32.29, 14. Adrian Hernandez 33.62, time drop; 15-and-over, 1. Michael Fernandez, HSC 25.66; SOFLO: 3. Juan Colmenares 27.43, time drop.

200-yard butterfly:
13-14, 1. Sebastian Lares, SOFLO 2:06.41; SOFLO: 5. Alan Bertea 2:24.99, 6. Alex Golding 2:27.83, time drop; 15-and-over, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 1:55.60; SOFLO: 3. Philopatier Ibrahim 2:00.58, 5. Javier Roman 2:05.93, 6. Nicolas Munoz 2:10.62, 9. Robert Wilson 2:16.83.

100-yard breaststroke:
13-14, 1. Juan Mora, SOFLO 1:03.85; SOFLO: 2. Yannai Michael 1:06.62, 3. Logan Gonzalez 1:06.92, time drop, 7. Christopher Hau 1:11.87, 10. Samuel Bullen 1:14.06, 15. Lucas Porven 1:19.35, 16. Christian Tijero 1:20.26; 15-and-over, 1. Juan Pablo Pineda, SOFLO 1:01.22; SOFLO: 3. Javier Roman 1:04.37, 6. Manuel Melendez 1:07.16, 7. Juan Colmenares 1:07.97, 9. Juancamilo Rivero 1:09.43, 10. Nicolas Munoz 1;10.73, time drop, 13. Garrett Oliver 1:12.49, time drop.

200-yard backstroke:
13-14, 1. Nathaniel Garrick, SOFLO 2:11.44, time drop; SOFLO: 3. Zackary Harris 2:15.47, 8. Austin Nelson 2:28.64; 15-and-over, 1. Rafael Rodriguez, SOFLO 1:58.77; SOFLO: 5. Garrett Oliver 2:23.17.

50-yard butterfly:
13-14, 1. Juan Mora, SOFLO 24.78; SOFLO: 7. Yannai Michael 27.53, 12. Samuel Bullen 28.69, 14. Alan Bertea 28.78, time drop, 15. Christian Tijero 28.82; 15-and-over, 1. Michael Fernandez, HSC 24.31; SOFLO: 3. Robert Wilson 25.30, 8. Juan Pablo Pineda 26.28, 11. Juancamilo Rivero 26.50, 13. Nicolas Munoz 26.97.

100-yard freestyle:
13-14, 1. Matthew Tarafa, HSC 49.79; SOFLO: 8. Nathaniel Garrick 54.16, time drop, 10. Christopher Hau 54.49, 16. Logan Gonzalez 55.33, time drop; 15-and-over, 1. Michael Fernandez, HSC 48.94; SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 49.12, 3. Philopatier Ibrahim 49.65, time drop, 19. Chris Vasquez 55.37.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Lutz, Wilson, Vallmitjana Shine For SOFLO In Session Three Of TYR SOFLO Open


By Sharon Robb

PEMBROKE PINES, January 26, 2019–The future looks bright for South Florida Aquatic Club’s young swimmers.

SOFLO’s Izzy Wilson, Anastasia Lutz and Juan Vallmitjana won individual races on a rainy second day of the TYR SOFLO Open Saturday at Academic Village Pool.

During the meet’s third session, SOFLO’s D boys’ 200-yard medley relay of Matthew Jimenez, Jordan Le-Vega, Thomas Pereira-Ramallo and Emiliano Cavani won in 2:01.61.

Lutz, 12, won the 50-yard freestyle in a best time 26.86. She has 35 points in high point.

Wilson, 12, won the 500-yard freestyle in 5:36.64. She has 36 points in high point.

Vallmitjana, 10, won the 50-yard breaststroke in best time 41.03. He was also third in the 50-yard freestyle in 31.32. He has 25 points in high point.

Other Top 3 SOFLO finishers were:

Shelby Evans, 8, third, 200-yard breaststroke, 3:28.23.

Mariann Catalasan, 12, third 200-yard breaststroke, 2:48.63, time drop.

Ryan Harries, 9, third, 200-yard breaststroke, 3:21.64, time drop.

Javier Colmenares, 12, third, 200-yard breaststroke, 2:36.37; third in the 50-yard breaststroke 33.78.

The three-day timed final meet features a large field including 156 SOFLO swimmers (78 girls and 78 boys) competing in 1,028 individual events and eight relays.

Among Florida Gold Coast teams competing are Blue Marlins of Hialeah, Metro Aquatics, Alper Swim Club, Coral Springs Swim Club, Hialeah, YMCA of South Florida, Heritage Aquatics, Hurricane Swimming, City of Miami, North Miami Swim Team, Plantation Swim Team, Midtown Weston and TSA Swimming.

Title meet sponsor TYR is the official outfitter for South Florida Aquatic Club. The club sponsor is a USA manufacturer of recreational and competitive swimwear, caps, goggles, triathlon gear and accessories and one of the nation’s top companies.

SATURDAY SESSION THREE RESULTS
GIRLS

200-yard medley relay:
12-and-under, 1. Midtown Weston Aquatics 2:08.34, 2. SOFLO A 2:08.99, 4. SOFLO B 2:17.59, 6. SOFLO C 2:30.72.

