SOFLO Swimmers Ready For Weekend FGC Area 2 Championships


By Sharon Robb

February 27, 2015—One of the most favorite times of the year for South Florida Aquatic Club swimmers, coaches and parents is right now.

All the hours of hard work in and out of the Academic Village Pool has led to the championship season that begins Saturday with the Florida Gold Coast Area 2 Developmental Championships at the Sunrise Civic Center.

The meet will feature some of the best age group swimmers in Area 2 led by SOFLO’s large 75-swimmer contingent.

SOFLO swimmers will compete in 370 individual events and 12 relays with 20 relay teams.

SOFLO swimmers competing in the meet are: Alana Acevedo, 13, Sarah Acevedo, 11, Ryan Alfonso, 12, Isabella Arcila, 10, Andres Arias, 15, Daniela Barreto, 11, Fernando Barreto, 8, Kaitlyn Barrios, 9, Sophia Bedoya, 12, Samuel Bullen, 10, Valentina Carrion, 12, Mariann Operana Catalasan, 8, Ian Chalmers, 12, Alexandra Crespo, 14, Miguel Crespo, 10, Celeste Cuevas, 8, Kerry Cunningham, 9, Mark De Gracia, 11, Mia Francesca Escudero, 10, Odin Farkas, 11, Gabriel Ferdinand, 12, Brandon Fratianni, 16, Eiza Gantus, 13, Hailey Garbez, 11, Nathaniel Garrick, 10, Tanner Gibson, 11, Logan Gonzalez, 10, Zariya Harris, 15, Salma Hegazy, 12, Tyler Hering, 10, Ethan Hew, 14, Noah Hew, 10, Annita Huang, 13, Paola Huerta, 13, Daniell Hughes, 11, Wyatt Jennessee, 15, Madison Johnson, 13, Isabella Jurado, 12, Benjamin Kim, 7, Matthew Kim, 10, Jena Legaspi, 11, Maria Legaspi, 8, Raquel Lugo, 15, Molly Masson, 10, Brandon Moran, 13, Bryan Moran, 16, Armando Morillo, 8, Farouk Musa, 7, Sebastian Navarro, 10, Rafael Noriega, 13, Jacob Oram, 10, Michelle Ordonez, 12, Antonia Ortiz, 7, Simon Ortiz, 17, Juan Osorio, 15, Sabrina Osorio, 10, Sofia Osorio, 10, Leah Pando, 8, Alessandro Pereira, 8, Lucas Porven, 9, Adrianna Rigau, 12, Daniel Romero, 10, Gabriel Segui, 13, Sebastian Sevilla, 13, Sebastian Shy, 10, Sebastian Sierra, 13, Lily Sines, 12, Kailey Smith, 10, Owen Smith, 8, Natasha Testa, 16, Christian Tijero, 9, Derek Tom, 12, Emma Twombly, 10, Christian Vasquez, 11, and Marcos Vazquez, 12.

Among SOFLO’s top seeds are:

Derek Tom, 100-yard backstroke, 1:14.91; Marcos Vazquez, 50-yard butterfly, 34.00; Isabella Jurado, 50-yard freestyle, 30.43 and 50-yard breaststroke, 38.99; Mia Escudero, 200-yard freestyle, 2:42.47; Noah Hew, 200-yard freestyle, 2:39.80; Eiza Gantus, 200-yard freestyle, 2:04.39; Nathaniel Garrick, 100-yard individual medley 1:25.25; Juan Osorio, 200-yard freestyle, 1:56.16; Alexandra Crespo, 500-yard freestyle, 5:38.52, 200-yard individual medley, 2:29.11 and 1,650-yard freestyle, 19:27.90; Andres Arias, 100-yard freestyle, 55.35; Emma Twombly, 200-yard individual medley, 3:03.43; Farouk Musa, 200-yard individual medley, 3:03.94; Christian Tijero, 50-yard backstroke, 39.94 and 100-yard butterfly, 1:29.51; Natasha Testa, 50-yard backstroke, 31.09; and Brandon Fratianni, 50-yard backstroke, 29.73.

Most of the FGC Area 2 top teams are competing including Pine Crest Swimming, Azura Florida Aquatics, Coral Springs Swim Club, Plantation Swim Team, SwimFast, Pompano Beach Piranhas, Swim Fort Lauderdale, Heritage Aquatics, YMCA of Broward County and host Sunrise Swimming.

IF YOU GO

What: Florida Gold Coast Area 2 Developmental Championships

When: Saturday-Sunday

Schedule: Saturday, prelims 8:30 a.m., finals 5 p.m.; Sunday, prelims 8:30 a.m., finals 5 p.m.

Where: Sunrise Civic Center, 10610 West Oakland Park Blvd.

Admission: $3 per person per session, heat sheets $3. For questions 954-747-4635 or call meet director Dave Wathen 954-747-4635.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

Advertisements

SOFLO Senior Swimmers Fine Tune For Championship Season


By Sharon Robb

February 22, 2015—South Florida Aquatic Club coach Chris Anderson and his staff got another opportunity to gauge training and senior swimmers’ progress at this past weekend’s Senior Last Chance Long Course Meter Invite at Plantation Aquatic Complex.

The two-day sectional qualifier, only for senior group swimmers, was the last meet before the championship meets begin.

In addition to SOFLO, the Florida Gold Coast-sanctioned meet attracted several top teams including Azura Florida Aquatics, Miami-Dade County Aquatic Club, Pine Crest Swimming, St. Andrew’s Swimming and foreign teams currently training in South Florida including Swimming Canada.

SOFLO’s only individual winner was three-time Jamaican Olympian Alia Atkinson in the 100-meter backstroke in 1:08.23. She was also fifth in the mixed 50-meter backstroke in 30.73. No other SOFLO swimmer finished in the top three.

Among multi-event winners were:

Lindsey Swartz of Pine Crest Swimming won the 200-meter individual medley in 2:24.83 and 100-meter breaststroke in 1:14.94.

Jessica Nava of Pine Crest Swimming swept the butterfly events winning the 100-meter butterfly in 1:03.70 and 200-meter butterfly in 2:21.58.

Arianna Noya of Metro Aquatics won the 200-meter freestyle in 2:08.13 and 400-meter freestyle in 4:37.80.

