By Sharon Robb

July 19, 2015—South Florida Aquatic Club finished third at the Florida Gold Coast Senior Long Course Championships.

SOFLO finished with 809 points among the 37-team field Sunday at the Michael Lohberg Pool of Champions in Coral Springs.

Gulliver Swim Club won its first seniors team title with 1,532.50 points. Miami Swimming was second with 1,063.50.

With several meets coming up this summer including the July 30-Aug. 2 Futures Championships in Indiana and Aug. 4-8 Southern Zone Age Group Championships, several SOFLO swimmers were not shaved or tapered.

Among SOFLO’s high point scorers were:

Girls 15-16: Jessica Rodriguez, 16, 43 points; Kelley Heron, 15, 37 points; Delanie Perez, 15, 13 points.

Boys 15-16: Julien Pinon, 16, 70 points; Ervin Marin, 15, 64 points; CJ Kopecki, 16, 40 points; Esteban Diaz-Velasco, 16, 35 points; Ricardo Roche, 15, 32 points; Maximilian Asnis, 15, 24 points; Kevin Porto, 15, 22 points; Juan Lucas, 16, 15 points; Juan Diaz, 15, 13 points; Samuel Asnis, 16, 12 points.

Girls Open: Kathleen Golding, 14, 62 points; Marcella Marinheiro, 20, 41 points; Melissa Marinheiro, 18, 19 points; Kylie Herman, 18, 16 points.

Boys Open: Marc Rojas, 21, 37 points; Ryan Capote, 17, 5 points.

Among SOFLO’s top finishers on Sunday were:

Kelley Heron, second, 15-16 100-meter backstroke in 1:06.44.

Kathleen Golding, third, 15-16 50-meter freestyle in 27.47.

Girls’ 400-meter medley relay of Kelley Heron, Jessica Rodriguez, Kathy Golding, Abby Oyetunji, third in 4:31.64.

Julien Pinon, third 15-16 50-meter butterfly in 26.39.

Ervin Marin, second in the 15-16 200-meter individual medley in 2:13.97.

Among SOFLO swimmers head to Futures are Ryan Capote, Kathleen Golding, Kelley Heron, CJ Kopecki, Ervin Marin, Marcella Marinheiro, Melissa Marinheiro, Julien Pinon, Jessica Rodriguez and Marc Rojas.

Gulliver had swimmers make three U.S. Olympic trials cuts including Nick Carter, 25, in the 100-meter backstroke (57.09) and 200-meter backstroke (2:03.64).

Two more Florida Gold Coast records were broken on Sunday. Marta Ciesla of Pine Crest Swimming broke the 15-year-old 15-16 open record in the 50-meter freestyle in 25.62. The previous record of 25.82 was set by Kara-Lynn Joyce.

Pine Crest teammate Jessica Nava broke her second FGC record of the meet. Nava broke the 15-16 record in the 50-meter butterfly in 27.70. The previous record was 27.86 by Ana Anaya in 2009.

SUNDAY RESULTS

COMBINED TEAM TOTALS: 1. Gulliver Swim Club 1,532.50, 2. Miami Swimming 1,063.50, 3. South Florida Aquatic Club 809, 4. Trinity Prep 662.50, 5. Boca Raton Swim Team 648.50, 6. Azura Florida Aquatics 645, 7. Peru 597, 8. Swim Fort Lauderdale 576.50, 9. Pine Crest Swimming 511, 10. Metro Aquatic Club of Miami 460.

HIGH POINT WOMEN

15-16, 1. Kyla Valls, Miami Swimming 118, 2. Brooke Ellis, Gulliver 105, 3. Victoria Miyamoto, Pompano Beach 102, 4. Claire Maiocco, Trinity Prep 96, 5. Alessandra Baldari, North Palm Beach 85, 6. Camila Alejandra Quineche, Peru 78, 7. Jessica Nava, Pine Crest, Alicia Mancilla, Gulliver 74, 9. Melannie Vargas, Unattached 71, 10. Sloan Sizemore, Pompano Beach 70.