200-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Isabel Viera, Unattached 3:09.15; SOFLO: 3. Shelby Evans 3:28.23, 4. Alessandra Gendarmi 3:31.40; 11-12, 1. Kiera Rampersad, NMST 2:47.06; SOFLO: 3. Mariann Catalasan 2:48.63, time drop, 5. Leah Pando 2:52.63, 6. Mariana Pinto 2:58.66, 9. Fiorella Di Salvo 3:00.85.

100-yard backstroke:
10-and-under, 1. Sofia Jorge, MAC 1:11.38; SOFLO: 11. Lydia Smutny 1:26.59, time drop, 15. Anjana Andapally 1:30.79, 16. Caitlin Nguyen 1:32.30, 17. Alessandra Gendarmi 1:32.39, 19. Sofia Gomez 1:34.42; 11-12, 1. Nicole Creed, CSSC 1:04.34; SOFLO: 5. Mariann Catalasan 1:09.67, 10. Izzy Wilson 1:11.48, 11. Leah Pando 1:11.56, 19. Sarah Vasquez 1:17.39, time drop.

50-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Isabel Viera, Unattahced 40.97; SOFLO: 10. Sofia Lugo 46.26, 11. Caitlin Nguyen 46.28, time drop, 13. Lydia Smutny 47.33, time drop, 18. Gianna Martin 48.14, time drop, 20. Anjana Andapally 48.67, time drop, 22. Sofia Gomez 50.58; 11-12, 1. Mercedes Pelayes, SDST 35.20; SOFLO: 11. Mariann Catalasan 38.25, 15. Dahlia Hirsh 39.27, 16. Mariana Pinto 39.69, time drop, 18. Gabriela Avila 39.89.

100-yard butterfly:
10-and-under, 1. Sofia Jorge, MAC 1:14.01; SOFLO: 9. Sofia Lugo 1:31.55, 12. Alessandra Gendarmi 1:45.84, 13. Saree Young 1:51.06; 11-12, 1. Sahara Idler, MAC 1:09.24; SOFLO: 5. Izzy Wilson 1:11.71, 11. Carleigh Schleicher 1:22.44.

50-yard freestyle:
10-and-under, 1. Sofia Jorge, MAC 28.47; SOFLO: 16. Lydia Smutny 34.92, time drop, 17. Caitlin Nguyen 35.23, 19. Alexandra Strong 35.40, time drop, 20. Alessandra Gendarmi 35.41, 21. Mikhel Martin 35.63. 22. Jemma Baldwin 35.93, time drop, 23. Anjana Andapally 35.94, time drop; 11-12, 1. Anastasia Lutz, SOFLO 26.86, time drop; SOFLO: 16. Leah Pando 29.41, time drop, 17. Gabriela Avila 29.48, 20. Isabella Rodriguez 30.05.

500-yard freestyle:
10-and-under, 1. Amanda De La Osa, HSC 6:14.7; SOFLO: 6. Lydia Smutny 7:12.38, time drop; 11-12, 1. Izzy Wilson, SOFLO 5:36.64; SOFLO: 3. Anastasia Lutz 5:57.37, time drop, 6. Fiorella Di Salvo 6:05.35, time drop, 11. Sarah Vasquez 6:12.50, time drop, 19. Genesis Escobar 6:44.35.

BOYS

200-yard medley relay:
12-and-under, 1. SOFLO D 2:01.61 (Matthew Jimenez, Jordan Le-Vega, Thomas Pereira-Ramallo, Emiliano Cavani), 2. SOFLO B 2:15.37, 7. SOFLO C 2:27.97.

200-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Gabriel Navarro, NMST 3:11.60; SOFLO: 3. Ryan Harries 3:21.64, time drop; 11-12, 1. Landon Kyser, HAT 2:30.79; SOFLO: 3. Javier Colmenares 2:36.37, 10. Derek Hau 3:01.62, 12. Matt McVeigh 3:17.59.

100-yard backstroke:
10-and-under, 1. Anthony Palumbo, CSSC 1:13.10; SOFLO: 8. Brandon Lozano 1:25.06, 16. Ryan Harries 1:33.01, 22. Adrian Sowma 1:36.44, time drop; 11-12, 1. Landon Kyser, HAT 58.51; SOFLO: 5. Ethan McPeek 1:10.26, time drop, 8. Hashan Ekanayake 1:12.52, 11. Luca Hincapie 1:14.83, time drop, 12. Marvan Ekanayake 1:15.21.

50-yard breaststroke:
10-and-under, 1. Juan Vallmitjana, SOFLO 41.03, time drop; SOFLO: 7. Ryan Harries 44.85, 14. Adam Stewart 47.67, 19. Matthew Jimenez 48.16, 22. Eugene Oh 50.09, 23. Emiliano Cavani 50.09, 25. Martin Petkov 51.07, 27. Brandon Lozano 51.19, 29. Gonzalo Maldonado 51.37, time drop; 11-12, 1. George Gonzalez, MAC 33.30; SOFLO: 3. Javier Colmenares 33.78, 9. Derek Hau 39.23, time drop, 12. Will Cunningham 39.80, 14. Jonathan Lozano 40.53, time drop, 17. Ethan McPeek 41.38, 20. Jordan Le-Vega 42.65, time drop.