Florida alum Rex Tullius won the mixed 50-meter backstroke in 28.30, 100-meter backstroke in 1:00.12 and 200-meter backstroke in 2:14.51.

Carlos Herrera of Azura won the 50-meter breaststroke in 30.43, mixed 50-meter butterfly in 25.37 and mixed 50-meter freestyle in 24.26.

MEET RESULTS

WOMEN

1500-meter freestyle: 1.Andrea Van Den Berg, Azura 19:06.59.

200-meter individual medley: 1.Lindsey Swartz, Pine Crest 2:24.83, 2. Carolina Colorado, SOFLO 2:29.36, 3. Melannie Vargas, Miami-Dade 2:34.62.

200-meter freestyle: 1. Arianna Noya, MAC 2:08.13, 2. Alina Schulhofer, PAQ 2:08.33, 3. Lydia Musleh, Pine Crest 2:10.82.

100-meter backstroke: 1. Alia Atkinson, SOFLO 1:08.23, 2. Talisa Lanoe, PAQ 1:09.84, 3. Jessica Nava, Pine Crest 1:10.15; SOFLO: 8. Melissa Marinheiro 1:13.18.

100-meter breaststroke: 1. Lindsey Swartz, Pine Crest 1:14.94, 2. Emily Jurich, Pine Crest 1:15.57, 3. Ambre Leduc, CNO 1:17.96.

100-meter butterfly: 1. Jessica Nava, Pine Crest 1:03.70, 2. Patricia Casellas, Azura 1: 05.37, 3. Tyla Martin, Pine Crest 1:05.40.

400-meter freestyle: 1. Arianna Noya, MAC 4:37.80, 2. Alina Schulhofer, PAQ 4:38.88, 3. Andrea Van Den Berg, Azura 4:42.43.

100-meter freestyle: 1. Alina Schulhofer, PAQ 59.57, 2. Arianna Noya, MAC 1:00.11, 3. Jessica Nava, Pine Crest 1:01.23.

200-meter butterfly: 1. Jessica Nava, Pine Crest 2:21.58, 2. Alessandra Baldari, NPB 2:23.17, 3. Tyla Martin, Pine Crest 2:24.33.

200-meter backstroke: 1. Melannie Vargas, Miami-Dade 2:29.89, 2. Mattie Barfield, FLA 2:35.88, 3. Talisa Lanoe, PAQ 2:36.01.

200-meter breaststroke: 1. Emily Jurich, Pine Crest 2:47.57, 2. Alessandra Baldari, NPB 2:49.40, 3. Grayson Johnston, Unattached 2:54.53.

400-meter individual medley: 1. Lydia Musleh, Pine Crest 5:19.11, 2. Cloe Bedard-Khalid, MAC 5:28.70, 3. Aly Pacitti, Plantation Swim Team 5:35.35.

MEN

1500-meter freestyle: 1.Clement Martin, CNO 16:43.84, 2. Patrick Groters, Pine Crest 17:08.73, 3. Andres Lares, Azura 17:11.37; SOFLO: 7. Juan Diaz 17:38.42.

200-meter individual medley: 1. Elias Mehrdad, Azura 2:15.20, 2. Alejandro Carriazo, MAC 2:16.41, 3. Nick Sharp, St. Andrew’s 2:18.26; SOFLO: 4. Julien Pinon 2:19.12, 14. Timothy Wynter 2:25.80.

200-meter freestyle: 1. Nico Medina, Pine Crest 2:00.01, 2. Noah Mascoll-Gomes, Azura 2:00.13, 3. Clement Martin, CNO 2:00.72.

Mixed 50-meter backstroke: 1. Rex Tullius, STSA 28.30, 2. Nick Sharp, St. Andrew’s 28.77, 3. Carlos Herrera, Azura 28.80; SOFLO: 5. Alia Atkinson, SOFLO 30.73, 6. Esteban Diaz-Velasco 30.74.

Mixed 50-meter breaststroke: 1. Carlos Herrera, Azura 30.43, 2. Marco Guarente, Azura 30.66, 3. Raiz Tjon-A-Joe, Azura 30.97.

100-meter backstroke: 1. Rex Tullius, STSA 1:00.12, 2. Patrick Groters, Pine Crest 1:03.32, 3. William Pisani, Lake Lytal Lightning 1:03.97; SOFLO: 4. Esteban Diaz-Velasco 1:04.30, 8. Julien Pinon 1:05.71.

100-meter breaststroke: 1. Daniel Pereira, Azura 1:10.57, 2. Bernardo Lima, MAC 1:10.70, 3. Brendan Teeters, Pine Crest 1:11.47.

100-meter butterfly: 1. Raiz Tjon-A-Joe, Azura 58.07, 2. Alejandro Carriazo, MAC 59.26, 3. Adrian Moya, MAC 59.70; SOFLO: 10. Timothy Wynter 1:01.14.

400-meter freestyle: 1. Miguel Basalo, MAC 4:15.33, 2. Clement Martin, CNO 4:16.47, 3. Nick Sharp, St. Andrew’s 4:18.11; SOFLO: 6. Esteban Diaz-Velasco 4:24.96, 9. Juan Diaz 4:30.00.

100-meter freestyle: 1. Brody Heck, St. Andrew’s 53.07, 2. Miguel Perez, MAC 54.15, 3. Rex Tullius, STSA 54.32.

200-meter butterfly: 1. Fernando Bohorquez, Azura 2:10.12, 2. Nico Medina, Pine Crest 2:15.95, 3. Michael Limia, MAC 2:18.89.

200-meter backstroke: 1. Rex Tullius, STSA 2:14.51, 2. Nick Sharp, St. Andrew’s 2:15.90, 3. Yousef Abdelraouf, Lake Lytal Lightning 2:24.41.

200-meter breaststroke: 1. Kameron Sipowski, NPB 2:24.32, 2. Joseph Perez, MAC 2:34.31, 3. Izaak Bastian, St. Andrew’s 2:36.16.

Mixed 50-meter butterfly: 1. Carlos Herrera, Azura 25.37, 2. Elias Mehrdad, Azura 26.35, 3. Raiz Tjon-A-Raiz, Azura 26.54.