Open, 1. Kelly Fertel, Gulliver 123, 2. Andrea Santander, Gulliver 102, 3. Dorothy Morgan, Miami Swimming 100, 4. Anya Egorova, Gulliver 89, 5. Caroline White, Trinity Prep 71, 6. Courtney Deveny, ACE 69, 7. Nicole Urquidi, Gulliver 65, 8. Kathleen Golding, SOFLO 62, 9. Alexa Kalandiak, Miami Swimming 60, 10. Emma Lincoln, Swim Fort Lauderdale 59.

HIGH POINT MEN

15-16, 1. Miguel Cancel, Gulliver 142.50, 2. Patrick Groters, Pine Crest 93, 3. Carlos Colmenares, Miami Swimming 92, 4. Theodore Smith, Sarasota Tsunami 89, 5. George Reuter, Trinity Prep 82.50, 6. Trahern Gribble, Gulliver 72, 7. Julien Pinon, SOFLO 70, 8. Felipe Urrutia, Miami Swimming 69, 9. Aitor Fungairino, Metro Aquatics 67, 10. Ervin Marin, SOFLO 64.

Open, 1. Thiago Sickert, Unattached 144, 2. Nick Carter, Gulliver 137, 3. Meteo Gonzalez, Azura 120, 4. Marco Guarente, Unattached 114, 5. Fernando Alatorre, Azura 79, 6. Jose Fernando Neumann, Peru 74, 7. Nicholas Nord, Gulliver 64, 8. Alexander Reid, Miami Swimming 62, 9. Boleck De Pawlikowski, Metro Aquatics 59, 10. Jhonny Perez, Unattached 57.

WOMEN

1500-meter freestyle: 14-and-under, 1. Makaela Holowschak, Storm 18:49.80; 15-16, 1. Alicia Mancilla, Gulliver 17:24.40, 2. Camila Alejandra Quineche, Peru 17:42.21, 3. Nicole Rogueira, Gulliver 18:31.12; Open, 1. Namilla Sanchez, Gulliver 17:35.81, 2. Nicole Urquidi, Gulliver 17:48.73, 3. Catalina Galea Berraud, Unattached 17:52.17.

200-meter medley relay: 1. Miami Swimming 1:58.64 (Dorothy Morgan, Anna Valls, Alexa Kalandiak, Kyla Valls), 2. Trinity Prep 2:01.38, 3. Boca Raton Swim Team 2:03.38, 4. SOFLO 2:03.94 (Marcella Marinheiro, Jessica Rodriguez, Olivia Katcher, Kelley Heron).

100-meter backstroke: 15-16, 1. Jessica Nava, Pine Crest 1:05.99, 2. Kelley Heron, SOFLO 1:06.44, 3. Megan Schimansky, Coral Springs 1:07.04; Open, 1. Christine Leander, Hurricanes 1:04.77, 2. Julie Suarez, Hurricanes 1:05.27, 3. Rachel Crino, Boca Raton 1:06.74.

50-meter butterfly: 15-16, 1. Jessica Nava, Pine Crest 27.70, 2. Claire Maiocco, Trinity Prep 28.06, 3. Kyla Valls, Miami Swimming 29.00; Open, 1. Dorothy Morgan, Miami Swimming 28.98, 2. Alexa Kalandiak, Miami Swimming 29.02, 3. Emma Lincoln, Swim Fort Lauderdale 29.31.

100-meter breaststroke: 15-16, 1. Isabella English, Trinity Prep 1:15.01, 2. Victoria Miyamoto, Pompano Beach 1:16.51, 3. Fatimah Westbrook, Pompano Beach 1:19.18; Open, 1. Emily Jurich, Pine Crest 1:13.22, 2. Lindsey Swartz, Pine Crest 1:13.34, 3. Anna Valls, Miami Swimming 1:14.49.