100-yard butterfly:
10-and-under, 1. Lucas Fernandez-Chung, MAC 1:16.44; SOFLO: 5. Juan Vallmitjana 1:28.12, time drop, 6. Gonzalo Maldonado 1:35.30, time drop, 9. Emiliano Cavani 1:52.79, 11. Reed Woodward 2:08.84; 11-12, 1. Landon Kyser, HAT 58.95; SOFLO: 4. Javier Colmenares 1:05.84, 7. Luca Hincapie 1:09.93, time drop, 16. Will Cunningham 1:18.27, 17. Marvan Ekanayake 1:18.76, 18. Nicholas Perez 1:22.93, 23. Thomas Pereira-Ramallo 1:38.54.

50-yard freestyle:
10-and-under, 1. Kenneth Gonzalez, MAC 30.61; SOFLO: 3. Juan Vallmitjana 31.32, 14. Matthew Jimenez 33.80, 18. Gonzalo Maldonado 34.14, time drop, 19. Adam Stewart 34.63, 23. Ryan Harries 35.43; 11-12, 1. Landon Kyser, HAT 24.53; SOFLO: 4. Javier Colmenares 27.73, time drop, 11. Hashan Ekanayake 29.19, 13. Luca Hincapie 29.35, 14. Ethan McPeek 29.44, 17. Will Cunningham 30.04, 21. Derek Hau 30.50, time drop.

500-yard freestyle:
10-and-under, 1. Kenneth Gonzalez, MAC 6:06.30; 11-12, 1. George Gonzalez, MAC 5:27.10; SOFLO: 6. Hashan Ekanayake 5:48.55, 9. Jonathan Lozano 5:54.60, 14. Luca Hincapie 6:11.24, 15. Ethan McPeek 6:14.59, time drop.

IF YOU GO

What: TYR SOFLO Open

When: Sunday

Schedule: Sunday, 8:30 a.m. and approximately one hour after first session ends.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Of note: Admission is $5 per session. Heat sheets are available free online at http://www.soflomeets.info/open or Meet Mobile. Printed heat sheets are available for coaches only in the swim office. For information call swim office, 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Triple Winner Mary Smutny, Double Winners Sebastian Lares, Marc Rojas Lead SOFLO In Session Two Of TYR SOFLO Open


By Sharon Robb

PEMBROKE PINES, January 26, 2019–Mary Smutny, Sebastian Lares and Marc Rojas led South Florida Aquatic Club on a rainy second day of the TYR SOFLO Open Saturday at Academic Village Pool.

During the meet’s second session, the University of Texas-bound Smutny, 18, won the 100-yard butterfly in 1:00.44, 500-yard freestyle in 5:06.49 and 200-yard individual medley in 2:13.85.

Smutny also led off SOFLO’s winning 200-yard medley relay with teammates Victoria Torres, Kathleen Golding and Gaby Banks that won in 1:52.50. Smutny has 54 points in high point.

Lares, 14, won the 200-yard breaststroke in a best time 2:22.26 and won the 500-yard freestyle in a best time 4:58.04. Lares has 31 points in high point.

Rojas, 24, won the 200-yard breaststroke in 2:09.96 and won the 50-yard breaststroke in 27.70. He had 22 points in high points. The fun showdown between Rojas and 41-year-old Harvey Beckwith in the sprint event never materialized when Beckwith was a no-show.

Other SOFLO winners were:

Gaby Banks won the 50-yard freestyle in 25.18.

Molly Golding won the 200-yard breaststroke in 2:28.66.

Juan Mora won the 50-yard breaststroke in 29.62, was second in the 200-yard breaststroke 2:23.42, and third in the 100-yard butterfly in 59.37.

Other Top 3 SOFLO finishers were:

Sally Golding, second, 200-yard breaststroke, 2:31.48; third, 100-yard butterfly, 1:03.97.

Olivia Dinehart, second, 100-yard backstroke, 1:07.04; second, 100-yard butterfly, 1:03.72; third, 50-yard freestyle, 26.96.

Kathleen Golding, second, 100-yard backstroke, 1:03.56.

Mallory Schleicher, third, 100-yard backstroke, 1:04.21, time drop.

Sarah Acevedo, third, 200-yard individual medley, 2:22.79.

Lucy Smutny, third, 500-yard freestyle, 5:30.57

Logan Gonzalez, third, 200-yard breaststroke, 2:31.55.

Rafael Rodriguez, third, 100-yard backstroke, 56.66 and third in the 100-yard butterfly in 53.94.

Yannai Michael, second, 500-yard freestyle, 5:07.19.

The three-day timed final meet features a large field including 156 SOFLO swimmers (78 girls and 78 boys) competing in 1,028 individual events and eight relays.

Among Florida Gold Coast teams competing are Blue Marlins of Hialeah, Metro Aquatics, Alper Swim Club, Coral Springs Swim Club, Hialeah, YMCA of South Florida, Heritage Aquatics, Hurricane Swimming, City of Miami, North Miami Swim Team, Plantation Swim Team, Midtown Weston and TSA Swimming.

Title meet sponsor TYR is the official outfitter for South Florida Aquatic Club. The club sponsor is a USA manufacturer of recreational and competitive swimwear, caps, goggles, triathlon gear and accessories and one of the nation’s top companies.

