Archbishop McCarthy Boys Finish Second At All-Catholic State Meet; Nichlany, Mila Win Big

Archbishop McCarthy Boys Finish Second At All-Catholic State Meet; Nichlany, Mila Win Big

Advertisements

Written by Sharon Robb

September 29, 2013

For the second year in a row, Archbishop McCarthy finished runner-up at the 23rd annual Florida Catholic Swimming and Diving Championships Saturday in Orlando.

The Mavericks, coached by South Florida Aquatic Club age group coach Megan Garland, finished with 311 points, bettering last year’s total by eight points.

It is the team’s best finish in the program’s history and also the first time Archbishop McCarthy had two individual boys’ champions.

Kry Nichlany won the 100-yard butterfly in a season-best 52.51 and Matthew Mila won the 100-yard breaststroke in 1:02.65, another season-best.

The Mavericks’ 400-yard freestyle relay of Kry Nichlany, JoJo Perez, Philippe Coppee and Matthew Mila was second in 3:25.72.

Archbishop McCarthy finished fourth in the combined team standings with 420 points. The girls’ team finished eighth with 109 points.

St. Thomas Aquinas used its depth and talent to dominate the 18-team field.

The Raiders swept the combined (1,115 points), girls (568) and boys team titles (547) to defend their titles.

Despite graduating several top swimmers including Brandon Goldman, now a freshman at Lousiana State University, the Raiders had at least one swimmer finish among the top four.

St. Thomas Aquinas girls and boys were equally impressive, sweeping all six relays.

St. Thomas’ Mia Fiorenzi was a double winner in the 50-yard freestyle in a season-best 24.71 and 100-yard butterfly in 57.70, another season-best.

Raiders teammate Samantha Stinemire won the 100-yard backstroke in 58.08, second fastest time in the county this year. It was also a best time this year for Stinemire bettering her seed time of 1:01.28.

Natalya Wozab, also of St. Thomas Aquinas, won the 100-yard breaststroke in a season-best 1:10.50.

Raiders diver Karlee Price finished runner-up on 1-meter springboard with 282.75 points, just 15 points out of first.

The Raiders boys were led by double winner Gabriel Perez Silva and individual winner Esteban Velasquez.

Silva won the 50-yard freestyle in a season-best 21.73 and 100-yard freestyle in 47.79, also a season-best.

Velasquez won the 200-yard individual medley in a season-best 2:02.10.

Cardinal Gibbons’ Zachary Allen won the diving title with 255.65 points.

23rd FLORIDA CATHOLIC SWIMMING AND DIVING CHAMPIONSHIPS

COMBINED TEAM TOTALS

1.St. Thomas Aquinas 1,115, 2. Bishop Kenny 439, 3. Cardinal Gibbons 426.5, 4. Archbishop McCarthy 420, 5. Cardinal Mooney 347, 6. Bishop Verot 340.5, 7. Bishop Moore 279.5, 8. St. Joseph Academy 234, 9. Pope John Paul II 139, 10. Rocky Bayou Christian 137, 11. Bishop John Snyder 102, 12. St. John Neuman 99, 13. Tampa Catholic 94, 14. Melbourne Central Catholic 89, 15. Bishop McLaughlin Catholic 40.5, 16. tie, Father Lopez, Trinity Catholic 31, 18. Cornerstone Charter 20.

GIRLS TEAM TOTALS

1.St. Thomas Aquinas 568, 2. Bishop Kenny 283, 3. Bishop Verot 199, 4. Cardinal Gibbons 196, 5. Bishop Moore 168, 6. St. Joseph Academy 158, 7. Cardinal Mooney 154, 8. Archbishop McCarthy 109, 9. Bishop John J. Snyder 91, 10. Tampa Catholic 71, 11. Pope John Paul II 67, 12. tie, Father Lopez, Trinity Catholic 31, 14. Rocky Bayou Christian 25, 15. tie, Cornerstone Charter, St. John Neumann 20, 17. Bishop McLaughlin 14, 18. Melbourne Central Catholic 0.

200-yard medley relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:57.09 (Samantha Stinemire, Marie Borrelli, Sarah Asseraf, Natalya Wozab), 2. Bishop Kenny 2:01.19, 3. Cardinal Gibbons 2:01.43, 4. Bishop Moore 2:02.27.

200-yard freestyle: 1. Florencia Almada, BV 1:59.31, 2. Emily Owens, BM 2:04.19, 3. Kristia Hoffman, Flashes 2:05.09, 4. Jenna Diaz, STA 2:06.10.

200-yard individual medley: 1. McKenna DeBever, BK 2:09.19, 2. Sami Schieffelin, BM 2:16.44, 3. Sarah Asseraf, STA 2:17.98, 4. Lyndsea Lam, BK 2:20.27.