Mixed 50-meter freestyle: 1. Carlos Herrera, Azura 24.26, 2. Brody Heck, St. Andrew’s 24.72, 3. Raiz Tjon-A-Raiz, Azura 24.77.

400-meter individual medley: 1. Patrick Groters, Pine Crest 4:51.67, 2. Joseph Perez, MAC 4:57.04, 3. Michael Limia, MAC 4:59.18.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

SOFLO Swimmers Shine At Gulliver Last Chance Meet


By Sharon Robb

February 19, 2015—South Florida Aquatic Club turned in some outstanding swims at the recent Gulliver Last Chance Meet in Miami.

In the midst of training and preparing for the Florida Gold Coast Junior Olympics, SOFLO swimmers turned in several best times with big time drops.

Erika Pelaez, 8, Sally Golding, 10, Zackary Harris, 10, Rafael Rodriguez, 13, and Alex Golding, 10, led the 75-swimmer SOFLO contingent to highlight the three-day meet.

Pelaez won the 12-and-under 200-yard freestyle in a best time, 2:20.20, a time drop of 3.55; 100-yard backstroke in 1:13.00; 100-yard freestyle in 1:06.70; 50-yard backstroke in 34.28.

Pelaez was second in the 100-yard butterfly in a best time 1:17.45, a time drop of 0.49 seconds and 50-yard butterfly in 35.35.

Golding won the 100-yard individual medley in a best time 1:16.20, dropping 1.28 seconds and was third in the 100-yard freestyle in 1:08.64.

Harris won the 12-and-under 200-yard freestyle in a best time 2:14.28, dropping from 3.60; 100-yard backstroke in 1:13.99; 100-yard individual medley in 1:11.98; and 100-yard freestyle in a best time 1:02.03, dropping 0.04. She was second in the 100-yard breaststroke in 1:24.96.

Rodriguez was second in the 200-yard freestyle in 1:51.95; third in the 200-yard butterfly in 2:08.29; fourth in the 200-yard backstroke in 2:07.00; and fourth in the 200-yard individual medley in 2:03.95

Alex Golding won the 50-yard backstroke in 38.22. He was also second in the 100-yard freestyle in 1:08.00; third in the 100-yard breaststroke in 1:31.23; and fifth in the 100-yard individual medley in 1:22.25.

Other top five SOFLO finishers:

Elise Larin, 13, was third in the 100-yard breaststroke in 1:15.15 and Kellie Wilcox, 14, was fifth in 1:16.67.

Sebastian Navarro, 10, was third in the 200-yard freestyle in a best time 2:33.00, dropping 8.69 seconds. Aldo Zepeda, 9, was fourth in a best time 2:37.94, dropping 6.92 and Logan Gonzalez, 10, was fifth in a best time 2:39.06, dropping 5.21 seconds.

Valerie Vank, 9, was third in the 100-yard backstroke in a best time 1:19.87, dropping from 0.73 seconds.

Aldo Zepeda, 9, was second in the 100-yard backstroke in a best time 1:20.01, dropping 25.15 seconds. Christian Tijero, 9, was third in 1:20.99, dropping 4.21 seconds.

Vank was fourth in the 50-yard breaststroke in 42.60 and Mia Escudero, 10, was fifth in a best time 42.81, dropping 1:01.

Jena Legaspi, 10, was third in the 50-yard freestyle in 32.02 and fourth in the 100-yard butterfly in 1:19.08.

Logan Gonzalez, 10, was third in the 50-yard freestyle in a best time 32.26, dropping 0.12 seconds.

Molly Golding, 11, was third in the 200-yard breaststroke in 2:39.73.

Vank was second in the 100-yard freestyle in a best time 1:08.48, dropping 7.02 seconds and third in the 50-yard backstroke in a best time 36.52, a time drop of 0.26.

Sebastian Navarro, 10, was third in the 50-yard butterfly in a best time 35.20, dropping 1.87 seconds and fourth in the 100-yard freestyle in a best time 1:11.83, dropping 1.84.

Farouk Musa, 7, was fifth in the 100-yard breaststroke in a best time 1:38.51, dropping 4.54 seconds.

Nathaniel Garrick, 10, was second in the 50-yard backstroke in 38.35.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

NIKE JANUARY SWIMMER OF THE MONTH: Madison Johnson


By Sharon Robb

February 18, 2015—Madison Johnson was inspired by the sport of swimming when she watched the Summer Olympics for the first time on television.

“I really liked it and it looked like fun,” said Johnson, who started swimming when she was seven-years-old.

“My mom wanted me to get some exercise so she signed me up. I started in California and then New Jersey.”

Johnson, 13, a seventh grader at Pembroke Pines Middle School, started swimming with the South Florida Aquatic Club this past summer.

She is a member of the Senior Development group coached by Bianca Muniz, a former collegiate record holder.

“I did dance and softball but I wasn’t very good,” she said. “I really like swimming and SOFLO is my favorite team by far. I would like to stay in swimming and swim in college.”

She swam backstroke in California and New Jersey but is now swimming the 50, 100 and 200 butterfly, individual medley and breaststroke events.

“I like the butterfly because it’s fun and makes me feel really good when I do it because it’s the hardest stroke,” Johnson said.

She already has her JO cut in the 50 butterfly and would like to get the 100 fly and 50 breaststroke cuts.

“We didn’t have JOs in California and New Jersey,” Johnson said. “It’s a cool meet. It makes me work harder to get my JO cuts.”

Muniz has been impressed with Johnson’s progress in the pool.

“When she came in she skipped the Bronze and Silver group and her endurance wasn’t all there,” Muniz said.

“After a few months, she started to improve especially in her last meet. Her times have dropped a lot and she is swimming all best times.”

Muniz also appreciates her work ethic.

“She is one of my most dedicated kids in the 13-14 group, she comes here on Saturday mornings,” Muniz said. “She is still very young, but I see her potential to do really well.”

The Nike Swimmer of the Month award, chosen by the SOFLO coaching staff, is awarded each month to the swimmer who excels at both swim meets and practice sessions.—Sharon Robb

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com

SOFLO’s Erika Pelaez Sweeps Azura Florida Aquatics Sizzler


By Sharon Robb

February 16, 2015—Erika Pelaez of South Florida Aquatic Club won all four individual events and anchored the winning relay at the recent Florida Gold Coast Broward Sizzler hosted by Azura Florida Aquatics.