SATURDAY SESSION TWO RESULTS
GIRLS

200-yard medley relay:
13-and-over, 1. SOFLO A 1:52.50 (Mary Smutny, Victoria Torres, Kathleen Golding, Gaby Banks), 4. SOFLO C 1:59.28, 6. SOFLO B 2:01.54, 7. SOFLO D 2:03.07, 8. SOFLO E 2:07.46, 9. SOFLO F 2:09.97.

200-yard breaststroke:
13-14, 1. Michelle Fernandez, HSC 2:30.43; SOFLO: 2. Sally Golding 2:31.48, 6. Elena Dinehart 2:54.14, 7. Kaitlyn Barrios 2:55.30, 15. Hartley Pitters-Hinds 3:14.15; 15-and-over, 1. Molly Golding, SOFLO 2:28.66; SOFLO: 4. Sara Quintero 2:41.30, 12. Valeria Garcia 3:08.83.

100-yard backstroke:
13-14, 1. Nicol Bellardi, MWA 1:03.81; SOFLO: 2. Olivia Dinehart 1:07.04, 3. Jena Legaspi 1:07.51, 7. Alexis Christensen 1:09.29, 8. Maddie Smutny 1:10.44, 11. Reagan Lowe 1:10.92, time drop, 12. Victoria Torres 1:11.24, time drop, 18. Gabriella Lissa 1:17.19; 15-and-over, 1. Anelis Roque, MAC 1:01.54; SOFLO: 2. Kathleen Golding 1:03.56, 3. Mallory Schleicher 1:04.21, time drop, 6. Mary Smutny 1:04.92, 8. Molly Golding 1:06.42, 14. Lucy Smutny 1:09.72, 15. Michele Marinheiro 1:10.40, 21. Daniela Barreto 1:12.87.

50-yard breaststroke:
13-14, 1. Michelle Fernandez, HSC 32.20; SOFLO: 7. Kaitlyn Barrios 36.01, 10. Alexis Christensen 37.32, time drop, 11. Ava Kuznik 37.35, time drop, 12. Elena Dinehart 37.72, 15. Samantha Solis 39.04, 16. Sofia Osorio 39.17; 15-and-over, 1. Stephanie Suarez, MAC 33.06; SOFLO: 5. Sara Quintero 35.38, time drop, 13. Jacqueline Lugo 37.27, 17. Sophia Bedoya 38.26, 19. Jenna Marie Brames 38.71, time drop, 20. Daniela Barreto 38.89, 23. Valeria Garcia 39.23.

100-yard butterfly:
13-14, 1. Mariana Cote, MWA 1:01.42; SOFLO: 2. Olivia Dinehart 1:03.72, 3. Sally Golding 1:03.97, 5. Maddie Smutny 1:04.11, 7. Victoria Torres 1:06.23, time drop, 15. Jena Legaspi 1:10.24, 18. Kaitlyn Barrios 1:13.52, time drop, 21. Sabrina Osorio 1:14.59, 22. Reagan Lowe 1:14.65, time drop, 23. Samantha Solis 1:15.21, time drop; 15-and-over, 1. Mary Smutny, SOFLO 1:00.44; SOFLO: 4. Kathleen Golding 1:02.33, 5. Mallory Schleicher 1:02.74, 6. Molly Golding 1:03.37, 10. Jacqueline Lugo 1:05.35, 13. Gaby Banks 1:06.48, 14. Michelle Marinheiro 1:07.31, 16. Jenna Marie Brames 1:08.99, 18. Lucy Smutny 1:10.74.

50-yard freestyle:
13-14, 1. Nicole Bellardi, MWA 25.97; SOFLO: 3. Olivia Dinehart 26.96, 7. Ava Kuznik 28.04, time drop, 9. Hartley Pitters-Hinds 28.09, 10. Elena Dinehart 28.17, 17. Jena Legaspi 28.93, 22. Sofia Osoio 29.84; 15-and-over, 1. Gaby Banks, SOFLO 25.18; SOFLO: 4. Paige Lane 25.89, 6. Mallory Schleicher 26.76, 10. Michelle Marinheiro 27.56, time drop, 11. Sarah Acevedo 27.70, 13. Jacqueline Lugo 27.87, 14. Sara Quintero 27.89, 19. Sophia Bedoya 28.40, 26. Daniela Barreto 28.88, time drop.

200-yard individual medley:
13-14, 1. Mariana Cote, MWA 2:15.08; SOFLO: 4. Olivia Dinehart 2:18.62, 5. Sally Golding 2:19.31, 6. Victoria Torres 2:19.53, time drop, 8. Elena Dinehart 2:24.25, 9. Maddie Smutny 2:25.53, 12. Reagan Lowe 2:36.02, 16. Gabriella Lissa 2:48.01; 15-and-over, 1. Mary Smutny, SOFLO 2:13.85; SOFLO: 3. Sarah Acevedo 2:22.79, 4. Jenna Marie Brames 2:27.17, 6. Lucy Smutny 2:29.75.