50-yard freestyle: 1. Mia Fiorenzi, STA 24.71, 2. Isabella Garofalo, Flashes 24.88, 3. Sophia Oliva, STA 24.92, 4. Elizabeth Ryder, CG 26.04.

1-meter diving: 1. Wally Layland, Cornerstone 297.75, 2. Karlee Price, STA 282.75, 3. Alexa Elkins, STA 249.10, 4. Stefani Bucher, BK 158.20.

100-yard butterfly: 1. Mia Fiorenzi, STA 57.70, 2. Isabella Spalding, BM 59.32, 3. Kristina Brennan, STA 1:00.75, 4. Sarah Asseraf, STA 1:02.46.

100-yard freestyle: 1. McKenna DeBever, BK 52.95, 2. Sophia Oliva, STA 53.99, 3. Isabella Garofalo, Flashes 54.73, 4. Kristina Brennan, STA 55.94.

500-yard freestyle: 1. Florencia Almada, BV 5:18.39, 2. Kristia Hoffman, Flashes 5:28.35, 3. Vanessa Comunale, STA 5:35.71, 4. Jenna Diaz, STA 5:37.01.

200-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:41.23 (Mia Fiorenzi, Kristina Brennan, Samantha Stinemire, Sophia Oliva), 2. Flashes 1:48.29, 3. Bishop Moore 1:48.33, 4. Bishop Verot 1:51.55.

100-yard backstroke: 1. Samantha Stinemire, STA 58.08, 2. Isabelle Spalding, BM 1:03.75, 3. Laura Floyd, Trinity 1:07.40, 4. Gabrielle Theofanous, CM 1:08.16.

100-yard breaststroke: 1. Natalya Wozab, STA 1:10.50, 2. Lyndsea Lam, BK 1:11.67, 3. Sami Schieffelin, BM 1:12.30, 4. Regan Byrne, CG 1:13.74.

400-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas “A” 3:39.53 (Mia Fiorenzi, Kristina Brennan, Samantha Stinemire, Sophia Oliva), 2. St. Thomas “B” 3:59.83, 3. Bishop Verot 4:01.09, 4. Bishop Kenny 4:01.42.

BOYS TEAM TOTALS

1.St. Thomas Aquinas 547, 2. Archbishop McCarthy 311, 3. Cardinal Gibbons 230.5, 4. Cardinal Mooney 193, 5. Bishop Kenny 156, 6. Bishop Verot 141.5, 7. Rocky Bayou Christian 112, 8. Bishop Moore 111.5, 9. Melbourne Central 89, 10. St. John Neumann 79, 11. St. Joseph Academy 76, 12. Pope John Paul II 72, 13. Bishop McLaughlin Catholic 26.5, 14. Tampa Catholic 23, 15. Bishop John J. Snyder 11, 16. Cornerstone Charter, Father Lopez, Trinity Catholic 0.

200-yard medley relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:43.85 (Kearn Kurbanali, Matthew Cooper, Gabriel Perez Silva, Kyle Desrosiers), 2. Cardinal Gibbons 1:44.74, 3. Cardinal Mooney 1:44.92, 4. Archbishop McCarthy 1:49.28 (Philippe Coppee, Matthew Mila, Kry Nichlany, JoJo Perez).

200-yard freestyle: 1. Santi Corredor, BV 1:45.14, 2. Austin Katz, CM 1:45.28, 3. Kyle Desrosiers, STA 1:49.16, 4. Matthew Nielsen, BV 1:49.68.

200-yard individual medley: 1. Esteban Velasquez, STA 2:02.10, 2. Conner Heslin, SJN 2:04.37, 3. Kearn Kurbanali, STA 2:07.71, 4. Kry Nichlany, ABM 2:08.52.

50-yard freestyle: 1. Gabriel Perez Silva, STA 21.73, 2. Fisher Crist, Cardinal Gibbons 22.55, 3. Matthew Mila, ABM 22.73, 4. Jack Melville, BK 23.61.

1-meter diving: 1. Zachary Allen, Cardinal Gibbons 255.65, 2. St. Thomas Aquinas 221.00, 3. Joseph Connelly, BK 148.70.

100-yard butterfly: 1. Kry Nichlany, ABM 52.51, 2. Chad Moody, CG 52.71, 3. Conner Heslin, SJN 54.37, 4. Matthew Garcia, CM 57.26.

100-yard freestyle: 1. Gabriel Perez Silva, STA 47.79, 2. tie, Peter Swafford, BV and Fisher Crist, CG 52.75, 4. Andrew Zielinski, CG 54.26.