Pelaez, 8, won the 25-meter butterfly in 16.72; 25-meter backstroke in 17.12; 25-meter breaststroke in 21.69 and 25-meter freestyle in 15.36.

Pelaez anchored the winning 100-meter freestyle relay in 1:20.85 with teammates Leah Pando, Fiorella Di Salvo and Antonia Ortiz.

Six-year-old Giada Porven also won an individual event in the 25-meter freestyle in a best time 22.22.

GIRLS RESULTS

25-meter butterfly:

6-and-under, 1. Sofia Egizi, Pine Crest 26.28; SOFLO: 2. Giada Porven 29.36, best time; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 16.72; SOFLO: 5. Fiorella Di Salvo 22.50, 7. Leah Pando 25.65, 8. Celeste Cuevas 26.22, best time, 11. Maria Legaspi 28.53, 12. Antonia Ortiz 30.07, 15. Abigail Natino 31.85.

25-meter backstroke:

6-and-under, 1. Sofia Egizi, Pine Crest 30.20; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 17.12; SOFLO: 4. Leah Pando 25.16, best time, 6. Celeste Cuevas 26.50, best time, 7. Fiorella DiSalvo 26.91, 9. Antonia Ortiz 28.50, 16. Maria Legaspi 30.06, 17. Abigail Natino 30.78.

25-meter breaststroke:

6-and-under, 1. Sofia Egizi, Pine Crest 31.59; SOFLO: 2. Giada Porven 33.47, best time; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 21.69; SOFLO: 4. Fiorella DiSalvo 25.63, 6. Maria Legaspi 26.81, best time, 7. Leah Pando 26.93, 9. Celeste Cuevas 30.34, best time, 13. Antonia Ortiz 32.28, 16. Abigail Natino 35.41.

25-meter freestyle:

6-and-under, 1. Giada Porven, SOFLO 22.22, best time; 7-8, 1. Erika Pelaez, SOFLO 15.36; SOFLO: 3. Fiorella Di Salvo 17.94, 5. Leah Pando 20.34, best time, 7. Maria Legaspi, 21.88, best time, 9. Celeste Cuevas 22.02, best time, 13. Antonia Ortiz 24.50, 15. Abigail Natino 26.79.

100-meter freestyle relay:

8-and-under, 1. SOFLO “A” 1:20.85 (Leah Pando, Fiorella Di Salvo, Antonia Ortiz, Erika Pelaez).

BOYS

25-meter butterfly:

7-8, 1. Gabriel Tortola, Azura 20.53; SOFLO: 4. Armando Morillo 31.25, 9. Jake Roman 38.78.

25-meter backstroke:

6-and-under, 1. Enzo Amado, Azura 56.25; 7-8, 1. Gabriel Tortola, Azura 26.07; SOFLO: 4. Armando Morillo 30.596, 6. Jake Roman 31.85.

25-meter breaststroke:

7-8, 1. Gabriel Tortola, Azura 31.18; SOFLO: 3. Jake Roman 32.35, 9. Armando Morillo 35.59.

25-meter freestyle:

6-and-under, 1. Enzo Amado, Azura 46.53; 7-8, 1. Gabriel Tortola, Azura 19.00; SOFLO: 8. Armando Morillo 26.18, 13. Jake Roman 41.06.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

Atkinson Breaks Jamaican National Record; Golding Shines On Final Night Of Orlando Arena Pro Swim Series


By Sharon Robb

February 14, 2015—South Florida Aquatic Club swimmers made a lasting impression on the final night of the Orlando Arena Pro Swim Series at the YMCA Aquatic Center.

SOFLO’s three-time Jamaican Olympian Alia Atkinson, 26, broke the Jamaican national record in the 100-meter freestyle on Saturday night.

Atkinson finished fifth in 56.06. She went out in 27.11 and came home in 28.95. Bahamian Olympian Arianna Vanderpool-Wallace won the event in 55.38.

“Wow, that’s a sweet 100 free,” SOFLO coach Chris Anderson said.

SOFLO teammate Kathleen Golding had an outstanding final day. Golding qualified for two events on the final night.

“That is huge,” Anderson said. “She had solid swims.”

Golding, 14, seeded in 2:21.43, swam 2:25.41 and came back at night to swim 2:23.71 in the “C” final of the 200-meter individual medley to finish fifth.

In the 100-meter freestyle, Golding, seeded 58.65, qualified for the “D” final in 59.24 and came back to swim 59.05 in the final.

Bermuda national champion Lisa Blackburn swam 2:29.60 in the 200-meter individual medley. It was her best time in the past year.

Jamaican Timothy Wynter of SOFLO was ill and scratched from his final day events.

After missing the first two days of meet, Ryan Lochte swam his first race on Saturday.

Lochte, 31, an 11-time Olympic medalist earned the top seed after swimming 2:03.08 in the morning and came back to win the event in 2:00.52, off his second-ranked season best of 1:58.57 he swam at the BHP Super Series in Australia.

Lochte looked at the scoreboard and shook his head as he took his cap off, even thought it was the fastest he’s ever been in the 200 IM in February.

Lochte opened up a body-length lead on the backstroke leg ahead of challenger Cody Miller of Badger Swim Club and never relinquished it. Former Gator Swim Club training partner Conor Dwyer was second in 2:01.31 and Miller was third in 2:02.72.

Lochte arrived late to the meet because of travel problems. Weather delays prevented him from getting home from Australia to Charlotte, where he lives and trains, until mid-week.

Suriname’s Rafael Van Leeuwaarde of Florida State broke a 14-year-old national record in the 100-meter breaststroke in 1:04.87. “I’m pretty happy about it,” Van Leeuwaarde said. The record of 1:05.24 was held by Ansel Tjin-A-Tam, who swam at Florida. He swam the time at the World Championships in Fukuoka, Japan.

Fifteen-year-old Robert Finke of St. Petersburg was third in the 1500-meter freestyle in a career-best time of 15:46.39, bettering his previous best of 15:55.73.

Sarasota YMCA was third in the 400-meter medley relay in 4:26.31 with Sophie Cattermole, 17, Nancy Hu, 17, Madison Jean, 17, and Ellie Berdusco, 18.