500-yard freestyle:
13-14, 1. Mariana Cote, MWA 5:12.11; SOFLO: 4. Maddie Smutny 5:27.17, 5. Alexis Christensen 5:34.85, 7. Ava Kuznik 5:39.47, time drop, 9. Sabrina Osorio 5:51.54, 10. Kaitlyn Barrios 5:59.12, 14. Kaitlyn Consuegra 6:10.65, 15. Gabriella Lissa 6:35.32 time drop, 16. Samantha Solis 6:44.18; 15-and-over, 1. Mary Smutny, SOFLO 5:06.49; SOFLO: 3. Lucy Smutny 5:30.57, 5. Jenna Marie Brames 5:39.25, 7. Daniela Barreto 5:49.90, time drop.

BOYS
200-yard medley relay:
13-and-over, 1. Metro Aquatics 1:39.23, 2. SOFLO A 1:44.17, 5. SOFLO B 1:46.17, 7. SOFLO D 1:51.29, 8. SOFLO C 1:52.13.

200-yard breaststroke:
13-14, 1. Sebastian Lares, SOFLO 2:22.26, time drop; SOFLO: 2. Juan Mora 2:23.42, 3. Logan Gonzalez 2:31.55, 5. Zackary Harris 2:33.38, time drop, 8. Lucas Porven 2:43.88, time drop, 10. Alan Bertea 2:47.56, 13. Sean Shanahan 2:58.05; 15-and-over, 1. Marc Rojas, SOFLO 2:09.96; SOFLO: 5. Juan Pablo Pineda 2:17.07, 7. Javier Roman 2:21.02, 10. John Paul Handal 2:25.64.

100-yard backstroke:
13-14, 1. Matthew Tarafa, HSC 58.42; SOFLO: 4. Yannai Michael 1:02.48, time drop, 5. Alejandro Mateus 1:02.90, 9. Christopher Hau 1:04.38, 12. Christian Tijero 1:05.99, 13. Diego Nazario-Vazquez 1:06.29, 14. Aldo Zepeda 1:06.33, 19. Austin Nelson 1:09.78, 22. Adrian Hernandez 1:10.44, 23. Samuel Bullen 1:10.62, time drop; 15-and-over, 1. Andres Wong, MAC 56.29; SOFLO: 3. Rafael Rodriguez 56.66, 4. Philopatier Ibrahim 57.37, time drop, 5. Miguel Sierra 58.02, 7. Dominic Bono 58.68, 8. Robert Wilson 59.45, 19. Nicolas Munoz 1:02.57.

50-yard breaststroke:
13-14, 1. Juan Mora, SOFLO 29.62; SOFLO: 6. Zackary Harris 32.27, 8. Alex Golding 32.45, time drop, 9. Samuel Bullen 33.55, 12. Alan Bertea 33.85, time drop, 17. Alejandro Mateus 36.22, 20. Luca Molaro 37.15, 22. Sean Shanahan 37.60, time drop; 15-and-over, 1. Marc Rojas, SOFLO 27.70; SOFLO: 13. Juancamilo Rivero 31.75, 14. Sebastian Sevilla 31.86, time drop, 17. Juan Colmenares 32.09, time drop.

100-yard butterfly:
13-14, 1. Matthew Tarafa, HSC 57.14; SOFLO: 3. Juan Mora 59.37, 6. Yannai Michael 1:00.73, 10. Alejandro Mateus 1:02.81, 12. Logan Gonzalez 1:03.17, time drop, 13. Alan Bertea 1:04.16, time drop, 16. Alex Golding 1:06.32, 17. Lucas Porven 1:07.42, 21. Samuel Bullen 1:09.07, time drop; 15-and-over, 1. Adrian Aguilar, MAC 51.64; SOFLO: 3. Rafael Rodriguez 53.94, 4. Miguel Sierra 54.43, 5. Philopatier Ibrahim 55.31, 14. John Paul handal 58.00, 17. Javier Roman 59.06, time drop, 18. Nicolas Munoz 59.07.

50-yard freestyle:
13-14, 1. Matthew Tarafa, HSC 23.12; SOFLO: 10. Alejandro Mateus 25.56, 12. Samuel Bullen 25.71, 13. Logan Gonzales 25.73, 14. Diego Nazario-Vazquez 25.92, 15. Christopher Hau 25.93; 15-and-over, 1. Adrian Aguilar, MAC 22.02; SOFLO: 12. Miguel Sierra 23.83, 16. Sebastian Sevilla 24.29.

200-yard individual medley:
13-14, 1. Agustin Rodriguez, HSC 2:04.75; SOFLO: 6. Logan Gonzalez 2:16.44, 18. Austin Nelson 2:36.57, 24. Sean Shanahan 2:44.42, time drop; 15-and-over, 1. Andres Wong, MAC 2:01.15; SOFLO: 6. Juan Pablo Pineda 2:10.63, 8. Dominic Bono 2:11.90, 9. Nicolas Munoz 2:12.56, 14. Nicholas Chaimowicz 2:16.79, 20. Juancamilo Rivero 2:21.34, 21. Garrett Oliver 2:22.20, 23. Chris Vasquez 2:20.60.