500-yard freestyle: 1. Santi Corredor, BV 4:46.01, 2. Matthew Nielsen, BV 4:51.13, 3. Esteban Velasquez, STA 4:51.89, 4. Kyle Desrosiers, STA 4:58.53.

200-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas 1:37.11 (Andrew Szatkowski, Evan O’Sheehan, James Burnette, Garrett Geist), 2. Melbourne CC 1:43.20, 3. Archbishop McCarthy 1:45.57 (Jeremy Piacente, Palmer Larson, Eric Kroener, Christian Troccoli), 4. Bishop Kenny 1:45.57.

100-yard backstroke: 1. Austin Katz, CM 53.33, 2. Matthew Garcia, CM 54.54, 3. Chad Moody, CG 54.95, 4. Kearn Kurbanali, STA 57.82.

100-yard breaststroke: 1. Matthew Mila, ABM 1:02.65, 2. Ryan Trammell, BM 1:03.21, 3. Andrew Szatkowski, STA 1:07.11, 4. Alfred Maria, STA 1:09.24.

400-yard freestyle relay: 1. St. Thomas Aquinas 3:18.34 (Kearn Kurbanali, Esteban Velasquez, Gabriel Perez Silva, Alfred Maria), 2. Archbishop McCarthy 3:25.72 (Kry Nichlany, JoJo Perez, Philippe Coppee, Matthew Mila), 3. Cardinal Mooney 3:27.16, 4. Cardinal Gibbons 3:34.40.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

University School, South Florida Heat Win Suns Invitational; Groters Swims County-Best

University School, South Florida Heat Wins Suns Invitational; Groters Swims County-Best


WRITTEN BY SHARON ROBB

September 28, 2013

Jordy Groters may have been a little jet lagged but showed no signs of letting up Saturday at the Suns High School Swimming and Diving Invitational at Nova Southeastern Aquatic Complex.

Groters, 16, a senior at University School, returned from Peru Thursday night after competing in the five-day South America Youth Games where he won a silver medal and two bronze medals in the 50-, 100- and 200-meter breaststroke events for Aruba.

Groters shook off fatigue to win two individual events including the 100-yard butterfly in a lifetime-best. He was also a member of two winning relays to lead the defending champion Suns team to the boys’ and combined team titles.

“This morning when I woke up I was feeling a little ill, I was very tired from the meet and before that I had junior world championships,” Groters said. “In warm-up I felt really bad but I knew I had the weekend to rest so I just gave it my all today.

“I still wanted to try and get good times in as well,” Groters said. “I did not expect to go a best time in my butterfly at all. I was very happy about that, it is the highlight of my meet. I am very pumped and happy to be swimming fast again.”

The Suns dominated the eight-team boys’ field with 751 points. Boca Raton’s split squad was second with 363. The Bobcats also had a team competing in the FSPA Invitational in Stuart.

South Florida Heat won the girls’ team title with 629 points, edging defending champion University School, runners-up with 616. South Florida Heat was second in the combined team standings with 924 points.

The Suns competed without its U.S. junior national team member Emily Kopas on a recruiting trip to Northwestern. She has also visited Michigan and Duke.

Groters won the 200-yard individual medley in 1:55.19, nearly nine seconds ahead of Matheus Borgas of Sagemont (2:04.67) and younger brother Patrick Groters, an eighth grader at University School (2:09.27). The two brothers competed side-by side.

“The last time I swam against him was when I was 9 years old,” Groters said with a laugh. “And he beat me in the 50 back in Aruba. I wasn’t going to let him beat me this time.”

Groters won the 100-yard butterfly in a best time 51.98, bettering his previous time of 53.15. It is the fastest time in the county this season.

The Suns won the 200-yard medley relay (1:41.03) with Marco Hosfeld, Jordy Groters, Daniel Pereira and Mathew Lyn and 200-yard freestyle relay (1:29.75) with Lyn, Nicolas Oberndorfer, Patrick Groters and Jordy Groters.

Oberndorfer and Lyn also won individual events. Oberndorfer won the 100-yard freestyle in 49.85. Lyn won the 100-yard backstroke in 58.21. Both were lifetime-best times.

“Everybody has improved and gotten better from last year,” Groters said. “With these times I am pretty sure we can medal at states in the relays and individually. It’s a great team and I love that I am a part of it.”

Groters, a 2016 Olympic hopeful for Aruba, said he would like to be the first swimmer from his country to qualify. No swimmer has earned a spot other than a wild card. “It would be a big honor,” he said. “I am close to the “B” cuts and in three years I think I can do it.”

Groters is being recruited by Louisville, South Carolina, Utah and Florida State.