In other championship finals:

Women’s 800-meter freestyle: Venezuelan national champion Andreina Pinto, 23, of Gator Swim Club pulled away late in the race to win in 8:37.57. Pinto is the South American record holder in the 400 and 800 freestyle.

Women’s 200-meter individual medley: Caitlin Leverenz, 23, of Cal Aquatics, the top morning seed, won in 2:11.40. St. Petersburg’s Melanie Margalis, eighth fastest qualifier, was second in 2:11.68 and Scotland’s Hannah Miley, coming off the 800 freestyle, completed a tough double finishing third in 2:13.55.

Women’s 200-meter backstroke: Dominique Bouchard, 23, of Team Ontario led from wire-to-wire to win in 2:08.99. Hilary Caldwell, 23, of Pacific Sea Wolves was a distant second in 2:12.06.

Men’s 200-meter backstroke: Arkady Vyatchanin, 30, of New York Athletic Club won in 1:58.28. Bolles’ Omar Pinzon, 25, was fourth in 2:02.01 and Matias Lopez, 19, of Azura was eighth in 2:08.14.

Men’s 100-meter freestyle: Joao De Lucca, 29, of Cardinal Aquatics pulled away from a close men’s race in the opening 50 meters to win in 49.34.

Men’s 1500-meter freestyle: Michael McBroom, 23, of The Woodlands led from wire-to-wire to win in 15:16.82. Michael Klueh, 27, of Club Wolverine was second in 15:39.97.

Women’s 400-meter medley relay: Great Britain won in 4:11.15 with Lauren Quigley, Abbie Wood, Amelia Clynes and Chloe Tutton. Sarasota YMCA was third in 4:26.31 with Sophie Cattermole, 17, Nancy Hu, 17, Madison Jean, 17, and Ellie Berdusco, 18.

Men’s 400-meter medley relay: Great Britain swept the relays with the men winning in 3:46.45 with Luke Greenbank, 17, Calum Tait, 20, Craig Bowman, 18, and Duncan Scott, 17. Azura was fourth in 3:56.14 with Mateo Gonzalez, 18, Marco Guarente, 17, Rais Tjon-A-Joe, 17, and Carlos Herrera, 20, and Sarasota YMCA was fifth in 4:03.05 with Matthew Garcia, 16, Campbell Lee, 17, Keanan Dols, 16, and Austin Katz, 15.

The meet was the third stop on the 2014-15 Arena Pro Swim Series. Swimmers competed for $1,000 and five points for first, $600 for second and three points and $200 for third and one point. A total of $300,000 in prize money is being offered.

SATURDAY’S RESULTS

WOMEN

800-meter freestyle: 1. Andreina Pinto, Gator Swim Club 8:37.57, 2. Kriste Kobrich, Chile 8:39.13, 3. Hannah Miley, Garioch 8:40.83; FLORIDA: 6. Kendall Brent, Swim Florida 8:51.39, 9. Vien Nguyen, St. Augustine 8:54.07, 12. Summer Finke, St. Petersburg 8:57.53, 13. Sophie Cattermole, Sarasota 8:58.59, 15. Kensey McMahon, Bolles 8:59.65, 16. Kahra Williams, Gator Swim Club 9:00.95, 19. Hannah Burns, Gator Swim Club 9:05.07, 20. Katie Duggan, Highlander 9:05.43, 21. Tome-Hernandez, Sarasota 9:05.60, 22. Kat Kilpatrick, Central Florida 9:06.63, 25. Peyton Palsha,St. Petersburg 9:08.53.

200-meter individual medley: 1. Caitlin Leverenz, Cal Aquatics 2:11.40, 2. Melanie Margalis, St. Petersburg 2:11.68, 3. Hannah Miley, Garioch 2:13.55; FLORIDA: 5. Katie Hoff, Hurricane Aquatics 2:15.44, 9. Hilda Luthersdottir, Gator Swim Club 2:15.96, 12. Justine Bowker, T2 Aquatics 2:18.90, 17. Hannah Burns, Gator Swim Club 2:19.25, 18. Isabel Ivey, Gator Swim Club 2:19.90, 21. Kathleen Golding, SOFLO 2:23.71, 24. Carley Lowe, Highlander 2:26.95.

200-meter backstroke: 1. Dominique Bouchard, Team Ontario 2:08.99, 2. Hilary Caldwell, Pac Sea Wolves 2:12.06, 3. Charlotte Evans, Great Britain 2:14.25; FLORIDA: 12. Vien Nguyen, St. Augustine 2:18.92, 14. Katie Duggan, Highlander 2:19.98, 16. Abi Wilder, Bolles 2:20.69, 18. Darby Goodwin, St. Andrew’s 2:19.59, 20. Morgan Tankersley, Greater Tampa Swimming 2:21.49, 22. Amanda Tipton, Swim Fort Lauderdale 2:21.73, 24. Valero Watson, Bolles 2:23.97

100-meter freestyle: 1. Arianna Vanderpool-Wallace, Swim MAC 55.38, 2. Amanda Weir, SwimAtlanta 55.70, 3. Victoria Poon, Canada 55.72; FLORIDA: 5. Alia Atkinson, SOFLO 56.06, 11. Megan Moroney, St. Andrew’s Swimming 56.82, 17. Svetlana Khakhlova, Club Seminole 57.96, 20. Sophie Cattermole, Sarasota YMCA 58.36, 22. Alena Kraus, Makos Aquatics 58.73, 24. Kasey Schmidt, Bolles 59.30, 27. Abby Burke, Highlanders 58.46, 28. Isabel Ivey, Gator Swim Club 58.49, 29. Kathleen Golding, SOFLO 59.05, 31. Lindsey Trematerra, Gator Swim Club 59.11.

400-meter medley relay: 1. Great Britain, 4:11.15, 2. Mexico 4:23.06, 3. Sarasota YMCA 4:26.31.

MEN

200-meter individual medley: 1. Ryan Lochte, SwimMAC 2:00.52, 2. Conor Dwyer, Trojan Swim Club 2:01.31, 3. Cody Miller, Badger Swim Club 2:02.72; FLORIDA: 7. Marcin Cieslak, Gator Swim Club 2:06.12, 9. Pavel Sankovich, Club Seminole 2:02.88, 13. Mateo Gonzalez, Azura 2:08.33, 14. Matias Lopez, Azura 2:09.33, 16. Wesley McGovern, Tampa Bay 2:10.84, 20. Eli Wong, Bolles 2:11.88, 23. Konstan Shmyga, Gator Swim Club 2:13.45, 25. Andrea Vergani, Bolles 2:08.36, 28. Cri Tapia-Vera, Bolles 2:10.98, 31. Rio Kurihara, Bolles 2:11.87.