500-yard freestyle:
13-14, 1. Sebastian Lares, SOFLO 4:58.04, time drop; SOFLO: 2. Yannai Michael 5:07.19, 4. Alex Golding 5:13.37, time drop, 5. Zackary Harris 5:18.93, time drop, 6. Christian Tijero 5:19.17, 12. Aldo Zepeda 5:36.69, 16. Adrian Hernandez 5:43.38, 17. Austin Nelson 6:01.77; 15-and-over, 1. Santiago Gomez, Unattahced 4:51.40; SOFLO: 4. Miguel Sierra 5:04.22, 5. Dominic Bono 5:06.45, 8. Robert Wilson 5:09.47, 9. Juan Pablo Pineda 5:09.87, time drop, 10. Juan Colmenares 5:10.04, 11. Rafael Rodriguez 5:17.04, 16. Philopatier Ibrahim 5:26.63, 18. Garrett Oliver 5:34.71, 19. Ryan Alfonso 5:38.99, 21. Ventura Torres 6:32.21.

IF YOU GO

What: TYR SOFLO Open

When: Sunday

Schedule: Sunday, 8:30 a.m. and approximately one hour after first session ends.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Of note: Admission is $5 per session. Heat sheets are available free online at http://www.soflomeets.info/open or Meet Mobile. Printed heat sheets are available for coaches only in the swim office. For information call swim office, 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Izzy Wilson, Stefano Mazzi, Kathleen Golding Lead SOFLO On Day One Of TYR SOFLO Open


By Sharon Robb

PEMBROKE PINES, January 25, 2019–South Florida Aquatic Club had a strong showing on the opening chilly night of the TYR SOFLO Open.

SOFLO had three individual winners.

Izzy Wilson, 12, won the 200-yard freestyle in a best time 2:06.24, dropping 3.80 off her previous best. She posted another best time in the 200-yard individual medley placing fourth in 2:30.13, dropping 5.69. She has 18 points in high point.

Stefano Mazzi, 10, won the 200-yard individual medley in a best time 2:39.97, dropping 1:05. He was also third in the 200-yard freestyle in a best time 2:22.82, dropping 3.64. He has 19 points in high point.

Kathleen Golding, 18, was a double winner. She swept the 100-yard individual medley in 1:01.31 and 400-yard individual medley in 4:34.24. She has 22 points in high point.

SOFLO swept the top four spots in the 15-and-over 100-yard individual medley: Kathleen Golding 1:01.31, Mallory Schleicher 1:03.16 time drop, Mary Smutny 1:03.88 and Molly Golding 1:04.30.

The same SOFLO foursome also swept the top four spots in the 400-yard individual medley: Golding, 4:34.24, Schleicher, 4:37.93, Smutny 4:39.64 and Golding 4:39.73.

Other Top 3 SOFLO finishers were:

Olivia Dinehart, second, 100-yard individual medley, 1:01.67.

Mallory Schleicher, second, 100-yard individual medley, 1:03.16, time drop; second, 400-yard individual medley, 4:37.93.

Mariana Pinto, second, 200-yard individual medley, 2:29.06, time drop.

Rafael Rodriguez, second, 100-yard individual medley, 54.91.

Javier Colmenares, second, 200-yard individual medley, 2:18.96; third, 200-yard freestyle, 2:04.94, time drop.

Sebastian Lares, second, 400-yard individual medley, 4:20.83, time drop.

Mary Smutny, third, 100-yard individual medley, 1:03.88.

Anastasia Lutz, third, 200-yard freestyle, 2:10.18, time drop; third, 200-yard individual medley, 2:29.91, time drop.

Yannai Michael, third, 100-yard individual medley, 59.98; third, 400-yard individual medley, 4:31.17, time drop.

Philopatier Ibrahim, third, 100-yard individual medle, 57.59, time drop.

The three-day timed final meet features a large field including 156 SOFLO swimmers (78 girls and 78 boys) competing in 1,028 individual events and eight relays.

Among Florida Gold Coast teams competing are Blue Marlins of Hialeah, Metro Aquatics, Alper Swim Club, Coral Springs Swim Club, Hialeah, YMCA of South Florida, Heritage Aquatics, Hurricane Swimming, City of Miami, North Miami Swim Team, Plantation Swim Team, Midtown Weston and TSA Swimming.

Title meet sponsor TYR is the official outfitter for South Florida Aquatic Club. The club sponsor is a USA manufacturer of recreational and competitive swimwear, caps, goggles, triathlon gear and accessories and one of the nation’s top companies.

FRIDAY RESULTS
GIRLS

200-yard freestyle:
10-and-under, 1. Sofia Jorge, MAC 2:18.35; SOFLO: 7. Sofia Lugo 2:35.77, 10. Lydia Smutny 2:40.97, time drop; 11-12, 1. Izzy Wilson, SOFLO 2:06.24, time drop; SOFLO: 3. Anastasia Lutz 2:10.18, time drop, 7. Leah Pando 2:16.50, 9. Mariann Catalasan 2:17.41, time drop; 14. Gabriela Avila 2:22.71.