Paul Tocci of University School won the 1-meter diving with 248.25 points.

The only other boys’ double winner was Hank Contich of Calvary Christian in the 100-yard breaststroke (1:01.58) and 50-yard freestyle (22.90).

University School coach Katie Byrnes was pleased with her team’s progress since the American Heritage meet.

“I gave them a pep talk at the American Heritage meet and I think that’s carried over here,” Byrnes said. “I think now is the time to really gear our focus towards districts and refine our goals for the season.

“I am very pleased with them. They are getting it done and swimming some really impressive swims mid-season. Jordy is such a talented swimmer who wants to win. The girls came close and are right there, too. We were swimming off-events and experimenting with the lineup to see what we are going to do for districts.”

In the girls’ competition, South Florida Heat relied on balanced scoring led by double winner Clara Smiddy and individual winners Rose Smiddy, Serah Adkison and Marissa Brannan.

The Heat won the 200-yard freestyle relay in 1:43.27 with Clara Smiddy, Jillian Contich, Windsor Anderton and Rose Smiddy and 400-yard freestyle relay in 3:43.49 with Clara Smiddy, Marissa Brannan, Lindsey Sauer and Rose Smiddy.

“We just wanted to come here and have fun,” Heat coach Julie Smiddy said. “It was definitely a team effort. We are very deep, it’s not just one person.”

The Suns had two individual girl winners with Allison Kopas in the 500-yard freestyle in a best time 5:11.80, dropping from 5:17.33 and diver Maia Goldstein with 374.85, her highest six-dive total so far this season.

The Suns won the 200-yard medley relay in 1:56.85 with Annabella Lyn, Allison Kopas, Krissa Robinson and Evy Sands.

Sagemont’s Daniella van der Berg, also coming off the South American Youth Games for Aruba where she took a bronze in the 800-meter freestyle, won the 200-yard freestyle in 1:58.16. Sagemont teammate Nilza Costa won the 100-yard butterfly in 1:03.03.

Suns High School Swimming & Diving Invitational Results

COMBINED TEAM TOTALS

1.University School 1,367, 2. South Florida Heat 924, 3. Boca Raton 863, 4. Sagemont 595, 5. Calvary Christian 549, 6. Chaminade-Madonna 310, 7. Miami Pace 239, 8. Zion Lutheran 233.

GIRLS TEAM TOTALS

1.South Florida Heat 629, 2. University School 616, 3. Boca Raton 500, 4. Sagemont 269, 5. Calvary Christian 245, 6. Miami Pace 123, 7. Zion Lutheran 89, 8. Chaminade 75.

200-yard medley relay: 1. University School 1:56.85 (Annabella Lyn, Allison Kopas, Krissa Robinson, Evy Sands), 2. South Florida Heat 2:01.15, 3. Sagemont 2:08.04.

200-yard freestyle: 1. Daniella van der Berg, Sagemont 1:58.16, 2. Rose Smiddy, SF Heat 1:58.54, 3. Allison Kopas, US 1:59.06.

200-yard individual medley: 1. Clara Smiddy, SF Heat 2:07.01, 2. Daniella van der Berg, Sagemont 2:07.01, 2. Kristin Sauer, SF Heat 2:33.91.

50-yard freestyle: 1. Marissa Brennan, SF Heat 26.34, 2. Evy Sands, US 26.54, 3. Andrea van der Berg, Sagemont 26.94.

1-meter diving: 1. Maia Goldstein, US 374.85, 2. Jessica Brownell, CC 323.90.

100-yard butterfly: 1. Nilza Costa, Sagemont 1:03.03, 2. Jillian Contich, SF Heat 1:08.54, 3. Rachel Contich, SF Heat 1:10.37.

100-yard freestyle: 1. Rose Smiddy, SF Heat 55.63, 2. Marissa Brannan, SF Heat 55.70, 3. Andrea van der Berg, Sagemont 57.90.

500-yard freestyle: 1. Allison Kopas, US 5:11.80, 2. Krissa Robinson, US 5:12.31, 3. Nilza Costa, Sagemont 5:14.72.

200-yard freestyle relay: 1. South Florida Heat 1:43.27 (Clara Smiddy, Jillian Contich, Windsor Anderton, Rose Smiddy), 2. University School 1:57.07, 3. Boca Raton 2:02.46.

100-yard backstroke: 1. Clara Smiddy, SF Heat 56.56, 2. Krissa Robinson, US 1:03.11, 3. Evy Sands, US 1:05.70.

100-yard breaststroke: 1. Serah Adkison, SF Heat 1:15.50, 2. Jillian Contich, SF Heat 1:18.43, 3. Tiffany Gee, CC 1:21.59.