200-meter backstroke: 1. Arkady Vyatchanin, New York Athletic Club 1:58.28, 2. Gri Tarasevich, University of Louisville 1:59.57, 3. Luke Greenbank, Great Britain 2:00.89; FLORIDA: 4. Omar Pinzon, Bolles 2:02.01, 8. Matias Lopez, Azura 2:08.14, 10. Austin Katz, Sarasota 2:02.88, 14. Mateo Gonzalez, Azura 2:08.74, 15. Wesley McGovern, Tampa Bay 2:09.15, 17. Dakota Mahaffey, Bolles 2:09.37, 20. Alex Goerzen, Bolles 2:10.44,21. Matthew Garcia, Sarasota 2:11.52, 23. Bayley Main, Gator Swim Club 2:14.18, 25. Jake Gibbons, Bolles 2:10.58, 26. Keanan Dols, Sarasota 2:12, 28. Alberto Gomez, Miami Dade County 2:14.06, 29. Zie Sokolowski, Bolles 2:15.19.

100-meter freestyle: 1. Joao De Lucca, Cardinal Aquatics 49.34, 2. Geoff Cheah, Club Wolverine 49.70, 3. Ma Chierighini, Auburb Aquatics 50.27; FLORIDA: 10. Adam Ritter, Unattached 51.16, 14. Carlos Herrera, Azura 51.89, 24. Steffen Mount, Greater Pensacola 52.48, 27. Alexander Forbes, Central Florida 52.35.

1500-meter freestyle: 1. Michael McBroom, The Woodlands 15:16.82, 2. Michael Klueh, Club Wolverine 15:39.97, 3. Robert Finke, St. Petersburg 15:46.39; FLORIDA: 4. Alex Gomez, Gator Swim Club 15:48.15, 5. Zane Grothe, Club Seminole 15:49.31, 8. Carter Page, Sarasota 15:58.55, 10. Matt DeAngulo, Club Seminole 15:58.67, 12. Drew Clark, Sarasota YMCA 16:13.11, 13. Franco Lupoli, Azura 16:16.24, 15. Dan Erlenmeyer, Sarasota 16:25.81, 17. Santi Corredor, Swim Florida 16:31.28.

400-meter medley relay: 1. Great Britain 3:46.45, 2. Mexico 3:51.83, 3. Ajax 3:54.06, 4. Azura 3:56.14, 5. Sarasota YMCA 4:03.05.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www,swim4soflo.com

Orlando Arena Pro Swim Series Good Experience For SOFLO Swimmers


By Sharon Robb

February 13, 2015—South Florida Aquatic Club swimmers are gaining experience every time they step on the blocks at the Orlando Arena Pro Swim Series.

On Friday, SOFLO had mixed results during prelims and finals at the YMCA Aquatic Center.

Jamaican Olympian Alia Atkinson, after winning the 100-meter breaststroke on Thursday, faded to sixth in the 200-meter breaststroke in 2:32.31.

“She’s feeling the effects of her lack of training and last night’s race,” said SOFLO head coach Chris Anderson.

SOFLO teammate Valentina Artemeva made “D” final and swam 2:43.42. It was one of her fastest times in a few years.

“After her morning swim, this was a better swim for her tonight,” Anderson said. “She has far more potential.”

Jessica Rodriguez, 16, had a solid 200-meter breaststroke in 2:45.92.

Despite not feeling well, Jamaican Timothy Wynter swam under a minute in the 100-meter backstroke. He went 59.22 in prelims to make “C” finals and went 59.20 in finals.

Julien Pinon got in two 400-meter freestyle swims and turned in a best time in a backstroke time trial in 1:03.

One of the biggest highlights of the meet for SOFLO is being represented by four USA Swimming officials.

Allan Golding, Steve Swanson, Jose Carrion and Hector Acevedo, all swim parents, are all working the meet. They are the only officials from the Florida Gold Coast at the three-day meet.

In one of the big meet highlights on Friday night:

Elizabeth Beisel, still nursing a groin injury, won her first event. The University of Florida alum who trains with the Gator Swim Club took the lead in the 400-meter freestyle at the halfway mark and pulled away to win in 4:10.99.

The two-time Olympian has been struggling with the injury since the Austin Pro Swim Series when she pulled her groin during the 400-meter individual medley, an event she scratched from Thursday night.

After a month off, physical therapy and rehab, Beisel, 22, showed she is back in a big way. She was able to negative split the race in 2:05.5 and 2:05.55.

Beisel has been training almost entirely freestyle which helped her to reel in the field and maintain her series points lead picking up five points and win $1,000.

“I’m just a racer and I think I came out tonight even though I wasn’t feeling my best,” Beisel said.

Molly Hannis of Tennessee Aquatics won in a career-best 2:26.80, seventh best time in the world. Katie Hoff of Hurricane Aquatics was fifth in 2:32.13.

In championship finals:

Women’s 200-meter butterfly: Canadian Audrey Lacroix, 31, won her second event of the meet by nearly two seconds in 2:10.37. Caitlin Leverenz, 23, of Cal Aquatics was second in 2:11.98. Venezuela’s Andreina Pinto, 23, of Gator Swim Club was eighth in 2:16.15. “I liked the way my first 100 felt, I have to work on the second 100,” Lacroix said. “It is always nice to win and to swim against top swimmers like Caitlin Leverenz. This helps me for my national trials in a few weeks.”

Men’s 200-meter butterfly: Viktor Bromer, 21, of Denmark, who qualified by six seconds in prelims (1:57.00), wins in 1:57.32, fifth fastest time in the world this year. Gator Swim Club’s Sebastien Rousseau was third in 2:00.58. Luiz Ribeiro Pereira of Azura was seventh in 2:04.74. “I was a bit faster this morning but I am pretty happy about it since this is part of our training camp.” Eight different countries were represented in the final.