50-meter freestyle: 15-16, 1. Marta Ciesla, Pine Crest 26.04, 2. Claire Maiocco, Trinity Prep 27.10, 3. Catharine Cooper, Coral Springs 27.13; Open, 1. Caroline Simmons, Performance Aquatics 26.97, 2. Andrea Santander, Gulliver 27.43, 3. Kathleen Golding, SOFLO 27.47.

200-meter individual medley: 15-16, 1. Alessandra Baldari, North Palm Beach 2:23.32, 2. Victoria Miyamoto, Pompano Beach 2:26.22, 3. Brooke Ellis, Gulliver 2:26.88; Open, 1. Kelly Fertel, Gulliver 2:21.16, 2. Dorothy Morgan, Miami Swimming 2:24.12, 3. Andrea Santander, Gulliver 2:24.48.

400-meter medley relay: 1. Miami Swimming 4:25.40 (Dorothy Morgan, Anna Valls, Alexa Kalandiak, Kyla Valls), 2. Trinity Prep 4:27.84, 3. South Florida Aquatic Club 4:31.64 (Kelley Heron, Jessica Rodriguez, Kathleen Golding, Abby Oyetunji).

MEN

1500-meter freestyle: 15-16, 1. Theodore Smith, Sarasota 15:57.14, 2. George Reuter, Trinity Prep 16:39.85, 3. Diego Serida, Peru 16:52.80; Open, 1. Franco Lupoli, Unattached 16:12.18, 2. Alex Cronin, Jupiter 16:20.67, 3. Matthew Fisher, Boca Raton 16:47.26.

200-meter medley relay: 1. Miami Swimming 1:47.21 (Guy Fernandes, Nicolas Junghahn, Alexander Reid, Brandon Selts), 2. Boca Raton 1:47.78, 3. Westminster Academy 1:48.66.

100-meter backstroke: 15-16, 1. Miguel Cancel, Gulliver 1:00.42, 2. Patrick Groters, Pine Crest 1:00.82, 3. Aitor Fungairino, Metro Aquatics 1:01.19; Open, 1. Nick Carter, Gulliver 57.37, 2. Thiago Sickert, Unattached 57.61, 3. Daniel Mitsumasu, Peru 58.59.

50-meter butterfly: 15-16, 1. Mikel Schreuders, Unattached 25.94, 2. Irvin Hoost, Unattached 26.01, 3. Julien Pinon, SOFLO 26.39; Open, 1. Thiago Sickert, Unattached 25.06, 2. Mateo Gonzalez, Azura 25.18, 3. Anthony Barbar, Westminster Academy 25.40.

100-meter breaststroke: 15-16, 1. Adan Diaz, Azura 1:08.33, 2. Quinn Lacoursiere, HAT 1:09.79, 3. Seif Refaat, Trinity Prep 1:10.26; Open, 1. Marco Guarente, Unattached 1:04.25, 2. Ryan Graff, Pine Crest 1:07.08, 3. Kam Sipowski, North Palm Beach 1:07.96.

50-meter freestyle: 15-16, 1. Mikel Schreuders, Unattached 24.06, 2. Philippe Marcoux, Swim Fort Lauderdale 24.70, 3. Nikita Tretyakov, Swim Fort Lauderdale 24.73; Open, 1. Thiago Sickert, Unattached 23.70, 2. Eric Williams, Boca Raton 23.83, 3. Raphael Marcoux, Swim Fort Lauderdale 24.03.

200-meter individual medley: 15-16, 1. Miguel Cancel, Gulliver 2:09.18, 2. Ervin Marin, SOFLO 2:13.97, 3. Trahern Gribble, Gulliver 2:15.15; Open, 1. Mateo Gonzalez, Azura 2:06.42, 2. Marco Guarente, Unattached 2:07.47, 3. Jose Fernando Neumann, Peru 2:10.95.

400-meter medley relay: 1. Azura 3:58.74 (Fernando Alatorre, Tristan Celestin, Mateo Gonzalez, Jemal Legrand), 2. Boca Raton Swim Team 3:59.91, 3. Gulliver 4:00.31.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

http://www.swim4soflo.com

Advertisements