400-yard freestyle relay: 1. South Florida Heat 3:43.49 (Clara Smiddy, Marissa Brannan, Lindsey Sauer, Rose Smiddy), 2. University School 3:45.94, 3. Sagemont 4:06.95.

BOYS TEAM TOTALS

1.University School 751, 2. Boca Raton 363, 3. Sagemont 326, 4. Calvary Christian 304, 5. South Florida Heat 295, 6. Chaminade 235, 7. Zion Lutheran 144, 8. Miami Pace 116.

200-yard medley relay: 1. University School 1:41.03 (Marco Hosfeld, Jordy Groters, Daniel Pereira, Matthew Lyn), 2. Sagemont 1:48.04, 3. Calvary Christian 1:49.98.

200-yard freestyle: 1. Carlos Gomez, Sagemont 1:50.38, 2. Bryce Pierce, SF Heat 1:50.52, 3. Clayton Adkins, CC 1:52.23.

200-yard individual medley: 1. Jordy Groters, US 1:55.19, 2. Matheus Borgas, Sagemont 2:04.67, 3. Patrick Groters, US 2:09.27.

50-yard freestyle: 1. Hank Contich, CC 22.90, 2. Nicolas Oberndorfer, US 23.02, 3. Kevin Wilson, SF Heat 23.94.

1-meter diving: 1. Paul Tocci, US 248.25.

100-yard butterfly: 1. Jordy Groters, US 51.98, 2. Daniel Pereira, US 53.59, 3. Juan Arconada, Sagemont 55.01.

100-yard freestyle: 1. Nicolas Oberndorfer, US 49.85, 2. Bryce Pierce, SF Heat 49.91, 3. Daniel Pereira, US 50.44.

500-yard freestyle: 1. Clayton Adkins, CC 4:57.80, 2. Maxamillian Asnis, US 4:58.39, 3. Luke Smutny, SF Heat 5:02.81.

200-yard freestyle relay: 1. University School 1:29.75 (Matthew Lyn, Nicolas Oberndorfer, Patrick Groters, Jordy Groters), 2. South Florida Heat 1:37.83, 3. Boca Raton 1:46.60.

100-yard backstroke: 1. Matthew Lyn, US 58.21, 2. Juan Impossimato, Sagemont 1:01.11, 3. Joey Gushue, CC 1:02.94.

100-yard breaststroke: 1. Hank Contich, CC 1:01.58, 2. Marco Hosfeld, US 1:04.32, 3. Kevin Wilson, SF Heat 1:04.81.

400-yard freestyle relay: 1. Sagemont 3:22.91 (Carlos Gomez, Joy Leome, Matheus Borgas, Juan Arconada), 2. University School 3:24.26, 3. Calvary Christian 3:42.32.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Dominates Opening Night Distance Event

SOFLO Dominates Opening Night Distance Event


WRITTEN BY SHARON ROBB

September 28, 2013

South Florida Aquatic Club swimmers dominated opening day of the three-day Florida Gold Coast Friday Distance-IMX/IMR Challenge at Academic Village Pool.

SOFLO swept the top four places in the girls’ open 1,650-yard freestyle to open the meet.

Melissa Marinheiro, 16, won the event in 17:28.51, a senior championship cut time.

She was followed by Kelley Heron, 14, in a best time 18:11.89 dropping from 18:20.16; Maria Lopez, 17, in 18:29.14 and Lilli Calero, 15, in a best time 18:57.95, dropping from 19:00.72.

The SOFLO foursome is in the midst of the high school season.

Marinheiro’s younger sister, Michelle Marinheiro, 10, finished 14th in a best time 20:34.77, dropping from 21:52.23.

In the boys distance event, CJ Kopecki, 14, of SOFLO won the boys title in 17:14.57, a best time and senior championships qualifying cut time. He bettered his previous best of 12:21.30.

SOFLO swept the next ten places including Ervin Marin, 13, 17:19.15; Juan Lucas, 14, best time 17:31.43 dropping from 17:59.96 and Jordon Colon, 16, best time 17:35.75, dropping from 17:38.56.

FRIDAY DISTANCE RESULTS

GIRLS

1,650-yard freestyle:

1.Melissa Marinheiro, SOFLO 17:28.51, SOFLO: 2. Kelley Heron 18:11.89, best time, 3. Maria Lopez 18:29.14, 4. Lilli Calero 18:57.95, best time, 7. Jennifer Rodriguez 19:30.71, best time, 8. Vanessa Mesa 19:32.45, best time, 9. Alexandra Crespo 19:55.29, best time, 10. Delanie Perez 20:02.01, 11. Katherine DeBarros 20:08.67, 12. Annita Huang 20:10.01, 13. Elise Larin 20:16.65, best time, 14. Michelle Marinheiro 20:34.77, best time, 15. Isabella DiSalvo 20:36.04, best time.