Women’s 50-meter freestyle: Bolles alum and Bahamian Olympian Arianna Vanderpool-Wallace, 24, of SwimMAC, quick off the blocks, won by more than a half second in 24.85, fourth best time in the world this year. Svetlana Khakhlova, 30, of Club Seminole was third in 25.66. “I just try to think about going into the water as clean as I can,” Vanderpool-Wallace said. “I am not No. 1 yet and that’s where I want to be. Until then I am going to keep pushing.”

Men’s 50-meter freestyle: The race was delayed because of a broken foot ledge on Lane 5, but that didn’t seem to bother Brazilian Bruno Fratus, who won in 22.34.

Women’s 100-meter backstroke: Mie Nielsen, 18, of Denmark and Dominique Bouchard, 23, of Canada, in sync as they went into the wall, tied to win in 1:00.55.

Men’s 100-meter backstroke: World champion Junya Koga, 27, of Club Wolverine knocked off defending Olympic champion Matt Grevers to win in 53.97. Arkady Vyatchanin, 30, of New York Athletic Club was second in 54.23 and Grevers thrd in 54.29. Pavel Sankovich of Club Seminole won the “B” final in 55.69.

Men’s 200-meter breaststroke: Cody Miller of Badger Swim Club swept the breaststroke events, winning by more than a body length in a career-best 2:10.28, fastest time in the world this year. “I think of myself more of a 200 swimmer,” Miller said. “I really wanted to break 2:10. It was a good swim and a best time. I have more in the tank for sure.

Men’s 400-meter freestyle: Michael McBroom, 23, of The Woodlands outsprinted early leader Conor Dwyer, 26, of Trojan Swim Club to win in 3:50.38-3:50.43. Matt De Angulo, 24, of Club Seminole was sixth in 3:57.71. Zane Grothe, 22, of Club Seminole was ninth in 3:56.22. Franco Lupoli, 20, of Azura was tenth in 3:59.32. “I love racing, this is the fun part to race,” McBroom said. “I was just planning on coming back hard and luckily it worked out that way.”

800-meter freestyle relay: 1.Mexico 7:43.48, 2. Aalborg 7:47.86, 3. Team Ontario 7:48.24, 4. Sarasota YMCA 7:48.52.

Saturday’s events are: women’s 800 freestyle, 200 individual medley, 200 backstroke, 100 freestyle, men’s 1500 freestyle and 400 medley relay.

The meet is the third stop on the 2014-15 Arena Pro Swim Series. Prelims and finals are being live streamed at usaswimming.org.

Swimmers are competing for $1,000 and five points for first, $600 for second and three points and $200 for third and one point. A total of $300,000 in prize money is being offered.

FRIDAY’S RESULTS

WOMEN:

200-meter butterfly: 1.Audrey Lacroix, Canada 2:10.37, 2. Caitlin Leverenz, Cal Aquatics 2:11.98, 3. Courtney Harnish, York YMCA 2:12.54; FLORIDA: 8. Andreina Pinto, Gator Swim Club 2:16.15, 10. Christin Rockway, Tampa Bay 2:17.42, 12. Nancy Hu, Sarasota 2:18.71, 14. Ellie Berdusco, Sarasota 2:18.90, 17. Megan Moroney, St. Andrew’s 2:19.99, 18. Vien Nguyen, St. Augustine 2:20.09, 21. Carley Lowe, Highlander 2:21.04, 24. Kahra Williams, Gator Swim Club 2:21.39, 26. Spence Atkins, Sarasota 2:21.50, 29. Ann Kyriakidis, Bolles 2:22.48, 31. Isabel Ivey, Gator Swim Club 2:22.60, 33. Kayla Tennant, T2 Aquatics 2:22.92.

50-meter freestyle: 1. Arianna Vanderpool-Wallace, SwimMAC 24.85, 2. Victoria Poon, Canada 25.48, 3. Svetlana Khakhlova, Club Seminole 25.66; FLORIDA: 10. Anna Goeders, Mako Swim Team 26.24, 13. Ariel Weech, Trinity Prep 26.66, 14. Kasey Schmidt, Bolles 26.68, 24. Isabel Ivey, Gator Swim Club 27.16, 28. Sherri Dressel, Bolles 27.31, 30. Brooke Ferrara, Greater Pensacola 27.41, 32. Justine Bowler, T2 Aquatics 27.44.

100-meter backstroke: 1. tie, Mie Nielsen, Aalborg 1:00.55 and Dominque Bouchard, Canada 1:00.55, 3. Simon Baumrtova, Czech Republic 1:00.80; FLORIDA: 20. Darby Goodwin, St. Andrew’s 1:05.36, 25. Amanda Tipton, Swim Fort Lauderdale 1:05.71, 26. Abi Wilder, Bolles 1:05.98, 27. Justine Bowker, T2 Aquatics 1:05.99, 30. Katie Duggan, Highlanders 1:06.67, 31. Sherri Dressel, Bolles 1:07.98.

400-meter freestyle: 1. Elizabeth Beisel, Unattached 4:10.99, 2. Hannah Miley, Garioch 4:12.63, 3. Danica Ludlow, Island Swimming 4:13.78; FLORIDA: 7. Kendall Brent, Swim Florida 4:19.58, 10. Vien Nguyen, St. Augustine 4:15.67, 12. Megan Moroney, St. Andrew’s 4:18.10, 17. Summer Finke, St. Petersburg 4:22.03, 18. Andreina Pinto, Gator Swim Club 4:22.40, 19. Sophie Cattermole, Sarasota 4:23.23, 21. Riley Lanigan, Patriot Aquatics 4:24.02, 22. Kahra Williams, Gator Swim Club 4:24.22, 24. Kensey McMahon, Bolles 4;25.04, 27. Katie Duggan, Highlanders 4:25.49, 29. Hannah Burns, Gator Swim Club 4:26.07, 30. Spence Atkins, Sarasota 4:26.35.