100-yard individual medley:
13-14, 1. Michelle Fernandez, HSC; SOFLO: 2. Olivia Dinehart 1:01.67, 5. Maddie Smutny 1:05.49, time drop, 7. tie, Sally Golding 1:05.61 and Elena Dinehart 1:05.61, time drop, 10. Victoria Torres 1:07.55, 11. Alexis Christensen 1:07.71, time drop, 13. Sabrina Osorio 1:09.51; 15-and-over, 1. Kathleen Golding, SOFLO 1:01.31; SOFLO: 2. Mallory Schleicher 1:03.16, time drop, 3. Mary Smutny 1:03.88, 4. Molly Golding 1:04.30, 6. Gaby Banks 1:05.96, 9. JennaMarie Brames 1:09.45, time drop, 11. Michelle Marinheiro 1:10.66.

200-yard individual medley:
10-and-under, 1. Sofia Jorge, MAC 2:40.20; SOFLO: 6. Lydia Smutny 3:03.00, time drop, 8. Alessandra Gendarmi 3:14.79, time drop, 9. Olivia Watson 3:22.40; 11-12, 1. Alexa Avila, BMHG 2:27.46; SOFLO: 2. Mariana Pinto 2:29.06, time drop, 3. Anastasia Lutz 2:29.91, time drop, 4. Izzy Wilson 2:30.14, 5. Mariann Catalasan 2:30.28, time drop, 6. Fiorella Di Salvo 2:31.10, time drop, 9. Leah Pando 2:34.23, 15. Carleigh Schleicher 2:52.30, time drop.

400-yard individual medley:
13-14, 1. Mariana Cote, MWA 4:36.37; SOFLO: 5. Sally Golding 4:50.27, 6. Maddie Smutny 4:51.23, 7. Victoria Torres 5:01.17, 9. Sabrina Osorio 5:04.50, 10. Jena Legaspi 5:10.21, 11. Sofia Osorio 5:13.38, time drop, 13. Reagan Lowe 5:24.77, time drop, 14. Shayna Blitz 5:33.05; 15-and-over, 1. Kathleen Golding, SOFLO 4:34.24; SOFLO: 2. Mallory Schleicher 4:37.93, 3. Mary Smutny 4:39.64, 4. Molly Golding 4:39.73; SOFLO: 7. Lucy Smutny 5:00.59, time drop, 11. Daniela Barreto 5:11.41, 12. Michele Marinheiro 5:11.55.

BOYS

200-yard freestyle:
10-and-under, 1. Kenneth Gonzalez, MAC 2:20.26; SOFLO TOP 10: 3. Stefano Mazzi 2:22.82, time drop; 11-12, 1. George Gonzalez, MAC 2:00.63; SOFLO: 3. Javier Colmenares 2:04.94, time drop, 9. Hashan Ekanayake 2:13.78.

100-yard individual medley:
13-14, 1. Matthew Tarafa, HSC 57.34; SOFLO: 3. Yannai Michael 59.98, 9. Zackary Harris 1:02.85, 10. Logan Gonzalez 1:02.91, 11. Alex Golding 1:03.14, time drop, 12. Christopher Hau 1:03.43, 13. Alejandro Mateus 1:03.67, 14. Samuel Bullen 1:04.35, 15. Nathaniel Garrick 1:04.39, 16. Diego Nazario-Vazquez 1:04.91, 17. Christian Tijero 1:05.51, 18. Aldo Zepeda 1:06.03, time drop; 15-and-over, 1. Michael Fernandez, HSC 54.76; SOFLO: 2. Rafael Rodriguez 54.91, 3. Philopatier Ibrahim 57.59, time drop, 5. Juan Pablo Pineda 58.92, 6. Juan Colmenares 58.99, time drop, 7. Javier Roman 59.26, 8. John Paul Handal 59.81, 10. Dominic Bono 1:00.28, time drop, 12. Nicolas Munoz 1:00.82, 13. Leonardo Mateus 1:01.70, 16. Juancamilo Rivero 1:02.60, time drop, 19. Nicholas Chaimowicz 1:03.19, time drop.

200-yard individual medley:
10-and-under,1. Stefano Mazzi, SOFLO 2:39.97, time drop, SOFLO: 6. Ryan Harries 3:10.43; 11-12, 1. George Gonzalez, MAC 2;15.15; SOFLO: 2. Javier Colmenares 2:18.96, 9. Luca Hincapie 2:34.90, 11. Ethan McPeek 2:37.31, 14. Derek Hau 2:39.82, time drop, 15. Hashan Ekanayake 2:39.86, time drop, 18. Benjamin Kim 2:41.39, time drop, 19. Marvan Ekanayake 2:43.68, time drop, 23. Alessio Mazzi 2:52.02, time drop.

400-yard individual meley:
13-14, 1. Agustin Rodriguez, HSC 4:18.14; SOFLO: 2. Sebastian Lares 4:20.83, time drop, 3. Yannai Michael 4:31.17, time drop, 9. Alex Golding 4:40.68, time drop, 10. Alejandro Matus 4:41.95, 12. Christopher Hau 4:44.64, time drop, 13. Zackary Harris 4:45.99, time drop, 14. Logan Gonzalez 4:47.78, time drop, 15. Christian Tijero 4:50.50.