BOYS

1,650-yard freestyle:

1.CJ Kopecki, SOFLO 17:14.57, best time; SOFLO; 2. Ervin Marin 17:19.15, 3. Juan Lucas 17:31.43, best time, 4. Jordan Colon 17:35.75, best time, 5. Rafael Rodriguez 17:42.64, best time, 6. Jonathan Strod 17:44.93, 7. Kevin Porto 17:47.24, 8. Gustavo Valery 17:55.61, 9. Ryan Capote 17:55.90, best time, 10. Leonardo Mateus 18:37.26, best time.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

All-Florida Invite Kicks Off Season With Several FGC, SOFLO Swimmers

All-Florida Invite Kicks Off Season With Several FGC, SOFLO Swimmers


WRITTEN BY SHARON ROBB

September 27, 2013

University of Florida will host the three-day All-Florida Invitational at the O’Connell Center in Gainesville.

The Gators head the field of college teams that also includes Florida State, University of Miami, Florida Gulf Coast, Florida Southern, North Florida and Nova Southeastern.

It is the fourth year the statewide meet will be hosted by the Gators.

“The first meet is always good because it gives you an end of the season flavor real early,” said Florida coach Gregg Troy. “You get to see a lot of people swimming a lot of different events.”

Added first-year Florida State coach Frankie Bradley: “We’ve only been training a couple of weeks, but we’re up for the test.

“I’m excited to see the whole team in competition. The biggest challenge for our swimmers is to race as hard as they can and as fast as they can even though they are under the stress of training.”

Several Florida Gold Coast swimmers will be competing including Luke Torres, Ryan Rosenbaum, Quinn Cassidy and Austin and Blake Manganiello, Carlos Omana, Daniel Spas, Thomas Veale, Lindsey McKnight of Florida; Tiffany Oliver, Alex Rodriguez, David Knight, Michael Lewark, Jemal LeGrand, Dylan Marsolek, Kevin Matheus, Jason McCormick, Juan Sequera, Philip Sims, Anthony Soto, Ashley Hicks and Paul Murray of Florida State; Marcella Marinheiro of Florida Gulf Coast and Alec Wathen of Florida Southern.

SOFLO’s Oliver, a top sprinter, was voted team captain for her senior year.

The meet follows the NCAA Championship schedule format.

Florida Swim Network is broadcasting the championship finals each night on Friday (at 7 p.m.), Saturday and Sunday at 4 p.m.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Hosts Distance, IMX/IMR Challenge This Weekend

SOFLO Hosts Distance, IMX/IMR Challenge This Weekend


WRITTEN BY SHARON ROBB

September 26, 2013

Host South Florida Aquatic Club , with more than 100 swimmers including three-time Olympian Alia Atkinson, heads the field for the Distance, IMX/IMR Challenge that begins Friday at Academic Village Pool.

SOFLO has 122 swimmers (63 boys and 59 girls) competing in 576 individual events over three days beginning Friday at 5:30 p.m. with the 1,650-yard freestyle.

Swimmers will get a chance to see how they stack up against the rest of the nation in two unique meets, IMR (Ready) Challenge and IMX (Xtreme) Challenge.

All sessions are timed finals.

The USA Swimming-sanctioned meets are fun, motivational meets to help young swimmers reach the next level in their swimming careers.

The IMR Challenge lets swimmers see how they compare to other swimmers around the nation in their age group. Swimmers must compete in all the events required for their age group to establish a score.

Once a swimmer competes in each IM Ready event at least once in an official meet, swimmers and parents can check out their rankings on USA Swimming’s website.

The IMX Challenge is the next step-up from the IMR competition. It includes a series of five or six events. Once swimmers complete the IMX program they can see where their scores rank nationally, in their local LSC and even their own swim club.

Several swimmers are participating in both sessions including high school swimmers, in the midst of their season, and Olympian Atkinson, gearing up for the FINA World Cup event in Dubai next month.

Among SOFLO’s top seeds are:

Melissa Marinheiro, 16; CJ Kopecki, 14; Nicolas Rossi, 10; Vanessa Mesa, 11; Rafael Rodriguez, 11; Kathleen Golding, 12; Brandon Moran, 12; Kevin Porto, 13; Kelley Heron, 14; Alia Atkinson, 24; Gustavo Valery, 15; Michael Arias, 10; Delanie Perez, 13; Samuel Quintero, 13; Jessica Rodriguez, 14; Jordan Colon, 16; Joseph Lee, 10; Isabella DiSalvo, 11; Bryant Segui, 12; Ervin Marin, 13; Molly Golding, 10; Delanie Perez, 13.