200-meter breaststroke: 1. Molly Hannis, Tennessee Aquatics 2:26.80, 2. Melanie Margalis, St. Petersburg 2:29.07, 3. Hannah Miley, Garioch 2:30.12; FLORIDA: 5. Katie Hoff, Hurricane Aquatics 2:32.13, 6. Alia Atkinson, SOFLO 2:32.31, 7. Ram Dvariskyte, Bolles 2:32.39, 13. Hilda Luthersdottir, Gator Swim Club 2:36.60, 14. Rachael Bradford-Feldman, St. Andrew’s 2:37.58, 16. Hannah Burns, Gator Swim Club 2:39.08, 24. Christin Rockway, Tampa Bay 2:40.72, 27. Vien Nguyen, St. Augustine 2:42.56, 28. Olga Lapteva, Bolles 2:42.90, 29. Dani Keymont, Central Brevard 2:42.99, 30. Valentina Artemeva, SOFLO 2:43.42, 31. Patricia Casellas, Azura 2:43.76, 33. Elizabeth Zubero, Swim Fort Lauderdale 2:44.78.

800-meter freestyle relay: 1. York YMCA 8:20.88, 2. Aalborg 8:26.19, 3. Sarasota YMCA 8:28.90 (Sophie Cattermole, Ellie Berdusco, Spence Atkins, Lara Hernandez-Tome).

MEN

200-meter butterfly: 1.Viktor Bromer, Aalborg 1:57.32, 2. Alexandru Coci, Phoenix Swim Club 1:59.38, 3. Sebastien Rousseau, Gator Swim Club 2:00.58; FLORIDA: 7. Pereira Ribeiro, Unattached 2:04.74, 9. Marcin Cieslak, Gator Swim Club 2:00.49, 11. Konstan Shmyga, Gator Swim Club 2:03.28, 12. Maximilian Abreu, Bolles 2:03.97, 14. Luke Smutny, AquaKids Sharks 2:04.29, 15. Cri Tapia-Vera, Bolles 2:06.02, 16. Zachary Poti, Blue Dolfins 2:06.69, 18. Joey Carbone, Bolles 2:05.87, 19. Javier Barrena, Bolles 2:06.20, 20. Sergi Gonzalez, Gator Swim Club 2:07.17, 27. Eric Geunes, Gator Swim Club 2:08.08, 29. Drew Clark, Sarasota 2:10.19, 32. Austin Katz, Sarasota 2:12.29.

50-meter freestyle: 1. Bruno Fratus, Unattached 22.34, 2. Erik Risolvato, Phoenix Swim Club 22.49, 3. Josh Schneider, New York Athletic Club 22.54; FLORIDA: 15. Alexander Forbes, Central Florida 23.66, 22. tie, Eric McGinnis, Trinity Prep and Elvis Burrows, Trinity Prep 23.81, 26. Andrea Vergani, Bolles 23.49, 30. Steffen Mount, Greater Pensacola 23.83, 32. Carlos Herrera, Azura 24.22.

100-meter backstroke: 1. Junya Koga, Club Wolverine 53.97, 2. Arkady Vyatchanin, New York Athletic Club 54.23, 3. Matt Grevers, Tucson Ford Dealers 54.29; FLORIDA: 6. Omar Pinzon, Bolles 56.20, 9. Pavel Sankovich, Club Seminoles 55.69, 15. Austin Katz, Sarasota 57.81, 18. Bayley Main, Gator Swim Club 58.55, 19. Mateo Gonzalez, Azura 58.62, 22. Wesley McGovern, Tampa Bay 59.09, 23. Timothy Wynter, SOFLO 59.20, 26. Alex Goerzen, Bolles 59.19, 27. Matthew Garcia, Sarasota 59.27, 28. Matias Lopez, Azura 59.42, 30. Dakota Mahaffey, Bolles 1:00.06, 32. Carlos Herrera, Azura 1:03.66.

400-meter freestyle: 1. Michael McBroom, The Woodlans 3:50.38, 2. Conor Dwyer, Trojan Swim Club 3:50.43, 3. Bobby Hurley, Club Wolverine 3:53.82; FLORIDA: 6. Matt De Angulo, Club Seminole 3:57.71, 9. Zane Grothe, Club Seminole 3:56.22, 10. Franco Lupoli, Azura 3:59.32, 17. Robert Finke, St. Petersburg 4:04.03, 19. Santi Corredor, Swim Florida 4:05.23, 20. Alex Gomez, Gator Swim Club 4:05.60, 21. Eric Guenes, Gator Swim Club 4:08.51, 22. Drew Clark, Sarasota 4:12.60, 24. Dan Erlenmeyer, Sarasota 4:17.43, 25. Carter Page, Sarasota 4:07.82, 26. Austin Katz, Sarasota 4:09.45, 30. Wesley McGovern, Tampa Bay 4:14.56, 31. Luke Smutny, AquaKids Sharks 4:14.95, 32. Julien Pinon, SOFLO 4:16.44.

200-meter breaststroke: 1. Cody Miller, Badger 2:10.28, 2. Brendan McHugh, Greater Philadelphia 2:13.27, 3. Sean Mahoney, Terrapins 2:16.22; FLORIDA: 8. Anton Lobanov, Unattached 2:20.48; FLORIDA: 16. Adam Ritter, Unattached 2:22.18, 18 Jared Pike, Club Seminole 2:23.49, 20. Marco Guarente, Azura 2:24.17, 21. Eli Wong, Bolles 2:27.38, 23. Julio Horrego, Unattached 2:28.07, 26. Rio Kurihara, Bolles 2:27.26, 28. Matt Limbacher, T2 Aquatics 2:29.02, 29. Daniel Pereira, Azura 2:29.09, 31. Alberto Gomez, Miami Dade County Aquatics 2:31.25, 32. Ni D’Innocenzo, Gator Swim Club 2:31.41.

800-meter freestyle relay: 1. Mexico 7:43.48, 2. Aalborg 7:47.86, 3. Team Ontario 7:48.24, 4. Sarasota YMCA 7:48.52 (Carter Page, Austin Katz, Danny Erlenmeyer, Drew Clark).

IF YOU GO

What: Orlando Arena Pro Swim Series

When: Saturday, prelims 9 a.m., finals 6 p.m.

Where: YMCA Aquatic Center, 8422 International Drive, Orlando

Of Note: This is the third stop on the 2014-15 Arena Pro Swim Series. Prelims and finals will be live streamed at usaswimming.org.

Admission: $15 single session including heat sheet. All session pass is $65. Parking is $5 for each session. For information call 407-363-1911.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com
http://www.swim4soflo.com