IF YOU GO

What: TYR SOFLO Open

When: Saturday-Sunday

Schedule: Saturday, 8:30 a.m. and approximately one hour after first session ends; Sunday, 8:30 a.m. and approximately one hour after first session ends.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Of note: Admission is $5 per session. Heat sheets are available free online at http://www.soflomeets.info/open or Meet Mobile. Printed heat sheets are available for coaches only in the swim office. For information call swim office, 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

South Florida Aquatic Club Hosts Annual TYR SOFLO Open This Weekend


By Sharon Robb

PEMBROKE PINES, January 24, 2019–Host South Florida Aquatic Club heads the field for the TYR SOFLO Open that gets under way Friday at Academic Village Pool.

The three-day timed final meet features a large field including 156 swimmers (78 girls and 78 boys) competing in 1,028 individual events and eight relays representing SOFLO.

Among SOFLO’s top seeds are:

Isabelle Wilson, 12, 200 freestyle, 2:10.04; 500 freestyle 5:30.58.

Kathleen Golding, 18, 100 individual medley, 56.36; 400 individual medley, 4:12.46; 200 backstroke, 2:04.31; 50 butterfly 24.58.

Rafael Rodriguez, 17, 100-yard individual medley, 53.15; 400 individual medley 4:01.32; 500 freestyle, 4:35.60; 200 butterfly, 1:50.50; 100 freestyle, 47.90.

Javier Colmenares, 12, 200 individual medley, 2:15.66; 200 breaststroke, 2:28.03; 50 breaststroke 31.99; 100 breaststroke, 1:08.22; 100 individual medley 1:02.79.

Marc Rojas, 24, 200 breaststroke, 2:00.66; 50 breaststroke, 25.94.

Molly Golding, 15, 200 breaststroke, 2:21.87.

Mary Smutny, 18, 100 backstroke, 55.90; 100 butterfly, 53.81; 200 individual medley 2:02.82; 500 freestyle 4:42.80; 200 freestyle 1:45.36; 200 butterfly 1:56.58; 100 freestyle 49.48.

Lance Lesage, 16, 100 backstroke, 52.06; 200 backstroke 1:51.35.

Gaby Banks, 16, 50 freestyle, 23.85.

What looks to be one of the highlight races of the meet is the 50 breaststroke. It will be a trip down memory lane with top two seeds Marc Rojas, 24, of SOFLO going up against Harvey Beckwith, 41, of Coral Springs Swim Club. Beckwith is also seeded first in the 100 breaststroke and Rojas is seeded first in the 200 breaststroke.

Among Florida Gold Coast teams competing are Blue Marlins of Hialeah, Metro Aquatics, Alper Swim Club, Coral Springs Swim Club, Hialeah, YMCA of South Florida, Heritage Aquatics, Hurricane Swimming, City of Miami, North Miami Swim Team, Plantation Swim Team, Midtown Weston and TSA Swimming.

Title meet sponsor TYR is the official outfitter for South Florida Aquatic Club. The club sponsor is a USA manufacturer of recreational and competitive swimwear, caps, goggles, triathlon gear and accessories and one of the nation’s top companies.

IF YOU GO

What: TYR SOFLO Open

When: Friday-Sunday

Schedule: Friday, 5:30 p.m.; Saturday, 8:30 a.m. and approximately one hour after first session ends; Sunday, 8:30 a.m. and approximately one hour after first session ends.

Where: Academic Village Pool, 17191 Sheridan Street, Pembroke Pines.

Of note: Admission is $5 per session. Heat sheets are available free online at http://www.soflomeets.info/open or Meet Mobile. Printed heat sheets are available for coaches only in the swim office. For information call swim office, 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

South Florida Aquatic Club First Florida Gold Coast Club To Receive Safe Sport Recognition


By Sharon Robb

PEMBROKE PINES, January 23, 2019—South Florida Aquatic Club reached a milestone by becoming the first Florida Gold Coast Club to receive USA Swimming Safe Sport recognition.

The USA Swimming Safe Sport Program raises awareness about misconduct in swimming, promotes open dialogue, and provides training and resources. USA Swimming is committed to making swimming safe for everyone.

SOFLO and other USA Swimming members will use the policies, guidelines, best practices, strategies and tools to create a safe atmosphere at SOFLO’s home Academic Village Pool and away meets.

USA Swimming put together a Safe Sport handbook which is designed to help USA Swimming members to implement safe sport practices at the local level. The handbook is online and also is mailed to each of USA Swimming’s 2,790 member clubs.

SOFLO CEO and head coach Chris Anderson is committed to fostering a fun, healthy and safe sport environment for all its members including swimmers, parents and coaches.

Earlier this week Anderson was informed that SOFLO was the first FGC club to receive Safe Sport recognition.

Trish Hughes, Administrative Assistant for USA Swimming, wrote:

“Congratulations on achieving Safe Sport Recognized status for South Florida Aquatic Club. I hope that you found the process of policy review and education beneficial. I have copied your general chair, Safe Sport chair, and the Southern Zone Safe Sport coordinator on this message, because good work should be celebrated.”

USA Swimming is hosting a Prevention Convention 360, Jan. 31-Feb. 1 at the Colorado Springs Marriott. The conference will explore a holistic approach to abuse prevention in sport and cultivating healthy, positive, and inclusive swim clubs and other youth-serving organizations. Conference speakers will explore the what, why, and how of abuse, survivorship, and safe communities.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com