IF YOU GO

What: Friday Distance-IMX/IMR Challenge

When: Friday-Sunday

Schedule: Friday, Distance, 5:30 p.m.; Saturday, IMX/IMR Challenge, Session II, 8:30 a.m., Session III, 1:30 p.m.; Sunday, Session IV, 8:30 a.m., Session V, 1:30 p.m.

Where: Academic Village Pool, 17189 Sheridan Street, Pembroke Pines

Admission: $3 per session, heat sheets $3 per session. For information call 954-538-3721.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Shine At High School Meets

SOFLO Swimmers Shine At High School Meets


WRITTEN BY SHARON ROBB

September 26, 2013

Melissa Marinheiro of South Florida Aquatic Club took up where she left off in high school swimming last season.

Marinheiro led West Broward High School to a 105-64 win over Taravella Wednesday with two victories in the 200-yard freestyle and 500-yard freestyle.

West Broward dropped a narrow loss to Douglas, 97-72.

Marinheiro won the 200-yard freestyle in 2:03.00 and 500-yard freestyle in 5:20.

SOFLO teammate Amber Hunter won the 200-yard individual medley in 2:22 and 100-yard backstroke in 1:05.

West Broward also won the 400-yard freestyle relay in 4:04.10.

In the boys’ meet, West Broward defeated Taravella, 123-56 and lost to Douglas, 100-81.

SOFLO’s Alex Monti won the 200-yard individual medley in 2:12.41 and 500-yard freestyle in 5:11.25.

In another tri-meet, Pembroke Pines Charter boys edged Fort Lauderdale, 91-88, in a key district matchup.

SOFLO’s Juan Lucas won the 200-yard freestyle in 1:52.32 and 100-yard backstroke in 57.12. Joshue Kon won the 100-yard breaststroke in 1:07.66. Pembroke Pines Charter clinched the win with a victory in the 400-yard freestyle relay (3:34.85).

In the girls competition, Pembroke Pines Charter defeated Miramar, 137-11, and lost to Fort Lauderdale, 115-65.

SOFLO’s Lilli Calero won the 500-yard freestyle in 5:41.88. She was her team’s only individual winner.

Three High School Meets This Weekend

High school swimmers continue their quest to the state high school meets in November by competing and fine tuning in three Saturday high school invitationals.

University School will host the Suns Invite on Saturday at 9 a.m. at Nova Southeastern Aquatic Center in Davie. Sagemont, Chaminade, Miami Pace, Calvary Christian, Boca Raton, South Florida Heat, Zion Lutheran and host Suns will compete in the timed final meet.

The FSPA Invitational, featuring Jacksonville Bolles and American Heritage, will compete in Stuart. The meet will serve as a dress rehearsal for the state meets’ new venue at Sailfish Park.

Orlando’s YMCA Aquatic Center will host the 23rd annual Florida Catholic Swimming and Diving Championships. The 17-team field includes Archbishop McCarthy, Cardinal Gibbons, Pope John Paul II and St. Thomas Aquinas. The field has 871 swimmers.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

University School Sweeps Tri-Meet, Kopas Sisters Lead Girls Team

University School Sweeps Tri-Meet, Kopas Sisters Lead Girls Team


Written by Sharon Robb

September 25, 2013

Sisters Emily and Allison Kopas, Marco Hosfeld and Daniel Pereira led University School’s tri-meet sweep Wednesday at the Nova Southeastern University Aquatic Center.

The sisters each won two individual events and were members of the winning 200-yard medley and 200-yard freestyle relays.

Emily Kopas, fresh off her recruiting trip to Duke, won the 200-yard individual medley in 2:12.85 and 100-yard breaststroke in 1:05.81.

Allison Kopas won the 50-yard freestyle in 25.65 and 100-yard freestyle in 56.35.

Suns teammate Evy Sands was also a double winner, capturing the 500-yard freestyle in 5:43.36 and 100-yard backstroke in 1:05.65.

Hosfeld won the 200-yard individual medley in 2:00.51 and 100-yard backstroke in 56.48.

Pereira won the 200-yard freestyle in 1:52.64 and was a member of the winning 200-yard medley relay.

The tri-meet was a tune-up for the Suns Invitational on Saturday at NSU. The timed finals meet will feature Boca Raton, Miami Pace, Chaminade, Sagemont, Calvary Christian, South Florida Heat and Zion Lutheran.

The invitational is one of three meets this weekend featuring South Florida teams. The others are the 23rd annual Florida Catholic Swimming and Diving Championships in Orlando featuring Cardinal Gibbons, Archbishop McCarthy, Pope John Paul II and St. Thomas Aquinas among a field of 17 schools; and the FSPA Invitational in Stuart.

GIRLS

University School 131, Chaminade 0

University School 105, Calvary Christian 57

Calvary Christian 107, Chaminade 0

200-yard medley relay: 1. University School 1:52.24 (Allison Kopas, Emily Kopas, Krissa Robinson, Evy Sands), 2. Calvary Christian “B” 2:11.53, 3. Calvary Christian “A” 2:25.11.

200-yard freestyle: 1. Taylor McDuffie, CC 2:25.73, 2. Tiffany Gee, CC 2:32.07, 3. Natalie Weiner, US 2:50.88.

200-yard individual medley: 1. Emily Kopas, US 2:12.85, 2. Krissa Robinson, US 2:14.59, 3. Elise Adkins, CC 2:47.50.

50-yard freestyle: 1. Allison Kopas, US 25.65, 2. Tiffany Gee, CC 28.09, 3. Chloe Carignan, CC 36.82.

100-yard butterfly: 1. Laryssa Bedley, US 1:16.13, 2. Alexandra Donoway, US 1:37.68.

100-yard freestyle: 1. Allison Kopas, US 56.35, 2. Selin Akyurek, US 1:18.72, 3. Robyn Patton, CC 1:20.40.

500-yard freestyle: 1. Evy Sands, US 5:43.36, 2. Jessie Gushue, CC 6:23.94, 3. Taylor McDuffie, CC 6:58.53.

200-yard freestyle relay: 1. University School “A” 1:45.43 (Allison Kopas, Emily Kopas, Krissa Robinson, Evy Sands), 2. University School “B” 2:22.61, 3. Calvary Christian 2:35.78.

100-yard backstroke: 1. Evy Sands, US 1:05.65, 2. Morgan McEown, US 1:18.62, 3. Robyn Patton, CC 1:40.85.

100-yard breaststroke: 1. Emily Kopas, US 1:05.81, 2. Krissa Robinson, US 1:14.00, 3. Laryssa Bedley, US 1:26.04.

400-yard freestyle relay: 1. Calvary Christian 4:17.41 (Taylor McDuffie, Elise Adkins, Tiffany Gee, Jessie Gushue), 2. University School “A” 4:52.65, 3. University School “B” 5:33.44.

BOYS

University School 140, Chaminade 27

University School 125, Calvary Christian 43

Calvary Christian 99, Chaminade 60

200-yard medley relay: 1. University School “A” 1:44.50 (Marco Hosfeld, Daniel Pereira, Maxamillian Asnis, Matthew Lynn), 2. University School “B” 1:56.59, 3. Calvary Christian 1:57.84.

200-yard freestyle: 1. Daniel Pereira, US 1:52.64, 2. Samuel Asnis, US 1:57.02, 3. Maxamillian Asnis, US 1:59.42.

200-yard individual medley: 1. Marco Hosfeld, US 2:00.51, 2. Matthew Lyn 2:05.69, 3. Hank Contich, CC 2:10.82.

50-yard freestyle: 1. Clayton Adkins, CC 23.88, 2. John Silvera, US 24.41, 3. Joey Gushue, CC 24.86.

100-yard butterfly: 1. Matthew Lyn, US 56.37, 2. Maxamillian Asnis, US 59.06, 3. Samuel Asnis, US 1:06.31.

100-yard freestyle: 1. Clayton Adkins, CC 52.14, 2. Nicholas Hediger, US 55.01, 3. Max Elam, US 58.93.

500-yard freestyle: 1. Nicolas Oberndorfer, US 5:05.99, 2. Dylan Weiss, US 5:44.53, 3. Clement Bowe, US 5:52.34.

200-yard freestyle relay: 1. University School “A” 1:36.96 (Marco Hosfeld, John Silvera, Nicolas Oberndorfer, Nicholas Hediger), 2. University School “B” 1:45.26, 3. Calvary Christian 1:52.35.

100-yard backstroke: 1. Marco Hosfeld, US 56.48, 2. Daniel Pereira, US 58.54, 3. Hank Contich, CC 1:01.06.

100-yard breaststroke: 1. John Silvera, US 1:08.92, 2. Nicolas Oberndorfer, US 1:09.00, 3. Joey Gushue, CC 1:15.98.

400-yard freestyle relay: 1. University School “A” 3:27.17 (Matthew Lyn, Daniel Pereira, Maxamillian Asnis, Nicolas Oberndorfer), 2. Calvary Christian 3:46.99, 3. University School “B” 3:56.78.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com